Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ÖYKÜ > Öyküyle İlgili Genel Yazılar

Seçenekler Stil
Alt 28-01-2010, 21:45
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Notos, Türk edebiyatının en iyi öykücülerini seçti

Notos, Türk edebiyatının en iyi öykücülerini seçti

Notos, 205 yazarın katıldığı bir soruşturmayla 'Yüzyılın 40 Öykücüsü'nü seçti. İlk sırada Sait Faik var, ardından Sabahattin Ali ve Tomris Uyar geliyor

Notos edebiyat dergisi geniş katılımlı bir anketle Türk edebiyatında ‘Yüzyılın 40 Öykücüsü’nü seçti. Derginin bu sayısında yer alan liste için 205 yazar görüş bildirmiş. Önerilen 167 öykücü arasından en çok oyu alan Sait Faik. 40 yazarlık listenin ikinci sırasında Sabahattin Ali, üçüncü sırada ise Tomris Uyar var.

205 kişilik seçici kurulda Mehmet Rifat, Oya Baydar, Demir Özlü, Doğan Hızlan, İlknur Özdemir, Hasan Ali Toptaş, Hasan Bülent Kahraman, Celâl Üster, Celil Oker, Nüket Esen, Oruç Aruoba, Osman Şahin gibi Türk edebiyatında yer etmiş, yazar ve eleştirmenler yer alıyor. ‘Yüzyılın 40 Öykücüsü’ soruşturmasında ilk sırada Sait Faik, ikinci sırada Sabahattin Ali yer alıyor. Sait Faik soruşturmaya yanıt verenlerin yüzde 91’inin oyunu alırken, Sabahattin Ali yüzde 55 oy almış. İlk onda, 80 sonrası yazar kuşağından tek isim, yüzde 35’in oyunu alan Cemil Kavukçu.

40 kişilik listenin yüzde 90’ını 80 öncesi kuşaklardan yazarlar oluşturuyor. Doğum tarihi 1950’den sonra olan yazarlar listenin yüzde 15’ini oluşturuyor. 40 yazarın 26’sı hayatta değil. Notos’un Yayın Yönetmeni Semih Gümüş, değerlendirme yazısında bu listenin günümüze ilişkin ‘güçlü bir eğilimi’ gösterdiğini söylüyor. Gümüş’e göre eski kuşaklara yakınlık duyulması, bu tür listeler için normal, ama farklı öykü anlayışlarından isimlerin aynı listede olması ilgi çekici.

En iyi 20 öykücü

Sait Faik Abasıyanık
Sabahattin Ali
Tomris Uyar
Bilge Karasu
Vüs’at O. Bener
Füruzan
Cemil Kavukçu
Leyla Erbil
Memduh Ş. Esendal
Orhan Kemal
Haldun Taner
Sevim Burak
Ferit Edgü
Nezihe Meriç
Oğuz Atay
Murathan Mungan
Onat Kutlar
Ömer Seyfettin
Ayfer Tunç
Aziz Nesin

Radikal Kültür Haber
*emre gümüşdoğan
Alt 02-02-2010, 23:20
dem dem isimli üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Öykü deyince akla SAİT FAİK gelir

Notos edebiyat dergisinin, Yüzyılın 40 Öykücüsü soruşturmasında Sait Faik yüzyılın en iyi öykücüsü seçildi. Derginin yayın yönetmeni, eleştirmen Semih Gümüş, "Benim için de ilk sırada o var," diyor

İki ayda bir yayımlanan Notos son yılların en ilginç edebiyat dergilerinden biri. Murathan Mungan ve Enis Batur'un okuma notlarından genç yazarlar için edebiyat atölyelerine, yazarlığın pek çok cephesiyle aynı anda ilgilenen dergi, geleneksel yıllık soruşturmalarının dördüncüsünde yüzyılın 40 öykücüsünü seçti.

Notos'un şubat-mart sayısında sonuçları açıklanan araştırma, daha önce dergilerde yapılmış hiçbir edebiyat soruşturmasında olmadığı denli büyük bir katılımla, 205 ismin oylarıyla hazırlanmış.

Araştırma sonuçlarına göre Sait Faik Abasıyanık ile Sabahattin Ali, 20. yüzyılın en önemli iki Türkiyeli öykücüsü. Sait Faik soruşturmaya yanıt verenlerin yüzde 91'inin oyunu alırken, Sabahattin Ali yüzde 55'inin oyunu aldı.

SONUÇLARA SAŞIRMADIM
Notos dergisinin yayın yönetmeni Semih Gümüş'e bu durumun onu şaşırtıp şaşırtmadığını soruyoruz. "Soruşturmadan çıkan sonuç beni büyük ölçüde şaşırtmadı," diyor: "İlk iki sırada Sait Faik ile Sabahattin Ali'nin çıkabileceğini baştan da düşünüyordum. Ama sözgelimi Tomris Uyar'ın üçüncü sırada yer alabileceğini düşünmemiştim. Bilge Karasu'yla Vüs'at O. Bener'in ilk sıralarda bulunmasına da sevindim doğrusu. Füruzan ile Leyla Erbil'in öne çıkması da benim düşüncelerimle çakışıyor. Bizim kuşaktan Cemil Kavukçu'nun ilk 10 öykücü arasında bulunması da çok önemli. Mehmet Zaman Saçlıoğlu'nun ilk 40 öykücü arasında bulunmasını da bekliyordum ama beklediğim gibi çıkmadı."

Bu tür soruşturma sonuçlarının öznel olduğunu anlatan Gümüş, kendi seçiminin 205 yazarın yaptığı seçimden farklı ve bunun da çok normal olduğunu vurguluyor. Sait Faik Abasıyanık'ın bu tür soruşturmalarda akla gelen ilk öykü yazarı oluşunu "onun büyüklüğü"yle açıklayan Gümüş, "Benim için de ilk sırada o var. Edebiyatımızın geçen yüzyılının en önemli yaratıcılarından ve dönüştürücülerindendir" diyor.

Peki bu tür soruşturmaların önemi hakkında neler düşünüyor? "Notos her anlamda edebiyatımıza katkı yapmayı amaçlayan bir dergi. Bu tür çalışmaları da amaçları ve ödevleri arasında görüyor. Bir soruşturmaya katılım hangi oranda artarsa, o soruşturmanın sonucunun güvenilirliği de aynı oranda artmaya başlar."

Yüzyılın 40 Öykücüsü soruşturmasına katılan 205 yazarın neredeyse bir yazar örgütünün üyelerinin dörtte birini oluşturacak bir nüfusta olduğunu anlatan Gümüş, "Ortaya çıkan sonuç edebiyatımızın bugününü anlatan bir eğilimi gösteriyor" diyor.

NOTOS'UN Yüzyılın 40 Öykücüsü seçicileri arasında Hasan Bülent Kahraman, eleştirmen Ömer Türkeş, matematikçi Ali Nesin, öykücü Ayfer Tunç, yazar Enis Batur, çevirmen ve yazar Fatih Özgüven, psikolog ve yazar Gündüz Vassaf, eleştirmen Doğan Hızlan, yayıncı ve çevirmen İlknur Özdemir, akademisyen Jale Parla, öykücü Karin Karakaşlı, romancı Mehmet Murat Somer, şair ve felsefeci Oruç Aruoba, romancı ve öykücü Sema Kaygusuz, eski kültür bakanı Talat S. Halman ile romancı ve gazeteci Vivet Kanetti gibi isimler vardı.

www.notoskitap.blogspot.com

Seçenekler
Stil