Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Şiir » SYLVİA PLATH


 

Sylvia PLATH (1932-1963)

27 Ekim 1932'de  Massachusetts'te doğdu. Annesi Avusturyalı bir ailenin kızı, babası ise Alman kökenlidir. Çocukluuğunun ilk yılları Boston yakınlarında Winthrop adlı kıyı kasabasında geçti. Küçük yaşta Profesör olan babasını kaybetmesi ruh sağlığı üzerinde etkili oldu ve yaşamı boyunca ileri derecede manik-depresif bozuklukla uğraştı. İlk intihar denemesini burslu okuduğu Smith College'deki ikinci yılında yaptı. Bir süre akıl astanesine yatırıldı. Daha sonra kollej öğrenimini tamamladı ve Fulbright bursuyla Cambridge Üniversitesi'ne giderek çalışmalarını orada sürdürdü. İngiliz şair Ted Hughes'la tanıştı ve evlenip Boston'da yaşamaya başladılar. Plath, hamile kaldıktan sonra önce Londra'da ardından da  North Tawton'da taşındılar. Evliliklerinde sorunlar yaşanmaya başlayınca Sylvia Plath Londra'ya geri dönerek boşanma işlemlerini başlattı. İngiliz şair William Butler Yeats'e ait bir evi kiralayarak orada yaşamaya başladı. Hughes'un Assia Gutman ile ilişkisini öğrenen ve çok acı çeken Plath için kış zor geçmekteydi. 11 Şubat 1963'te, uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bırakıp, çocukların odasına gaz girmeyecek şekilde  kapıyı bantladıktan sonra kafasını fırının içine sokarak intihar etti.

İntiharı nedeniyle kocası Ted Hughes eleştirildi. Yıllarca suskun kalan Hughes daha sonra anılarını yayımladı. Plath’ın yaşamı “Sylvia” adıyla film yapıldı, şairi  ünlü oyuncu Gwynet Paltrow canlandırdı.

Trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan Plath ilk şiirini 8 yaşında yayımladı. On yedi yaşında daha disiplinli bir yazma dönemine girdi ancak yazdıklarını yayımlamakta zorluklar çekti. Seventeen dergisinde yayımlanan ‘ve artık yaz gelmeyecek’ adlı öyküsünden önce dergiye tam kırk beş öykü göndermiştir. Üniversite yıllarında şiirleri Varsity adlı öğrenci gazetesinde yayımladı. Aynı zamanda yarı otobiyografik bir roman olan ve depresyonu üzerine ayrıntılı bilgiler veren Sırça Fanus’u yazmak için Saxton vakfından burs aldı. Türkçe’ye de çevrilen  “Sırça Fanus” birçok kişi tarafından ilk Amerikan feminist romanı olarak değerlendirilir. Anne Sexton ile birlikte gizdökümcü şiirin önemli isimlerinden biri olan Plath  Ariel şiirleri başta olmak üzere bir çok sayıda şiir yazdı.

Yapıtları:

Şiir: 
The Colossus (1960)
Ariel (1965)
Crossing the Water (1971)
Winter Trees (1972)
The Collected Poems (1981)

Düz yazı:
The Bell Jar (1963)
Letters Home (1975)
Johnny Panic and the Bible of Dreams (1977)
The Journals of Sylvia Plath (1982)
The Magic Mirror (1989)
The Unabridged Journals of Sylvia Plath

Çocuk kitapları:
The Red Book (1976)
The It-Doesn't-Matter-Suit (1996)
Collected Children's Stories (İngiltere, 2001)
Mrs. Cherry's Kitchen (2001)

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa