Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Edebi Akımlar - Hareketler » NEOKLASİZM (Yeni Klasikçilik)

 

NEOKLASİZM (Yeni Klasikçilik)

Fransız Devrimi sonrasında gelişti. Devrim, Yunan ve Roma şehir devletlerinde görülen demokrasiyi, uzun bir dönem sonrasında ancak bu yüzyılda Avrupa’ya taşıyabilmiştir. Bu durum antik çağlara ve klasizme ilgiyi doğurmuş ve yeniden yorumlmama isteği yaratmıştır.

Önce Barok ve Rokoko akımlarına tepki olarak mimaride başladı, sonra diğer sanat dallarını etkiledi.  Klasik kültürün teni  tekniklerle anlatılması, sentezi düşüncesidir.  Biçim olarak klasizme bağlı  olmakla birlikte öz yönünden yeniliklere açık ürünler verilmiştir. Daha çok mimari ve resimde etkili olmuştur.

Türk edebiyatında neoklasizmin en güçlü temsilcisi Yahya Kemal Beyatlı'dır. Yahya Kemal'in şiirleri, biçim yönünden eski, öz yönünden yenidir.

Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa