Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > İMZALAR > Şiir

Seçenekler Stil
Alt 14-02-2007, 17:42
Güzin Dündar Güzin Dündar isimli üye şimdilik offline konumundadır

Evet kesinlikle inanıyorum . Şiirlerini çok sevdim . Edebiyat dünyamızda güzel bir iz bırakacaksın .

Fuzuli
Alt 14-02-2007, 21:31
ilker isgoren ilker isgoren isimli üye şimdilik offline konumundadır

ilker isgoren - MSN üzeri Mesaj gönder

Sevgili Emre Bey ve Güzin Hanım, benimle ilgili düşünceleriniz için teşekkür ederim. Şiir bir disiplin işi ve çalışarak geliştirebilinen bir sanat. Ben ciddiye alıyorum ve disiplini elden bırakmadan, şiirden ödün vermeden yazmaya çalışıyorum. Eksiğim yok mu elbet de var. Ama ben "şiiri seçtim" ve benim için bir yaşam biçimi. Bunun fark edilmesi inanın beni çok sevindirdi. Görüşmek dileğiyle... Şiirle kalın.

Şiireısmarladık
Alt 19-02-2007, 23:28

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Arınma Mevsimi<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]

Toprağı eşeledikçe kemik
Gözlerim suç içinde

Hangi ırmak kabul eder beni arıtmayı

Bir ormandı istediğim
Bir ağacın çiçeği olmak

Geç kaldın oğul
Varmak için bir babaya

Acı çekmeye yetmiyor ömür
İlk sabıkam doğmakla

Bu yüzden her nefesim
Ölülerden alıntı

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">İlker İşgören[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Dize Dergisi Temmuz-2006 [/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Gözlerim Suç İçinde’den[/B]
Alt 02-03-2007, 02:04

<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> “Bir Parkta Dünyayı Yıkadım Sonra”<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ahmet Günbaş[/B]
Yanı başımda bir ilk kitap duruyor, Gözlerim Suç İçinde(*) adıyla. Külrengi şiirlerle dolu… Nedendir bilinmez, bir suçluluk psikolojisi sarmış şairi İlker İşgören’i. Sanki aile boyu mutsuzlukta ağır ihmali var gibi!.. Ya da bağışlanmaz bir tanıklığı!.. Dünyaya dokundukça kanıyor.

Genç yaşta boyundan büyük acılar yaşamış İşgören. En küçük birimde aile yaşamını sarsan acılı olaylar ikircikli yapmış onu ( 2001’ de abisinin bitkisel yaşama girmesiyle sonuçlanan trafik kazasından sonra annesinin kansere yenik düşmesi gibi) Yok oyunlar içinde sevgisiz kalmış bir çocuk. Günde üç vardiya sevgiye muhtaç. Öyle de olsa yaşamın devam ettiği noktada yeni ilişkilerle kol kola girmek yürek ister. Çünkü burukluğu dışarıya taşıyor açık seçik. “İzini kaybettiğin erkeklere yuvalanıyor ağlayışın”(s:5) diyor daha ilk şiirinde. Sonra bir mezarlığa götürüyor bizi servilerin uğultusuyla. Toprağı avuçlayıp sorguluyor hüznünü:
<I style="mso-bidi-font-style: normal">[/I]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Toprağı eşeledikçe kemik[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Gözlerim suç içinde” (s:6) [/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">[/I][/B]
Hemen ardından gelen dize, o bilinmez suçu kirle eşitliyor üstelik:

<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Hangi ırmak kabul eder beni arıtmayı”[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">[/I][/B]
Dikkat ettim; şiirden şiire bir arınma özlemiyle birlikte bir yıkanma/ yıkama arzusu var şairde. Her fırsatta soyunup dökünerek suya doğru koşuyor tüm ilişkilerinde. Kıssadan hisse şu dizeleri alt alta sıralayalım:

<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Ömrüm salınca yıkandığım suları[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">okunacak insan aradım” (s:8)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Bir bardak su olsa anlardı beni” (s:15)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Bir parkta dünyayı yıkadım sonra” (s:20)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Gülüşünle uyandır[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Yüzünde artan bir su olsun yalnızlık” (s:21)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“İçimin ormanını yıkıyor annem” (s:22)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Ne çok nehir akıyor teninden” (s:24)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Derdim; bir kuşun sesinden taşarak yıkamak ağzını” (s:33)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Bir ırmaktan yıkanır sokaklar” (s:34)[/I][/B]
Dahası var… Suyla özdeşliğin koşutluğunda yıkanmak, nehir, ırmak, dere, yağmur (Ki bir şiirinin adı Yağmur Ağzı’dır) sözcüklerini bolca kullanıyor İşgören. Su, tüm ilişkilerin plazması. Onsuz olmuyor. Can suyuyla beslenmeyen ilişkiler yabancı kalıyor ona. Su bazen arınmanın, bazen içtenliğin, bazen insan sıcaklığının, bazen yaşama sevincinin, bazen duyarlı sözcüklerin karşılığı olabiliyor yerine göre. Kaldı ki suyun suyu yıkaması var bir de. Pislikten, bulanıklıktan süzülmüş sular hiç yaşanılmamış ilişkileri, söylenmemiş sözcükleri işaretliyor. Doğrudan kalaylı tas gibi ışıldayan arı/duru bir ayna gizli, şairin içinde. Onu hiç karartmadan çocukluğun saflığıyla korumaya çalışıyor.

Bana su ile ilgili en güzel eylem hangisidir, diye sorarsanız; hiç çekinmeden “Bir parkta dünyayı yıkadım sonra” dizesini gösterebilirim!
Düşünün; çocukça kaynaşan bir sevinçle dünyayı yıkamak, oldukça derin bir anlama sahip! Tıpkı Nâzım’ın bir şiirinde “dünyayı çocuklara verelim bir günlüğüne” demesi gibi!.. Her iki şairde aynı kaynaktan içiyor sularını.

Şair, çocuksu pencereden bakıyor yaşama zaten. Benzetmeleri, eğretilemeleri hep çocuksu. Çocukluğun verileri ile ölçüp biçiyor her ilişkiyi, dış dünyaya ilişkin her şeyi. Sözgelimi Cahit Sıtkı Tarancı’ yı anımsatan, “Bugün park kuralım/ Git çağır çocukluğunu” (s:24) diye başlayan Kukla şiiri aklı tarumar eder.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Salıncak kumlardan toz bulutlara sarılalım[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Elma şekerinin içinden çıkalım bir sabah”[/I][/B] <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">(s:24)[/I][/B]

Şair, ilişkileri su akışkanlığında, yaşamı ise oyun alanı gibi algılıyor. O oyun alanının bilinen adı park tabii. Şiirler parklardan da geçilmiyor:

<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Sonra düşün seviştiğimiz parkları” (s:20)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“İnadına park kuralım” (s:25)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Bir aşkı kaç park paylaşır” (s:36)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Açılır içinin parkları, oynar çocuklar” (s:42)[/I][/B]

Aşkların yeşerip büyüdüğü yerler de parklar. İlk ve son örnekteki parklar kuşkusuz sevgiliye eğilimli. İlişkiler yolundaysa, parklardaki her birliktelik anlatılmaz fotoğraflar durur zaman tünelinde. Karşılıklı etkileşimin gücü o denli güçlüdür ki, cıvıl cıvıl bir park görüntüsü yaratır şairde. Aşk, bir huzur parkıdır herkes için. En başta çocukların mutluluğunu gözeten… Belki bu yüzden sevmek/sevilmek en büyük sorun olarak göze çarpar. Üstelik “Hayat, dirileceğim yollara gömüyor beni” de (s:36) dik duramayan bir yaşam kırgınının harcı değildir kolayına aşka tutunmak. Örneğin, düş müdür gerçek midir; Gamze adında kış güneşine benzeyen bir sevgili dolaşır şiirler arasında. Şair, onu öylesine içselleştirmiştir ki bu birlikteliğin her şeyin önüne geçtiğini sanırsınız. Hatta onu İzmir’le üst üste koyup şekliyle benimser. Gerçekliğin ve düşselliğin merkezi İzmir’dir. Böylece Gamze yitip gitse de İzmir’e bulaşan yine çocukçadır:

