Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > TANIŞMA - SÖYLEŞİ > Bilgi paylaşım / Sorularımız-Yanıtlarımız

Seçenekler Stil
Alt 28-02-2012, 00:31
Hâdiye Kaptan Hâdiye Kaptan isimli üye şimdilik offline konumundadır

Standart HAYVAN DEYİP GEÇME/Aziz Nesin

Hayvan Deyip Geçme - AZİZ NESİN.

Ondört yaşındaydım.Çengelköy Askeri Ortaokulunda yedinci sınıf öğrencisiydim.Tabiat Bilgisi öğretmenimiz Doktor Fikri Servet'ti.Bu öğretmenimizin bir derste anlattığı hayvanlara değgin iki olay bende derin iz bıraktı.Unutamadığım o iki olaydan birini , belleğimden nasıl kaldıysa öylece , Fikri Servet beyin ağzından anlatıyorum.

''Divan yolunda anayol üstünde bir evde oturuyorduk.Bir kış sabahı evin ikinci katında , yola bakan pencere önünde oturmuş , kahvemi içerek gazete okuyordum .Sokakta bir köpek sürekli olarak havlamaya başladı.Öyle acı , öyle yeğin havlıyordu ki , gazeteyi okuyamadım.tedirgin oldum.pencereyi açıp dışarı baktım .Bizim evin sokak kapısının önünde bir küçük sokak köpeği havlamaktaydı.Köpeği kovmak için aşağıya indim.Kapıyı açıp baktım.kıvırcık aktüylü bir sokak köpeği . beni görünce inlemeye başladı.Canının yandığı belliydi.Çenesini eşiğe dayadı.Yüzüme bakıyordu.Kucağıma alınca ayağının kırık olduğunu gördüm.Yarasını yıkayıp arıttım , ilaçladım.Kırık ayağını bir tahtaya bağlayıp sardım.Uzun süre inledi.Neden sonra sustu.Karnını doyurdum uyudu.

On beş gün kadar sonra sargısını çözdüm.Bir sürede topallıyarak yürüdü.sonra topallamasıda geçti.cana yakın , sevimli bir köpek oldu.ama sokağa alışkın olduğu için evde kalmak istemiyordu.her fırsatta sokağa kaçıyordu.araya taraya sokakta bulup eve getiriyorduk.günün birinde yine kaçmış, çok aradık ama bulamadık.üzüldük elbette , ama zamanla unuttuk gitti.

Ertesi kış, yine bir sabah , pencere önünde kahvemi içiyordum.Acı acı havlayan bir köpek sesi duydum . Onun sesine benziyordu aşağı inip sokak kapısını açtım.evet ta kendisi...Beni görünce sevinçten kuyruğunu sallamaya başladı.Üzerime atlıyordu.Ama bu kez yalnız değildi.Yanında koskocaman sarı tüylü bir köpek vardı.O iri köpek boyuna inliyordu.yakından bakınca bir ayağının kırık olduğunu gördüm.

Küçük sokak köpeğimiz, bir yıl sonra , ayağı kırılmış arkadaşını da tedavi etmem için bana getirmişti.''

Seçenekler
Stil