Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Öykü » Anton Pavloviç ÇEHOV

 

Anton Pavloviç ÇEHOV (1860-1904)

29 Ocak 1860'da Taganrog'da  (Rusya) doğdu. Çocukluğu çok zor koşullarda geçti. Bir süre Yunanlı çocuklarlarla birlikte yerel bir okulda okudu. Yunan ve Latin klasiklerini temel alan bir eğitim gördü.  Babasından kalan dükkanı işlettiği için lise eğitimi uzun sürdü. Ailesi Moskova'ya taşınınca, ağabeyi ile birlikte Tagangrog'da kalarak liseye devam etti. Liseyi bitirince Moskova'ya giderek tıp fakültesine kaydoldu. Ailesinin geçimini de üstlenen Çehov dergilerde yazılar yazdı. Üniversiteyi bitirdiği yıl ilk kitabını yayınladı.  Bir süre doktorluk yaptı. Yazarlığa zaman ayıramadığını görünce doktorluğu bıraktı ve yazarlığa ağırlık verdi. En verimli dönemini yaşadı. "Alacakaranlıkta" adlı öykü kitabıyla Rus Akademisi tarafından verilen Puşkin ödülü nü kazandı. Tiyatro oyunları yazdı. Kolera salgını olan bölgelerde doktorluk yaptı."6. Koğuş" adlı ünlü öyküsü bu dönemde yazdı. Melikhov adını verdiği malikaneyi aldı ve orada yaşamaya başladı.  Verem hastalığına yakalandı ve tedavi için Kırım'a gitti.  Burada onu görmeye gelen Tolstoy, Gorki ve Bunin gibi yazarlarla sık sık görüşme ve tartışma olanağı buldu. Kırım’da tanıştığı Olga Knipper'le ile Kafkasya seyahati sonrası Yalta'da evlendi.  Sağlığı gittikçe bozulan Çehov, eşi ile birlikte Almanya'ya gitti. 15 Temmuz 1904'de Almanya'daki Badenwiller sağlık merkezlerinde veremden öldü.

Yazın yaşamı, Moskova Üniversitesi'nde tıp eğitimi gördüğü dönemde, gazetelere ve mizah dergilerine yayımladığı öykü ve kısa anlatılarını başladı.  Zor koşullar da geçen çocukluğu öykülerine yansır, öykülerinde hep hüzünlü, incinmiş çocuklar geniş yer tutar. Tiyatroda ilk başarısını İvanov'la adlı oyunla elde etti.  Olgunluk döneminde,  Martı, Vanya Dayı, Vişne Bahçesi gibi önemli yapıtlarına imza attı. Yazdığı tiyatro oyunları ve  modern kısa öyküleriyle Rus edebiyatının olduğu kadar Dünya edebiyatının da önemli adları arasında gösterilen Çehov'un yapıtları ölümünden 40 yıl sonra, 20 cilt halinde yayımlandı.


Yapıtlarından bazıları:
Besleme (1994)
Korkulu Gece (1995)
Seçme Öyküler (1997)
Kara Keşiş (1999)
Toplu Eserler (2000)
Bütün Oyunları (2000)
Maran­gozun Köpeği Kaştanka (2001)
Oyunlar (Martı, Vanya Dayı, Vişne Bahçesi,
Üç Kızkardeş, Teklif, Jübile, Düğün; 2001)
Bir Taşralının Öyküsü (2002)
Bütün Oyunları (2 cilt, 2002)
Bütün Öyküleri (8 cilt, 2002)
Asma Katlı Ev (2003)
Hikâyeler (2005).

 

Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa