Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SAYFAM / Bir Emekle... > Öykü Sayfam

Seçenekler Stil
Alt 18-07-2011, 22:35
mete kaynaroğlu mete kaynaroğlu isimli üye şimdilik offline konumundadır

Standart Gölgesi ile kavga eden adam.

1-

Şeftalinin çürümüş yanından yemeye başlarım. İyi yanı sona saklayarak daha fazla tadına varacağımı düşünürüm. Annem çocukluğumda önüme pilavlı tavuk koyduğunda da ilk pilavı yer, bittiğinde bir daha pilav ister, karnımın doyduğuna emin olduğumda ise tavuğu yemeye başlardım. Böyle işte… Bunu beni daha iyi tanımanız için anlattım sayın.
Alt 24-07-2011, 10:51

2-

Yorgun argın bıçak satan dükkâna girdim. “Oğlum… Bana iyi, keskin bir bıçak ver, tavuğumu keseceğim. Ancak sakın beni mahcup etmesin… Önünde kızarıp terlemeyeyim tavuğumun.” Dedim. Satıcı: “Merek etme sen amca, bu verdiğim bıçakla öküz bile kesersin.” Hemen önümde arkadaşı oturuyordu. Arkadaşı bana bakıp alaycı bir şekilde gülümsedi. “Öyle mi?!” Dedim. “Sen boş ver öküzü şunu arkadaşının boğazında bir deneyeyim.”
O günden beri cezaevinde yatıyorum. Biliyorum çıkamam buradan.

Konu mete kaynaroğlu tarafından (24-07-2011 Saat 11:03 ) değiştirilmiştir.
Alt 31-07-2011, 15:56

3-
Adam kadını arabadan indirip tam da önümde dövmeye başladı. Önce karışmayayım dedim. Dayanamadım sonra. “Ne yapıyorsun oğlum? Bak o bir kadın, yazıktır yapma” dedim. O da bana; “Sana ne moruk.” dedi ve göğsümün orta yerine yumruğunu öyle bir vurdu ki, nefesim kesilecek sandım. Zor toparladım kendimi. Gözümün önünden kırmızı şeritler geçiyordu. Kırmızı hem de… O ara adamı başımın üstüne kaldırıp çevirmeye başlamışım. Yolun ortasına fırlattım onu. Arabaların yaptığı fren sesiyle irkildim. Bunu gören kadın üstüme saldırdı… Bir yandan bana bağırıyor bir yandan yüzümü tırnakları ile cırmalıyordu. Canım yanmıştı. Kemeri çıkardım kadına vurmaya başladım. Vurdum. Vurdum. Vurdum… Yoruldum ve bıraktım. Adam ne yaptı diye merak ediyorsanız? Hiç!.. Ne yapacaktı ki ibne.
Alt 06-08-2011, 22:47

4-
Kel kafalı herif… Gözüne işportadan aldığı siyah güneş gözlüğünü takmış, sakalı biraz uzamış, kalın bıyığının alında gülümseyen iri dudakları var. Altında ise, dizlerinin altına inen mayosu yanında getirmiş olduğu kilimi de ağacın altına serip, bağdaş kurup oturmuş sallanarak plajdaki kadınları seyrediyor. Önce boş ver dedim kendime… Yokmuş, ben böyle bir adam görmemişim gibi düşünmeye zorladım kendimi. Sonra elimdeki pet şişeyle yanına vardım. Kafasından aşağıya suyu döktüm. Gözlüğünü çıkardı ne olduğunu anlamaya çalıştı. Meğer körmüş adam, nerden bilecektim ben…

Konu mete kaynaroğlu tarafından (06-08-2011 Saat 23:04 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-08-2011, 23:02

4-
Alt 15-08-2011, 21:48

5-

Öldüğü günden beri babamla ilk karşılaşmam. Öyle sevindim ki onu görünce. Elerine kapanasım geldi. Sonra aralıksız ağlama isteği. Babam bana; “Hadi benimle gel buradan gidiyoruz” dedi. “Nereye baba?” bile diyemeden, arkasından koşar gibi gidiyorum. Az ileride alev alev yanan bir yere geldik. “Şuradan atlayıp geçeceğiz.” dedi. “Bu ne ki baba?” diye soramadım korkumdan. “En iyisi ben gelmeyeyim babacığım… Epey birikmiş işim var da…”
Alt 21-08-2011, 11:04

