Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ŞİİRLE İLGİLİ YAZILAR ELEŞTİRİLER TARTIŞMALAR > Eleştirmen Gözüyle

Seçenekler Stil
Alt 06-01-2007, 11:36
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Edebiyat jürilerinde medcezir zamanı
EFNAN ATMACA

Türk edebiyatının önemli ödüllerinde jüri üyeliği yapan Selim İleri, Ahmet Oktay, Hilmi Yavuz, Ferit Edgü ve Tuğrul Eryılmaz bu görevlerinden ayrıldıklarını açıkladı. Çekilenler yerlerine yeni ve genç isimler öneriyor

Edebiyat dünyasının yakından izlediği, sık sık farklı biçimlerde tartışma konusu olan ödüller, şimdi de jüri üyelerinin istifalarıyla kendinden söz ettirecek. Çünkü, pek çok önemli ödülde jüri üyeliği yapan, kimileri edebiyat dünyasının çok saygın isimleri görevlerinden ayrılacaklarını açıkladılar. Konu, Selim İleri'nin Varlık dergisinin bu sayısında çıkan 'Öyküler Ödüller' başlıklı yazısıyla gündeme geldi. İleri, yazısında Haldun Taner Öykü Ödülü'ndeki jüri üyeliğinden ayrılacağını açıkladı. Konuyla ilgili aradığımız Ahmet Oktay, Ferit Edgü, Hilmi Yavuz ve Tuğrul Eryılmaz'ın da jüri üyeliklerinden çekildiklerini öğrendik.
İleri, ödüllerle yazar ve jüri üyesi olarak ilişkisini anlattığı yazısında jüri üyeliğinden çekilmesini şöyle açıklıyor: "Geçen zamanda, bazı ödül kuruluşları, değer verip beni de seçiciler arasına aldı. Bu sorumluluğu taşımaya çalıştım. Bazen bir ustanın emeği gözden kaçacak diye günlerce sıkıldım, bunaldım. Bazen yolun başındaki bir yeteneği görmezden gelirsek diye... İkisi de oldu, ödüllerin doğası gereği. Son bir-iki yıldır başka bir sorunla yüzleşiyorum: Ödüle katılmış yüzlerce, evet, yüzlerce bazen 400, 500! dosyayı, 20'lerce, 30'larca basılı kitabı hakkını vere vere okuyabiliyor muyum? Bırakın başka okumaları, uğraşınız yazıları; yukarıdaki rakamı alt edebilecek bir okuma gücüm yok artık. Yaşlanış, gençlik okumalarının hızını, çevikliğini ne yazık ki çalıp götürüyor. Bu durumda, Dünya Kitap dergisinin ödülleri dışındaki, tüm seçiciliklerimden ayrılmaya karar verdim". Selim İleri yazısının sonunda tartışma başlatacak bir öneri sunuyor: "Seçici kurullarda kan değişimi, öyle sanıyorum ki, ödüle tazelik getirir".
Haldun Taner Öykü Ödülü'nün jürisinden ayrılan Tuğrul Eryılmaz ile Ahmet Oktay da İleri'yle benzer sebeplerden dolayı artık edebiyat jürilerinde görev yapmak istemediklerini açıkladılar. Haldun Taner Öykü Ödülü jürisinden ayrıldığını söyleyen Ferit Edgü, sebebinin 'yorgunluk' olduğunu söylerken Hilmi Yavuz 25 yıldır görev yaptığı Behçet Necatigil Şiir Armağanı jürisinden kendini emekli ettiğini açıkladı. Ödül jürilerinde sık sık görmeye alıştığımız isimlerden İnci Aral çekilmeyi düşünmediğini söylerken Semih Gümüş ve Tahsin Yücel, seçici kurul üyelerinin belli aralarla değiştirilmesi gerektiğini savundu.

'Heyecan kalmıyor'
Ahmet Oktay:
Son olarak Haldun Taner Öykü Ödülü jürisindeyim. Bana kalırsa 10 küsur yıldır aynı jüride üye olmanın anlamı yok. Kendi adıma gelen dosyaları doğru dürüst okuyamıyordum. Yapıtlara gerekli ilgiyi gösteremiyorum; çekilmekte yarar gördüm. Başka arkadaşlar gelir... Daha sağlıklı seçimlere yol açabilmek umuduyla verdim bu kararı. Çünkü bu kadar yıl aynı jürinin adamı olmak insan için alışkanlık haline geliyor; heyecan kalmıyor. Daha genç arkadaşlar jürilerde yer alsalar daha iyi olacak diye düşünüyorum.

'Kendimi emekli ettim'
Hilmi Yavuz:
Gördüğüm lüzum üzerine Behçet Necatigil Şiir Armağanı jürisinden ayrıldım. Kurulduğundan beri Behçet Necatigil Şiir Armağanı jürisindeydim. 2006'da 25 yılım doldu. Memur zihniyetiyle çalıştığım için 2006'da 25 yılımı doldurdum ve kendi kendimi emekliye ayırdım. Emekli jüri üyesi oldum. Bu görevi bırakan diğer arkadaşlarla aynı düşünceleri ben de paylaşıyorum.

'İçime sinmedi'
Tuğrul Eryılmaz:
Haftada altı gün işe gelmek ve Haldun Taner jürisinde 100'ü aşkın kitabı okumak beni zorladı. Baştan becerebilirim sanmıştım ama dosyaları asla tam anlamıyla okuyamadığımı gördüm. Jürinin akıntısına kapılarak oy kullandığımı fark ettim. Yol yakınken jüriden çekilmeye karar verdim. Öte yandan kendimi edebiyatçı olarak nitelemediğim için haddimi aştığımı düşündüm. Jürideki tartışmaların, edebiyat içi kavgaların, birbirini seven, sevmeyenlerin şifrelerini çözmekten içime baygınlık geldi. Ben bu yaşananları çözemedim. Üstelik Haldun Taner çok saygın bir isim, bu görevi yaparken içime sinmeli. Benim içime sinmedi.

'Arkadaşlar haklı'
Tahsin Yücel:
Jüri görevini bırakan arkadaşların gerekçelerini son derece yerinde buluyorum. Ve benim için de geçerli olduğunu söylemeliyim. Ben Orhan Kemal ve Behçet Necatigil'den çekilmeyi düşünmedim çünkü duygusal bağlarım var. Ama şimdi önerseler belki beni bağışlamalarını isterdim. Birçok öneriyi de özür dileyerek geri çevirmek zorunda kalıyorum. Yani arkadaşlarımız gerçekten haklı. Bu görevlerde daha genç, zamanını ayırabilecek arkadaşların olması daha yerinde olur. Belki iki basamaklı seçim sistemi gibi daha değişik bir yöntem bulunabilir.

'Ben sadece yoruldum'
Ferit Edgü:
Jürilik görevinden çekildim. Diğer arkadaşların çekildiğini bilmiyordum. Benim bir gerekçem yok, onlar kendi gerekçelerinde haklı olabilirler. Ben sadece yoruldum.

'Asıl olan dürüstlük'
Semih Gümüş: Değer verdiğimiz yazarların ödül seçici kurullarından ayrılmalarının nedenlerini bilmiyorum, ama anlıyorum. Sanırım aynı nedenleri çok daha önceki yıllarda iki kez dile getirmiş, tartışmıştım. Benim ödül seçici kurullarında yer almamın nedeni, katıldığım ödüllerin saygınlığına olan güvenimdir. Oralarda da olabildiğince nesnel, yansız, ama yalnızca kendi kişisel düşüncelerime göre karar veririm. Seçici kurullardaki eski adların yerine gençlerin yer alması daha olumlu olur mu? Genç ya da yaşlı olmak değil, doğru dürüst davranmaktır asıl olan. O zaman genç ya da yaşlı ayrımı yapmadan, seçici kurul üyelerinin belli aralarla değiştirilmesi sanırım en doğru yoldur.

'Ben çekilmiyorum'
İnci Aral:
Orhan Kemal Roman Armağanı jürisindeyim. Ben çekilmeyi düşünmüyorum. Çünkü yeterli vakit var ben bakabiliyorum romanlara. Hepsini baştan sona kadar okumak gerekmiyor. Zaten ilk 50 sayfayı okuduğunuzda ne olduğu anlaşılıyor. Elbette yine de sonuna kadar bakmak gerekiyor ve ben şimdilik bunun üstesinden gelebiliyorum. Dolayısıyla bırakmayı düşünmüyorum.
'Seçici' kişi sayısı çok değil'
Füsun Akatlı:
Seçici kurul üyelerinin yaşı, kuşağı, varsayılan 'aidiyet'i gibi niteliklerinin önüne geçen tek ölçüt, edebi değerlendirme yapabilecek birikim, deneyim, donanım ve 'ahlak'a sahip olup olmadıklarıdır. Seçici kurulların çoğunda aynı kişilerin yer almasında ya da uzun süre aynı kişinin kurul üyesi kalmasında yadırganacak bir yön görmüyorum. Seçici kurullardan çekilen, çekilmeyi düşünen arkadaşları da tamamıyla haksız bulmuyorum. Bu oldukça zahmetli, külfetli bir iştir. İnsan bıkabilir, yorulabilir.. Ama maalesef edebiyatımızda 'seçici' kişi sayısı o kadar çok değil...

www.milliyet.com.trEdited by: emre
*emre gümüşdoğan

Seçenekler
Stil