“Gözlerin İzmir yolcusu

…..
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Hangi yataktan kalkarsan kalk[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">İçimde uyanırsın[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Sonra irkilir gün[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Yeniden başlarız çocukluğumuza” (s:7)[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Düşlerim bir şehri gösterir bana[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">İzmir olur yüreğimiz[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Yüzün bir kelebek, sevişir hafızamla[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Sıçrarız hayatına bir gülün” (s:18)[/I][/B]
Gamze bazen içrek bir hal alır külçocuğun dilinde.
Sevgilinin anlamı yaşamın yüzündeki gamzeyle özdeşleşir ve yaşamın gülümsemesi olarak yansır ona. Böyle de olsa ulaşılmazlığı söz konusudur. Bir yandan “Yine de gülmenle yüzleş her sabah / Onunla sağlıyorsun derinliğini” (s:5) ile teselli bulurken, bir yandan da “Zaman sinsice saklarken yanaklarını / Gamzesini sakınıyor aşk” (s:14) yakınmasıyla dengeler altüst olur.
Yenilgiye hazırdır İşgören hüzne yatkın tutumuyla. Gidenin ardından hazır ağıtlarla çırpınır ancak. Elinden fazlası gelmez. “Sevgi yalnızlaştıkça büyür” (s:45) diyerek büyük yalnızlığına döner ve yenilgiyi kanıksayarak bitirir şiirini:
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Aşk ellerini sıkmalı ayrılığın[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">ve anlamalı, yenildiğini” (s:45)[/I][/B]
şairin yaşama karşı sürekli küsparmağını uzatan ikircikli yapısı anne kucağından erken düşmesinden ileri geliyor biraz. Bunu da şiirinden çıkarıyoruz yine. Yalnızlığı cenin korunaklığını andırıyor:
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Ağbim yatağı bırakmıyor ben yapışıyorum[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Sen yaşadıkça geceler bitmez diyor babam[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> annem desem o bir buçuk yıldır uyuyor[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> hayat zor bir karambol anneler silinince” (s:10) [/I][/B]
özel yaşamındaki acılar nedeniyle yaşam anahtarını yitirir gibi olur şair. “Gün, kaderin el yazmalı kitabı” (s:11) yönelimiyle yazgıcılığa bile saplanır ucundan kıyısından. Şiir de aynı oranda yalnızlaşır, kabuğuna çekilir.
Birbirinden güzel dizeler için asıl tehlike buradadır zaten. Çoğunlukla hüznünü sınırlayan o gri fanusu kıramayıp zamansız geri çekilmesi… dışarı çıkmayı bile “Sokak Isırığı” olarak tanımlaması; sürekli kendi ekseninde dönerek yine kendinde kalması… Salt şiir bilinciyle davranmak düşüncesi de böyle bir tıkanmayı yaratmış olabilir. Oysa yeni alanlara, İşgören’in adlandırmasıyla yeni parklara gereksinimi var şiirçocuğun. Yoksa benzerliğin önüne geçemez, yazılanlar aynı şiire eklenir ya da öyle algılanır.
Ama hakkını yemeyelim; bir-iki şiir var ki sınırtanımaz özelliğiyle çalıyor kapımızı. Bunlardan biri “Kime selam verirse ülkem / Ambargo görmüş kardeşlerim… Oysa en güzeli sevişmek / Ama dünyanın tek çocuğu Amerika” (s:26) dizeleriyle göze çarpan Mühürlü Topraklar, diğeri ise Küp Şarapçılık’ın düzenlediği ‘şarap’ konulu şiir yarışmasında tartışmasız birinciliği kazanan Üzümün Yeniden Dirilişir’dir. Bence bu şiirin tamamını okusak, hiç fena olmaz:
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">“Bahar gelince kalkıyor dalından salkım[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Bir halk gözlerini kapatıyor.[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Tenine ilikleniyor beklemek[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Yorgunluklarla yoğrulup,[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Karışıyorsun emeğe.[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Usulca akıyor zaman, diriliyor bağ[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Kadın kokuyor içimiz.[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Bir mahzende büyütüyoruz sözcüklerimizi[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Göğü uyutunca sarılıyor ezilişin damağıma[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Damarlarımda duyuluyor adımların[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Seni demliyorum içimin karanlığında[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Uyandırdığın geceyle[/I][/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal"> Üzüm karışıyor suyumuza” (s:44)[/I][/B]
İşgören ikiliklerle yazıyor daha çok. Sözü kısa kesmeyi sevdiğinden olacak tek dizeyle örtüştüğü de oluyor. Ama ona sorarsanız, Turgut Uyar vurgunu. Veysel Çolak’la yaptığı bir söyleşide açıkça itiraf ediyor bunu: “ Benim hayatımı değiştiren ilk şair Turgut Uyar’dır. Onun ‘Göğe Bakma Durağı’nda buldum şiiri. Ve hep o duraktan geçecek şiirler bekledim. Şunu açıkça söylemeliyim ki şiirlerimde Turgut Uyar’ın izleri görülebilir.” (s:50) açıklamasının yanı sıra ‘kendini şiirle fark ettiğinin’ altını önemle çiziyor. Yalnızlığıyla sevişmesi ve hüznü kendine yakıştırması Edip Cansever’ i çağrıştırıyor. Biçem açısından farklı bir yol izleyen İşgören’ in, devrik söyleyişlerinde Veysel Çolak’tan da etkiler sezinledim.

İşgören, bir sokak ressamı gibi herhangi bir köşeden şiire durabilir. Renkleri, ışığı yanında, tematik yeteneği çok fazla.
Son yıllardaki gelişmesine bakılırsa, kendini şiirle fark eden bir şairin hedefinde epey yol kat ettiği görülür. Konak ve Karşıyaka Belediyeleri kapsamında oluşturulan şiir atölyelerindeki verimliliği (Ki özellikle şiiröğretmen olarak Veysel Çolak’ın emeği yadsınamaz) bugünleri hazırlamış İşgören’ e. Ayrıca dereceye girdiği ödüller de (2004 Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü’nde özendirme, 2004 Adnan Yücel Şiir Ödülü’nde mansiyon, 2006 Yunus Emre Şiir Ödülü’nde ikincilik ve yine 2006’ da Denizli’nin Bekilli ilçesinde kurulu Küp Şarapçılık’ ın ‘21.Yüzyıl Hayyam’ını Arıyor’ belgili şiir yarışmasında birincilik ödülü) şiirdeki başarısının rastlantısallıktan uzak olmadığının kanıtı.

İlginçtir; İşgören’ in şarapla ilgili ödülünün karşılığı bir yıllık şarap miktarıdır! Ödül haberi duyulduğunda, internette şöyle bir yoruma takıldım. “Abe arkadaş, sen ne yaptın? Bir kitabı bastırabilmek için kendini şaraba mı verdin? Yazık olmuş sana! (Volkan Çalışkan, 08.10.2006)
Gerçekten de hoş bir yazıklama! Bunu da bir anekdot olarak eklemek istedim. Şiirin şarapla yıkandığı aşamada, şiirle-okur arasındaki uçurumu göstermesi bakımından cuk oturmuş bana göre!

Şarap bu; ol’ durur da, ondurur da! Bir parkta dünyayı yıkayan şair zaten esrimiş demektir.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">*Gözlerim Suç İçinde, İlker İşgören, Etki-Dize, İzmir, Ekim 2006 [/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Denizsuyukasesi Ocak 2007[/B]
Alt 02-03-2007, 16:26
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Güzel şiirler, güzel bir değerlendirme, kitap inceleme yazısı. Zevkle okudum.
Değerlendirmeyi yapan Ahmet Günbaş dostumuve genç şairimiz İlker İşgören'i kutluyorum.
*emre gümüşdoğan
Alt 05-03-2007, 13:23

Sayın Emre Gümüşdoğan, teşekkür ederim. Ahmet Günbaş Ağbim sağolsun emek vermiş ve yazmış. Şiireısmarladık diyorum. Ve şiirini de asıyorum sevgiyle...
Alt 05-03-2007, 13:24

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Şiireısmarladık<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]

Bütün vedalar birikti gövdemde
dudakların her öpücüğüyle yaptı…

gözlerini eğdi zaman
köhne bir mahallede unutulan gençliğim
ilk sevgilim, sevisiz şimdi

oysa bir bacağı var!
uzatsa denizi yarar içine akardı
gömüsünü kendi hazırlardı her sabah

kimin gözlerine dalsa kuşlanır
kanatlarını saklayan bir at da değildi
dikenlenirdi bazen ağzı
ama hep teni dokunurdu gülüme

şimdi
yitirdim büyüsünü ilk gecelerin
çığlığım kendine gömüldü
içim kendine…

sevgilim

Şiireısmarladık…

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">İlker İşgören[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">DenizsuyukasesiŞUBAT-MART 2007 Yıl 4 Sayı 23[/B]
Alt 05-03-2007, 15:06
nursena nursena isimli üye şimdilik offline konumundadır

Dize dergisinden ara sira takp ediyorum sevgili Isgören'i
Siirlerini keyifle okudugum bir sair.
Firsat yakalamisken,kuzeyde yasayan ama bir Izmirli olarak kutlarim sizi.
Alt 06-03-2007, 03:03
Güzin Dündar Güzin Dündar isimli üye şimdilik offline konumundadır

Evet.Çok güzel bir değerlendirme ve çok emek verilmiş. İlk kez böyle bir değerlendirmeyi zevkle okudum. Genç bir şair için rastlantısal bir değerlendirme değil . Şair ve şiirinin güzel bir haritası çizilmiş. Sevgili İlker İşgören bende sizinle bir izmirli olarak gurur duydum . Kutlarım...

Fuzuli
Alt 06-03-2007, 13:08

Teşekkür ederim hem Nursena hem de Güzin Hanıma. Yeni çıkan bir şiir çalışanı olarak şiire hayatını vermiş insanların kitabım hakkında yazılar yazmaları beni çok sevindiriyor. Eksiklerimi görme fırsatı da görmüş oluyorum böylece.

Şimdi de Mehmet Sadık Kırımlı Ağbimin kitabım hakkında değerlendirmesini asıyorum buraya. Şiireısmarladık.

Seçenekler
Stil