6-

Ne bakıyon lan karımın memelerine… Armut!
Alt 26-08-2011, 21:48

7-

“A be kaynana… A be kaynana” sesiyle uyanır gibi oldum. Kulağımın içinde sürekli bu sözler. Gözlerimi bir açıyorum, bir kapıyorum. Bir ara, ayağımın havada bir yere bağlı, askıda ve alçıyla kaplı olduğunu fark ettim. Gözlerim kapandı yeniden uykuya daldım. Gözlerimi açtığımda bizim hanım yanı başımda oturuyordu. Endişeli gözlerle bana bakıyor eliyle dudaklarıma ıslak bez sürüyordu. Hala kulaklarımda o ses; “A be kaynana” Hanıma, “Ne var ne yok?” diye sordum… “Gözlerini açtı, gözlerini açtı” diye bağırarak odadan dışarı çıktı. Çok susamıştım… Etrafa şöyle bir göz atayım dedim, birden irkildim. “Burası neresi?” diyebildim içimden. Sol kulumu oynatamıyorum… O da alçıda… Başımın sarılı olduğunu fark ettim… Lanet olsun kafamın içindeki ses bir türlü gitmiyor “A be kaynana” Dalmışım yeniden. Yazları sıcak oluyor bizim buraları balkonda oturup, bir iki bardak çay içip hararet gidermek en sevdiğim iş. Bekliyorum ki; biraz rüzgâr çıksın serinleyelim. Hatta bir şezlong açıp uymak en büyük sevdam. Yıldızları fark ediyorum o zaman ve gezegenler arası seyahatim başlıyor anında. Ama ne zaman ben gezegendeki yıldızlarla iletişim kursam hep o aynı müzik sesini duyuyorum az ötedeki düğün salonundan. Avazı çıktığı kadar bağırıyor şarkı söyleyen… “A be kaynana… A be kaynana…” Rüzgârın etkisiyle ses bir yükseliyor bir alçalıyor, bazen duyulmuyor bazen duyuluyor gibi oluyor ama sözleri anlayamıyorsun. Anladığım tek sözcük ise “A be kaynana” Her gün… Her gün, biraz serinliğin ardından bu feryat eder gibi ses. Dayanamadım… Dayanamadım işte… “Sokarım seni kaynanana” dedim. Gençte de bir oğlanmış. Elimde birden bira şişesi parladı… Kafasında patlatıverdim… Uuuuuuvvvv… Gözlerim kapanıyor yine…
Alt 03-09-2011, 10:24

8-

Hanım boğazımdan tutup sıkmasa, vallahi yaptığım işin farkında olmayacaktım. Ne zaman tuvalete girsem, o kapıdan geçmek dert bana. Lavabo hemen, kapının açılır açılmaz önünde durduğundan, bir ufak kalça hareketi ile girmem mümkün oluyor içeriye. Ve çoğu sefer pantolonumun arka cebi, kapı koluna takılıyor. Cart diye bir ses duyuluyor ve gitti pazardan aldığım keten pantolonumun cebi. Bu cart sesi var ya! En iyi, en neşeli günümde bile bu sesi duyduğumda, balığın oltaya takıldığındaki çaresizliğin aynısı olur bende. O kahredici çaresizlik ve ardından öfke nöbeti gelir. Üzüm yedim, elimi lavaboda yıkayacağım hepsi bu. Yine cart sesi… Bi kafa kapıya… Ardından bi kafa, bi kafa, bi kafa… Hanımın ağlamaklı sesi ile bağırdığını duyduğumda irkildim. Elleri ile boğazımı sıkıyor “Ne yapıyorsun Allah’ını seversen?” diye soruyor bana. Şaşırmış garibim… Alnımdaki kanı elimin tersiyle sildim. “Ne yapayım ki? Boyna pandik atıyor götüme…”
Alt 12-09-2011, 22:19

9-

Ben evde ne zaman sessiz sedasız kendi halimde işe koyulsam, bizim hanım beni takibe alır. Yine ne yapıyor diye meraklanır durur. Hâlbuki ben ne yapacağım ki? O günlerde elimdeki balta sapı ile uğraşıyordum, hani elime denk gelsin kavraması kolay olsun diye bazı yerlerini törpülüyordum. Bir gün arkamda aniden bitiverdi, “ Ne yapıyorsun sen onunla?” diye sordu. Biraz ürktüm tabii bu ani soru karşısında. “Canım ne yapacağım tavuklara tünek yapıyorum işte.” Dedim. Gittim kümese koydum sapı. O gidince balta sapın kalın ucuna onluk çivileri çakmaya başladım. Hepsini itina ile sırayla çaktım. Öbür tarafından çıkan çivileri tahta sapın bitimine yakın bir yerden kesip, sivriliklerini törpüledim. Çıkan çivi uçları balta sapın ucunda pırıl pırıl oldular. Elime sapı aldım başımın üstünde şöyle bir döndürüverdim. Tabi siz anladınız… Siz anladınız.

Seçenekler
Stil