Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SANATIN DİĞER DALLARI > Sinema - TV

Seçenekler Stil
Alt 02-05-2016, 21:30
admin admin isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Standart Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali’ne geri sayım başladı

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali başlıyor

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor. “Seyirci dostu festival”de sinema biletleri 5 TL

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 19’uncu kez Ankara'da sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 5-12 Mayıs tarihleri arasından Ankara’da sanatseverlerle bir araya gelecek festival, Kızılırmak Sineması’nda “Bağlar”, “Vank'ın Çocukları” ve “Kuzey Bölgesi” filmleriyle açılacak. Festivalin açılış töreni ise 6 Mayıs’ta Devlet Opera ve Balesi salonunda gerçekleşecek. Törende, Onur Ödülü oyuncu Selda Alkor’a sunulacak.

19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin içeriğine ilişkin tanıtım toplantısı ​yapıldı. Toplantıya ​Uçan Süpürge Eş Başkanı Selen Doğan ve Festival Danışmanı Bilge Taş katıldı.

Umudun ışığında bir dünya kurmak

Bu yıl festivalin temasının “Sevgi neydi?” olduğunu belirten Doğan, bu temayı seçme nedenlerini şöyle açıkladı:

“Savaşın, katliamların, ırkçılığın, cinsiyetçiliğin, türcülüğün, ötekileştirmenin her gün yeni biçimleriyle karşılaştığımız, bunların olağanlaştığı bugünün dünyasında karanlığın dışında bir umut kavramı üzerine tekrar düşünmek istiyoruz.
‘Sevgi neydi?’ Dışarıda sesini duyamadığımız, dışarıdaki kimseye sesini duyuramayan, içeride kimsenin duymadığı, yanındaki sesleri duyamayan bir dünyayı bugün de iktidarın seslenmediği bir yerden, sevgiyle duyumsamanın olanaklarını beraberce düşünmek için melankolinin dışından, umudun ışığında bir dünyayı tekrar kurma gücünü hep beraber bulmak için soruyoruz: ‘Sevgi Neydi?’”

Renkli açılış töreni

Doğan, Devlet Opera ve Balesi salonunda yapılacak Yetkin Dikinciler ile Şenay Gürler’in sunacağı açılış törenine bütün sanatseverleri davet etti.

Açılışta Melis Danişmend’in sevilen şarkılarıyla sahne alacağını aktaran Doğan, ODTÜ The Company Müzikal Topluluğu’nun parçalarının da geceye renk katacağını belirtti.

Doğan, kadın emeğinin sinemada görünür olması için mücadele eden beş sinemacı kadına ödül verileceğini bildirdi. Bu yıl oyuncu Selda Alkor’a ‘’Onur Ödülü’’ verilecek. Belgeselci Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz, oyuncu-seslendirme sanatçısı Tülay Bursa ve Diyarbakır patlamasında yaralanan yönetmen Lisa Çalan da ödüllendirilecek.

Festival programı

Festival programı bölümlerine göre şöyle:

“Pembesiz Mavisiz: Ayın Muayyen Günü, Bu Eve Hoşgeldiniz, Kod Akademi, Sahil Havası, Yalnız Yıldızlar

No Pasaran: Suriye Kraliçeleri, Halep’im, Tepede Beş Kadın

Kısa Olmazsa Olmaz: Dönüş, Gri Bölge, Günah, Kartalın Ağacı, Merkür, Su Almaya Gidiyorum Bir Şey İsteyen Var mı?

Özel Gösterim: Umudun Tarifi

‘’Türkiye'den Filmler’’de de ‘’Kasap Havası, Nefesim Kesilene Kadar, Yemekteydik Ve Karar Verdim’’ gösterilecek. ‘’Artık Hayallerim Var, Bağlar , İstanbul Makamı, Kuzey Bölgesi, Özel Devrimler: Genç, Kadın Ve Mısırlı, Portakalın Uykusu, Vank’ın Çocukları’’ filmlerinin gösterimi yapılacak.

Festivalde, söyleşili gösterimler, atölye çalışmaları, paneller, söyleşiler, forumlar da yapılacak.

Kızılırmak Sineması, Alman Kültür Merkezi ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek “seyirci dostu festival”in bilet fiyatı 5 TL olarak belirlendi.

Burcu CANSU / birgun.net
Alt 08-05-2016, 10:17
aysun colak aysun colak isimli üye şimdilik offline konumundadır

Uçan Süpürge Ödülleri verildi

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin “Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor’a, “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”ni ise yönetmen Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve seslendirme sanatçısı Tülay Bursa aldı. Festivalin “Tema Ödülü” ise bu yıl Lisa Çalan’ın oldu.

bianet'in haberine göre bu yıl 19. yaşını kutlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festival’inin açılış töreni dün akşam Devlet Opera ve Balesi’nde yapıldı.

Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Açık Toplum Vakfı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Çankaya Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan festivalin açılışına yüzlerce konuk katıldı.

Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler’in sunduğu tören, Devlet Tiyatroları sanatçısı Funda Mete’nin yönettiği ve tiyatrocu Elvan Eker’in oynadığı kısa bir oyunla başladı. Oyun, festivalin bu seneki teması olan “Sevgi neydi?” sorusunu tiyatronun diliyle tartışmaya açtı.

Törende ODTÜ’den "The Company" Müzikal Topluluğu ve Melis Danişmend sahne aldı. Şirincan Çakıroğlu ise tek kişilik gösterisiyle geceye katıldı.

Onur Ödülü Selda Alkor'un

Festival bu yıl da sinemaya farklı dallarda katkıda bulunan, kadın emeğinin görünür olması için mücadele eden ve kültür sanat yaşamına izler bırakan sinemacı kadınlara ödüllerini takdim etti.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin “Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor’a verildi.

Festivalin “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”ni ise yönetmen Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve seslendirme sanatçısı Tülay Bursa aldı.

Festivalin “Tema Ödülü” ise bu yıl Lisa Çalan’ın oldu. Sinemacı Lisa Çalan, Diyarbakır’daki bombalı saldırıda yaralan bir sinemacı.

Sevginizi hep diri tutun

Meryem Yavuz, "Her zaman kamera arkasındaki kadınları unutmadınız. Bu sene ise bu değerli ödüle beni layık gördünüz" diyerek ödülünü aldı.

Bingöl Elmas ise "Uçan Süpürge yıllardır bıkmadan uğraşıyor. Sinemacıların başı ise sansürle dertle. Ama Uçan Süpürge, sinemacıların yanında; sansürün karşısında. Bu ödülü ülkenin bir yakasında insanca yaşamak için savaşan insanlar için alıyorum" dedi

Festivalin ödül sunduğu bir diğer isim olan Tülay Bursa ise şöyle konuştu:

"Biliyor musunuz; bugün neyi farkettim. İlk oyunumu ben burada, bu sahnede oynadım. İlk ödülümü yine burada, bu sahnede aldım. Çok teşekkürler; değer verdiğiniz için, değerli kıldığınız için". Bursa'ya ödülünü veren oyuncu Nur Sürer ise: "Bu serseriyi çok seviyorum ben. Duyar duymaz koştum, geldim. Ama şöyle bir şey de var: 'Geçse de yolumuz bozkırdan, denize çıkar sokaklar' diyor Murathan Mungan. Bugün Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarının 32. yılı ve biz bu insanları asla unutmayacağız."

Festivale video ile bağlanan Lisa Çalan: "Umudunuzu yitirmeyin. Sevginizi ise hep diri tutun. Çünkü; ben böyle devam ediyorum. Ben, içinde bulunduğumuz ve gelişen süreçte bu ödülü Diyarbakır, Ankara ve Suruç'ta yaşamını kaybedenlere adıyorum" diyerek festival izleyicisini selamladı.

Onur Ödülü'nü alan Selda Alkor, "Ben 1985 senesinde aslına bakarsınız başladım bu kadın hareketine (Kartallar Yüksek Uçar). Bir Hanımağa ile karşıladım seyircimi. Ben ne şanslıyım ki, oynadığım kadınlarımı bütün ülke kabul etti. Ben şunu da sormak istiyor: 'Sevgi neydi?'. Biz bu kavramı son dönemde çokça unuttuk. Ama biz yaşanan her şeye rağmen de bu sevgiyi peşimizden sürükleyelim; olur mu?" dedi.

Alkor'a ödülünü sunan oyuncu Asiye Dinçsoy ise: "Biz Yeşilçam ile büyüdük. Onlarla böyle bir hayalin peşine düştük" diyerek Alkor'a ödülünü takdim etti. Gece ODTÜ "The Company" grubunun müzikleriyle ise son buldu.

birgün
Eklenmiş Resmin önizlemesi
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uçan süpürge 4.jpg
Görüntüleme: 379
Büyüklüğü:  61,4 KB (Kilobyte)  
Alt 30-03-2017, 11:38
admin admin isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Uçan Süpürge 20. yaşını 20 ilde kutlayacak

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yılki festival hazırlıklarına başladı.

20 - 23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festival 20. yaşını 20 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde aynı gün yapacağı film gösterimleriyle kutlayacak. Uçan Süpürge festival ekibi yapacağı bu organizasyonun hazırlıkları kapsamında festivalin taşınacağı illerdeki kadın kuruluşlarının temsilcileriyle toplantılar yapmaya başladı. Festival bu yıl Adıyaman, Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Hakkâri, Kars, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Van, Çanakkale, Edirne, Muğla, İzmir ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki seyircilerle buluşacak.

Resmin ismi:  uçan süpürge.JPG
Görüntüleme: 219
Büyüklüğü:  13,5 KB (Kilobyte)  
Alt 07-05-2017, 00:03
dem dem isimli üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Standart Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali’ne geri sayım başladı

Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali’ne geri sayım başladı

Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali’ne 20. yaşını 20 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlayacak.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri 1998 yılından bu yana kadın sinema emekçilerinin görünürlüğüne dikkat çekerek toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 20. yaşını 20 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde aynı gün yapacağı film gösterimleriyle kutlamaya hazırlanıyor.

Festival bu yıl Adıyaman, Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Hakkâri, Kars, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Van’da, Kadın Platformu’nun işbirliğinde Çanakkale’de, Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin desteğiyle Edirne’de, Karya Kadın Derneği’nin desteğiyle Muğla’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin desteğiyle İzmir’de, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’nın işbirliğinde KKTC’de seyircileriyle buluşacak.

Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu’nun (FIPRESCI) jüri göndererek ödül verdiği dünyadaki tek kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 20-23 Mayıs tarihlerinde izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Festival bu yıl, ilk kez 20. yılına özel olarak Ankara programının yanı sıra 20 ilde ve KKTC’de film gösterimleri ve çeşitli etkinliklerle sinemaseverlere merhaba diyecek. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bu seneki sinema yazarı jüri üyeleri ise Polonya’dan Bartosz Zurawiecki, Hollanda’dan Renata Habets ve Türkiye’den Sevin Okyay. 1925’te Paris’te kurulan FIPRESCI, dünyanın her yerinden profesyonel film eleştirmenleri ve sinema yazarlarının oluşturduğu, 46 üye ülke tarafından temsil edilen bir meslek örgütü. Uruguay’dan İsveç’e, Slovakya’dan Japonya’ya, Hindistan’dan Mısır’a kadar pek çok ülkede temsil edilen FIPRESCI’nin Türkiye’deki temsilcisi ise SİYAD (Sinema Yazarları Derneği). 2014 yılından bu yana FIPRESCI dönem başkanlığını, tarihinde ilk kez bir kadın sinema yazarı Alin Taşçıyan yürütüyor.

8 ÜLKE FIPRESCI İÇİN YARIŞACAK

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali için 2003’ten beri jüri oluşturan FIPRESCI, her yıl festival programının “Her Biri Ayrı Renk” başlıklı bölümünde gösterilen filmleri değerlendirerek içlerinden birine FIPRESCI Ödülü veriyor. 20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri kapsamında bu yıl; Bartosz Zurawiecki, Renata Habets ve Sevin Okyay tarafından değerlendirilecek filmlerden biri, büyük ödülü festivalin 23 Mayıs akşamı Ankara Devlet Opera ve Bale sahnesinde gerçekleştirilecek kapanış töreninde alacak. Bu yıl yarışma bölümünde Portekiz, Hırvatistan, Makedonya, İspanya, Slovakya, Brezilya, Fransa ve Türkiye’den 8 film yer alıyor.

KAMERA ARKASINDAKİ KADINLAR BULUŞTU

Kadınlar arası dayanışmanın ve birlikte üretmenin gücüne inanarak yola çıkan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Türkiye’de yine bir ilke imza attı. Festival kapsamında ulusal ve uluslararası işlere imza atmış 100’e yakın kadın yönetmen/yapımcılar Türkiye’de ilk defa yapılan Kadın Yönetmenler/Yapımcılar Buluşması etkinliğinde bir araya geldi. Türkiye sinemasının başarılı kadınlarının gerçekleşen “Kameranın Arkasındaki Kadınlar Buluşması” ayrıca kitap haline getirilecek.

Etkinliğe Yapımcı kadınlardan; Türkan Şoray, Biket İlhan, Hülya Uçansu, Leyla Özalp, Zeynep Özbatur Atakan, Andaç Haznedaroğlu, Çiğdem Mater, Nida Karabal Akdeniz. Yönetmen kadınlardan; Işıl Özgentürk, Nisan Dağ, Emel Çelebi, Çiçek Kahraman, Nihan Belgin, Belgesel yapımcısı Nezahat Gündoğan ve 100’e yakın kadın yapımcı ve yönetmen katıldı.

(evrensel.net)

Resmin ismi:  uçan süpürge 1.JPG
Görüntüleme: 282
Büyüklüğü:  80,3 KB (Kilobyte)  
Alt 10-05-2017, 15:17
tiryakinim tiryakinim isimli üye şimdilik offline konumundadır

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ödülleri açıklandı

20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri açıklandı. Onur Ödülü Perran Kutman'a Tema Ödülü ise Aslı Erdoğan'a verilecek.

20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Film Festivali'nin bu yıl “Birlikte festival yapıyoruz” temasıyla gerçekleşiyor. Festivalin bu yılki ödüllerinin sahipleri açıklandı. Onur Ödülü değerli oyuncu Perran Kutman'a verilirken, Tema Ödülü Aslı Erdoğan'a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü belgesel yönetmeni Emel Çelebi'ye, Genç Cadı Ödülü ise Ecem Uzun'a verilecek.

Uçan süpürge bu yıl 20. kez havalanıyor. 20-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek festivalde bu yıl festivalin 20. yılı sebebiyle Türkiye'nin 20 ilinde ve KKTC'de de gösterimler yapılacak. 20. yılında Ankara'nın dışına taşan festivalde festivalin enerjisi Türkiye'nin dört bir yanına yayılacak. Festivalin açılış günü Karum AVM önündeki çimlerde gerçekleşecek olan etkinlikte festival gösterimlerin yapılacağı 20 il ile canlı bağlantılar gerçekleşecek.

Festivalin basın toplantısında konuşan festival danışmanı Özge Mumcu festivalin 20 yıl önce Türkiye'de başka bir örneği olmayan bir festival olarak gerçekleşmeye başladığını söyleyerek bu yılki temanın her türlü ayrımcılığa karşı barışa, şiddetsizliğe en çok ihtiyaç olunan dönemde gerçekleştiği için “Birlikte festival yapıyoruz” başlığıyla gerçekleştiğini belirtti.

Bu yıl 20 farklı şehirde gösterimlerin yapılacağını ve bu şehirlerdeki kadın platformları ve kadın örgütleri aracılığıyla daha geniş kadın kitleleriyle buluşulacağını kaydeden Mumcu, sinemada kadın emeğinin görünür kılınmasını sağlamaya yönelik çalışmalar içerisinde olacaklarını söyledi. Açık hava sinemaları ve atölye çalışmalarının da gerçekleşeceğini belirten Mumcu, kadın yönetmen, yapımcı ve oyuncularla bir araya gelinecek etkinliklerin gerçekleşeceğini vurguladı. Mumcu, filmlerin bu yıl ücretsiz gösterileceğini söyledi.

Mumcu, festivalin her yıl verilen ödüllerinin sahiplerini de açıkladı. Festivalin bu yılki Onur Ödülü yılların değerli oyuncusu Perran Kutman'a verilirken Tema Ödülü Aslı Erdoğan'a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü belgesel yönetmeni ve Hangi İnsan Hakları Film Festivali Kurucusu Emel Çelebi'ye, Genç Cadı Ödülü ise Ecem Uzun'a festivalin kapanış töreninde takdim edilecek.

Mumcu festivalin açılışının 20 Mayıs akşamı saat 20.00'de Karum AVM'nin önündeki çim alanda, kapanışının ise 23 Mayıs akşamı Ankara Operası'nda gerçekleşeceğini söyledi. Basın toplantısında festivalin 20 yıllık serüveninin ve bu yılki festival filmlerinin fragmanlarının yer aldığı sinevizyon gösterimleri de gerçekleşti.

(evrensel.net)

Resmin ismi:  uçan süpürge ödülleri.JPG
Görüntüleme: 181
Büyüklüğü:  50,6 KB (Kilobyte)  
Alt 22-05-2017, 10:24

Uçan Süpürge 20’inci yaşını festival açılışıyla kutladı

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 20’nci yılı dolayısıyla 20 ilde gerçekleştirdiği film gösterimlerinin açılışını Ankara’da gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 20’nci yılı dolayısıyla 20 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapılan film gösterimleriyle kutlandı. 1998 yılından bu yana kadın film emekçilerinin görünürlüğüne dikkat çeken festival, bu yıl 20’nci yaşını kutlayan bir diğer kadın kuruluşu KAMER’in işbirliğinde seyircileriyle bir araya geldi.

Festivalin Ankara’da AFSAD’ın destekleriyle düzenlenen açılış töreni vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Karum İş Merkezi bahçesinde gerçekleştirilen törende, sahne önündeki yerlerini alan sanatseverler keyifli bir gece yaşadı. Karnaval havasında gerçekleştirilen tören, konser programıyla devam etti.

Uluslararası Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin “17’inci Genç Cadısı” seçilen Aylin Sarptekin, “Bu kıymetli ödül her sene genç kadın oyunculara veriliyor. Fesivalin 18’inci Genç Cadısı Begüm Akkaya’yla beraber açılış programının sunuculuğunu yaptık” şeklinde konuştu.

Festivalde “18’inci Genç Cadı” unvanına hak kazanan Begüm Akkaya, bugünkü programda festivalin 20’inci yaşını kutladıklarını belirterek, “Türkiye’de ilk defa bir festival aynı anda 20 ilde kutlanıyor. Bunun için bize destek veren birçok sanatçımız var. Bu festival bütün kadın oyuncuları, yönetmenleri, yapımcıları ve tiyatroya aşık olan bütün kadınları bir araya getiriyor. Yeni projelerin üretilebilmesi için de bir platform oluyor. Bugün bir ilke imza attık, festivalden de öte bir kadın dayanışması gibi oldu. O yüzden bu toprakların çok önemli, sahip çıkılması gereken ve yaşatılması gereken bir festivali olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Resmin ismi:  uçan süpürge 3.jpg
Görüntüleme: 168
Büyüklüğü:  46,1 KB (Kilobyte)   Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uçan süpürge 2.jpg
Görüntüleme: 187
Büyüklüğü:  47,4 KB (Kilobyte)  
Alt 07-04-2018, 22:07

Uçan Süpürge ödülleri umudun kadınlarına

21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri umudu büyüten kadınların oldu.

21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri belli oldu. Bu sene 10-17 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan festival, ‘Umut’ temasıyla seyircisiyle buluşacak. Umudu büyüten kadınlar ise ödüllerin sahipleri oldu.

Her yıl Onur Ödülü başta olmak üzere Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ve Tema Ödülü’nü veren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 21.Onur Ödülü, tiyatro sanatçısı ve üç yüzden fazla filmde rol alan sinema oyuncusu Nedret Güvenç’e veriliyor.

ONUR ÖDÜLÜ SAHİBİ: NEDRET GÜVENÇ
Ankara Devlet Konservatuarı’nda şan ve piyano eğitimi alan sanatçı Nedret Güvenç, eğitim sürecinin ardından tiyatroya ağırlık veriyor. 1948'de İzmir'de tiyatro çalışmalarına başlayan Güvenç, 1950’de İzmir Şehir Tiyatroları kapatılınca İstanbul'a taşınarak İstanbul Şehir Tiyatroları'na katılıyor. Güvenç, 1998 yılında ise Devlet Sanatçısı unvanını alıyor. Ayrıca Türkiye'nin 2009 Dünya Tiyatro Günü bildirisini yazan Güvenç, 9 Mart 2010’da İzmir’de Nedret Güvenç Tiyatro Sahnesi’ni açtı. Elli yıllık tiyatro oyunculuğunun ardından anılarını da kaleme alan Güvenç, oyunculuğunun yanı sıra yazarlığı ile de tanınıyor. Süpürge, hayatın her alanında en öne çalışmayı ve mücadeleyi koyan Güvenç'e Onur Ödülü verecek.

BİLGE OLGAÇ BAŞARI ÖDÜLLERİ: BİKET İLHAN VE IŞIK YENERSU'YA
Türkiye sinemasının kadın temsilini de anlamını da dönüştüren isimlerin başında gelen Bilge Olgaç, kadın filmleri yapmayı odağına alıyor ve Bilge Olgaç adına her yıl ödüller veriliyor. Kadın filmlerinin Türkiye sineması için önemini hatırlatan bu ödül, umudu önceleyen iki emekçi kadının oldu.

Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nün bir sahibi, “Yolun sonunda ulaşacağınız o ışığı görmüşseniz, aydınlık günlere inancınız varsa tiyatrodan vazgeçemiyorsunuz” diyen tiyatro ve sinema oyuncusu Işık Yenersu’nun oldu.

Bu ödülün bir sahibi de filmlerinde kendi hikâyelerinden, kendi tarihinden yola çıkan, filmlerini belli kategorilerde değerlendirmeyen, toplumsal kaygıları öne çıkaran sinema yapımcısı ve yönetmen Biket İlhan.

IŞIK YENERSU
Yenersu, 1942 yılında Zonguldak’ta doğdu. Sinema ve tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısıdır. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu olan sanatçı, öğrenciyken Cüneyt Gökçer'in yönettiği Anne Frank’ın Hatıra Defteriadlı oyunda Anne Frank’ı, Mahir Canova'nın yönettiği Antigone oyununda Antigone'u oynayarak dikkat çekiyor. Konservatuar eğitiminin ardından Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü kadrosuna giren ve mesleğini halen sinema, televizyon ve tiyatro alanlarında sürdüren oyuncunun sanat yaşamını konu edinen “Işık Yenersu: Tiyatronun Narin, Çetin Divası” adlı bir belgesel yapılıyor.

BİKET İLHAN
Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Yüksekokulu mezunu olan İlhan, sinema alanında çalışmalarına başlamadan önce İngilizce öğretmenliği yapıyor. Sinema alanına Seni Kalbime Gömdüm filminin yönetmen yardımcılığı ile 1981 yılında dâhil oluyor. TRT’de ve çeşitli sinema filmlerinde yönetmen ekibinde yer aldıktan sonra 1992 itibariyle Teleflaş adlı televizyon dizisi ile yönetmenlik yapmaya da başlıyor. Yönetmenliğini yaptığı sinema filmleri arasında Yarım Kalan Mucize, Mavi Gözlü Dev, Ayın Karanlık Yüzü, Bir Kadın Yüzü ve Sokaktaki Adam sayılabilir.

TEMA ÖDÜLÜ: IOANNA KUÇURADİ
Değer felsefesini temel alan bir yaklaşımın öne çıkmasını sağlamış olan düşünür, yazar, akademisyen, 1980 yılından itibaren Türkiye Felsefe Kurumu başkanlığını yapan Ioanna Kuçuradi, 2018’in Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Tema Ödülü’nü alıyor.

Kuçuradi, 1936'da İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunudur. Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün kuruluşundan (1968) sonra uzun bir süre bölümün başkanlığını yaptı. Daha sonra Yeditepe Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi gibi başka kurumlarda da çalıştı. Şu anda hâlâ Maltepe Üniversitesi'nde akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle insan hakları, insan felsefesi, etik, Aydınlanma felsefesi gibi alanlara önem verip bu konularda çalışmalarıyla öne çıktı. Uluslararası Felsefe Kurumları Federasyonu (FISP) yönetiminde uzun yıllar boyunca yer aldı. Bu göreve seçilen ilk Türkiyeli kişidir. 2001 yılında Dünya Felsefe Kongresi'nin Türkiye'de yapılmasını sağladı. 1997’den beri Hacettepe Üniversitesi İnsan Hakları ve Felsefesi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin müdürü ve bu merkezin bünyesinde kurulan UNESCO kürsüsünün sahibidir. UNESCO tarafından, 2003 yılında Felsefe Ödülü’ne layık görüldü. Halen Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir. Başta Goethe Madalyası olmak üzere pek çok ulusal/uluslararası ödülün sahibi ve ulusal/uluslararası mesleki kuruluşlara üye olan Kuçuradi’nin yaşamı ve yaklaşımı, Başkaldırıdan Felsefeye: Ioanna Kuçuradi adlı belgesel filmine konu oluyor.

Fotoğraf:
ucansupurge.org.tr

evrensel.net

Resmin ismi:  21 uçan süpürge ödülleri.jpg
Görüntüleme: 129
Büyüklüğü:  40,0 KB (Kilobyte)  

Seçenekler
Stil