Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Şiir » Salvatore QUASIMODOSalvatore QUASIMODO (1901-1968)

20 Ağustos 1901'de Sicilyada  Modica kasabasında doğdu. Palermo ve Roma'da mühendislik okudu ve uzunca bir süre kamu görevlisi olarak mühendislik yaptı. Kendi kendine Latince ve Eski Yunanca öğrendi. Milano Konservatuarı'nda Edebiyat öğretmenliği yaptı. 1959'da Nobel Edebiyat Ödülünü aldı. 14 Haziran 1968'de Napoli'de öldü.

İtalyan şair ve edebiyat eleştirmeni. Sembolizmden etkilenen şair önceleri Solaria dergisi çevresinde gelişen 'kapalı şiir' (hermetisizm) akımına bağlı yapıtlar verdi, Faşizm ve İkinci Dünya Savaşı'nın etkileriyle toplumsal sorunlara yönelerek yoğun lirik şiirler yazdı. İtalyan şiirine sağladığı katkılar göz önünde tutularak Giuseppe Ungaretti ve Eugenio Montale ile birlikte anıldı. Şiirlerinde memleketi Sicilya ve bölgenin geleneklerini işledi. Sophokles, Euripides, Shakespeare, Moliere, Poplo Neruda gibi şair ve yazarlardan çeviriler yaptı.

Yapıtları:
Odore di eucalyptus (1933)
Erato e Apollion (1936)
Poesie (1938)
Il falso e vero verde (1956)
La terra impareggiabile (1958)

Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa