Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > EDEBİYAT > Dilim / Türkçe'm, Kürtçe'm, Çerkesçe'm, Lazça'm

Seçenekler Stil
Alt 20-08-2006, 20:23
enginakbaba enginakbaba isimli üye şimdilik offline konumundadır

enginakbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Sayın Oktay Sinanoğlu'nun dilimize kazandırdığı "evrenkent", "yerleşke" ve "örütbağ" gibi sözcüklerinin kullanılmasını destekliyorum.

Ve ben de, "otomobil" sözcüğü yerine "Özdevinimli" sözcüğünü öneriyorum.

Türkiye demek, Türkçe demektir. Ne mutlu Türküm diyene!
Alt 20-08-2006, 23:39
Perihan Baykal
Guest

Sevgili Engin, Türkçe konusunda, dilimize sahip çıkmamız konusunda yerden göğe haklısın. Sadece öztürkçe sözcükler açısından değil; doğru yazıp konuşmak da çok önemli bence.

Otomobil yerine "özdevinimli". Güzel... Peki otobüs, minibüs, kamyon vs. için ne öneriyorsun?

Gülümsettin beni
Alt 20-08-2006, 23:56
ahmet uysal
Guest

sevgili engin, benim kadar öztürkçeci yaşamınolsun. evet türkçemiz güzeldir

güzel kalmalı, arınmalı. ama her önerilen sözcük şiire gitmiyor ne yazık. "nen" (şey) ataç öenerdi yır (şiir) ataç önerdi. tutmadı. tutanlar da çok. onları koruyalım. ben iki sözcük önerdim şiir için: "şiirtüven, güzaltı... bakalım tutacak mı? bir dilci: güzaltının kökü yok dedi. ama bu bileşik sözcük... ve şiir söz...kumsal/uysal nasıl ortaya çıktı.
Alt 21-08-2006, 21:04

sevgili Perihan Hanım, gülümsemenize sevindim. diğerleri içinde belki başka birşey öneren arkadaşlarımız çıkar..

ben kullanlamaya başladım bile "özdevinimli" kelimesini..

bu yaptığım şey çocukça gelebilir belki...

içimdeki çocuk susarsa çıldıracak. )

arkadaşımızın biri, "devinim"in bile kanıksanamadığı bir toplumda "özdevinimli" ne kadar kanıksanabilir ki dedi haklı olarak. elbette ben dilci değilim ama birşeyler de olsun istiyorum. belki başka bir arkadaşımız daha başka bir sözcük önerebilir.

-dün karşı yoldan gelen iki özdevinimli çarpıştı.

tümceiçinde de şık durdu ama))

saygılarımla.
Alt 21-08-2006, 21:05
venessa
Guest

E- MAİL YERİNE elmek kullanalım mı? bu öneri tuncer uçarol'undu. elmek: elektronik mektup
Alt 22-08-2006, 11:16

mesele yüzlerce yıldır kullanılmış sözcükleri dilden atmak değildir. kitap, edebiyat, mektup zatn dil ile uyum sağlayıp türkçenin zenginliği olmuş ve dili zenginleştirmiştir.ve dahi dili korumaya çalışmanın ırkçılıkla zerre kadar alakası da yoktur. bu bir yurt, dil ve ekinsavunmasıdır. siz dış kaynaklar tarafından saldırıya uğrayandilimizi koruma çabamıza eğer ırkçılık ya da faşizm der iseniz; bu milletin verdiği kurtuluş mücadelesine de faşizm yada ırkçılık demeniz gerekmektedir.

neden bazı yabancı kelimelerin üzerinde tartışma çabamız sizi bu denli rahatsız etti? bunu anlayabilmiş değilim.

ya da bir şeyler bildiğiniziz ispatlamanızızn yolu mızraklarınızı çekerek saldırmak mı?

konuşurken kavga etmek uslubum olmadığından, bu tartışma yada konuşmanın asla kavgaya dönüşmeycğine dair sizi temin ederim.

gülümseyiniz efendim
Alt 22-08-2006, 18:21
sema sema isimli üye şimdilik offline konumundadır

Türkçeyi korumak, "yeni ve haydaaa bu da ne?" dedirten yeni yeni sözcükleri dile yerleştirmekle olmuyor. Korumuyorsunuz ki, siz yeni sözcük türetiyorsunuz. Bir çoğunu ilk duyuyor ve yerine geçen sözcükle bağıntı bile kuramıyorum. Var olanları koruyalım, geliştirelimama bugüne kadar dilimize arapçadan yada batı dillerinden gelip yerleşmiş sözcükleri bir kenara atarak korumacılık olmaz. Bazı yabancı sözcükler teknoliji ile dilimize girerler ve tüm dünyada da neredeyse aynı anılırlar. Bunun yeri sözcük aramak gereksizdir. Bazı eski arapçadan gelenler vardır ki, dilde ne kadarhoş bir tad bırakırlar. Ahenkli ve kullanımları kolaydır. Benim çok severek kullandığım türkçe olmayan bir çok sözcük var ki, hiç de bırakacağımı sanmam. O tadı, yerine uydurulan hiçbir sözcük veremez. Üstelik hoşuma da gidiyor. Bu Türkçe karşıtlığı mı dır? Hayır efendim, değildir. [img]smileys/smiley1.gif[/img]
Alt 22-08-2006, 18:45

benim, eskiden bieri dile yerleşmiş olan ve cümle yapısında yadırganmayan sözcüklerle derdim yok. kim ile bu tür muhabbete girsek, bu bahsi açıyor. onlar artık anamızın ak sütü kadar türkçe'dir.

arapçadan ya da farsçadan geçmiş sözcüklerle benim kavgam yok, ama buna rağmen bunu açıkça anlatmış olmama rağmen beni faşizm gibi aşağılık bir durumla suçlamaya kalkışmanız, tahmin edersiniz ki, beni yeterince üzmüştür.

siz gülümsemenize devam edin sevgili ebrusuz.
Alt 23-08-2006, 17:13
AYKIZI AYKIZI isimli üye şimdilik offline konumundadır

Allah aşkına köylüsünden kentlisine, dedesinden bebeğine, yazarından şairine, görmüşünden görmemişine kadar hemen hemen herkes vedalaşırken telefonda, kapıda, balkonda, sokakta "bay bay" demiyor mu... artık içimden geçenleri yazmayayım!!! [img]smileys/smiley7.gif[/img]

Hoşça kal, görüşmek üzere, esen kal, iyi günler, iyi akşamlar... gibi harika veda ifadelerimiz varken neden Türklüğümüzden uzaklaşmak istercesine "bay bay" (!!!)deniliyor, anlamlandıramıyorum!

Hiç demedim, bundan böyle de demeyeceğim. Bu gereksiz vedalaşma ifadesini kullanmayanları da yürekten tebrik ediyor, sayılarının artmasını diliyorum. [img]smileys/smiley31.gif[/img]

Dilimize en başta güzel Türkçe'mizin veda sözcüklerini kullanarak ve çevremizdekilerin de kullanmasını sağlayarak sahip çıksak, diyorum. Ne iyi olurdu.

Sevgiler.
Alt 06-09-2006, 17:59
ke.mail ke.mail isimli üye şimdilik offline konumundadır

Sayın öztürkçecilere sormak istiyorum üvey türkçe var mı ki özü olsun? Öz ingilizce, öz almanca, öz lazca, öz ermenice, öz arapça, öz latince, öz kürtçe, öz çince, öz japonca var mı ki öztürkçe olsun...

Bence çok saçma bu tartışmalar...

Dil yaşayan ve ihtiyaçtan doğan ve ihtiyaç kalkıncada otomatik olarak yerini başkasına bırakan bir şey... Dil toplumla özdeş, toplum nasıl yaşıyorsa öyle konuşur...

Önümüzdeki yüzyıllarda bir çok dil yok olacak, tıpkı sümerce, hititçe gibi... zayıf olan toplum yok olacak... Şimdi yok olmaya başlamış olan lazlar ve keldaniler gibi... dünya evrensel kardeşliğini sağladığında, anlamsız sınırlar kalktığında, eşit-özgür bir dünya olduğunda bu tartışmalar sadace arkolojik kazılarda çıkan çakıl taşı gibi olacak, yani kazıyı engelleyen, zora sokan yığıntı olacak...

otomobil demek özdevinimli olacak, peki faşist kavramı yerine ne öneriyorsunuz... iyi düşünün yaptıklarınızın çoğu bu kavrama tekabül ediyor...

öztürçecilerden bir gün özhakikitürkçeciler de çıkacak... bu işin sonu yok... tıpkı öz maraş dondurması gibi... ama bir yabancı sermaye gelip hepsini süpürüp roma dondurmasını piyasaya sürerekişi biterecek..

sahi biz hangi yazım pardon imlâ klavuzunu kullanacağız.. ya hangi tarihli tdk sözlüğünü...

Yunus Emre diyorki "yumuş oğlanıdır fikir"

daha ne diyebilirizki...

Edited by: ke.mail

Seçenekler
Stil