Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > KİTAPLAR - DERGİLER - KİŞİSEL SİTELER > Edebiyat Dergileri

Seçenekler Stil
Alt 15-10-2005, 19:25
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Yasakmeyve / Yasakmeyve 10 yaşında!

Yasakmeyve'nin 15. sayısında ilk bölümü yayınlanan "Şair Kadınlar" dosyası 16. sayıda da devam ediyor. Dosya editörleri: Betül Dünder ve Emel İrtem.

Tüyap Kitap Fuarı: Yasakmeyve dergisi, Siyahî ile birlikte Komşu Yayınevi standında, 8 Ekim-16 Ekim tarihleri arasında okurlarının ilgisini bekliyor
*emre gümüşdoğan
Alt 20-02-2006, 15:48
Administrator

YASAKMEYVE'NİN 18. SAYISI ÇIKTI

Yasakmeyve dergisinin 18. sayısı çıktı. Bu sayısıyla 4. yılına giren derginin "Şair ve Okuru" bölümünün "şair"i Metin Eloğlu. "okurları" ise Turgay Anar, Tahsin Yıldırım ve Mehmet Erte. Bu ayın dosyası "Kötülük Problemi Karşısında Şair" başlığını taşıyor. Dosyada Yücel Kayıran, Hilmi Yavuz, Ahmet Oktay, Ataol Behramoğlu, Hayati Baki ve Mehmet Can Doğan'ın yazıları var. Dergide ayrıca yazılarıyla İsmet Özel,Barış Müftüoğlu, Baki Asiltürk, Tozan Alkan, Salih Bolat, Tahir Abacı, Altay Öktem; şiirleriyle Özdemir İnce, İzzet Yasar, Suna Aras, Arife Kalender, Mustafa Köz, Zeynep Uzunbay yer alıyor.
"Şiirin Ayak İzleri"ni Gülce Başer hazırladı, "Şiyir Sevişgenleri"ni ise Metin Üstündağ çizdi.
Edited by: EmreGümüşdoğan
*emre gümüşdoğan
Alt 23-05-2006, 14:06
Administrator

Sunu

18. sayımızda yayımladığımız Abdülkadir Budak’ın “Manifesto Yerine” başlıklı yazısına birçok şair ve şiirseverden destek geldi. Hatta konuyla ilgili kişi ve kurumların birlikte tavır geliştirip hareket etmeleri gerektiğini dile getirdiler.
Budak, şiir kitaplarının satışına katkıda bulunmak için “Kimse benden imzalı kitap beklemesin, (…) kimse kitap imzalamasın bana.” diyordu yazısında ve herkesi kitap satın almaya davet ediyordu. İçtenlikli ve şık bir öneriydi elbette ama şair – kitap – okur ilişkisinde var olan sorunların üstesinden gelmek için daha boyutlu projeler üretilmesi gerektiği de bir gerçek. Bu nedenle dosyamızı bu konuya ayırdık. İlk adım olarak tabii. Şiir adına sürprizlere hazırlıklı olun diye!..

İki sayı süren “Kötülük Problemi Karşısında Şair” başlıklı dosyamızda yayımlamayı planladığımız Hasan Bülent Kahraman’la yapılan söyleşiye bu sayıda yer veriyoruz. Kahraman’ın dosya konumuza getirdiği açılımlar üzerine söz almak isteyenlere, her zamanki gibi sayfalarımız açık.

“Şiirin kız kardeşi öykü” sözü, şiire ağabeyliği yakıştırıyor ama o hep “anne”dir şairler için. Nice “baba” kitaplar yazmış olsalar da.
Mayıs ayındayız ya, bu sayımız da “anne şairler”in olsun istedik…

*emre gümüşdoğan
Alt 24-05-2006, 09:07
seskici
Guest

Yasakmeyve'nin 18. sayısında yer alan Abdülkadir Budak'ın "Manifesto Yerine" yakınmasına ilk destek Eskişehir'de yayımlanan Yazılıkaya dergisinden geldi. Derginin Nisan-2006 sayısında "Eleştirmem!" başlığıyla yazan Haydar Ergülen, şiir kitaplarının basım zorluğu yanında dağıtım engellerinden söz ediyor. Dağıtımcılar özellikle şiir kitapları konu olduğunda %60 indirim koşulunu dayatıyorlarmış. Böyle bir ortamda yayınevleri niye şiir kitabı bassın? Zaten şiiir kitap okuma alışkanlığımız dibe vurmuş durumda. Öyle bir noktaya geldik ki popüler kültür tümüyle edebiyatı gölgeler oldu. Bu, dünyanın genelinde böyle. 2. İzmir Uluslararası Şiir Buluşması'na gelen konuk şairlere, "Ülkenizde şiir kitapları kaç satıyor?" diye sorulduğunda, 300-400 arası bir rakam söylediler! Demek ki şiir okuru daha seçmeci, daha zor yetişiyor. Benim kaygım, eldeki bulgurdan olmak! Geçenlerde posta kutuma gönderilen bir şiir kitabında (Şairini söylemeyeceğim) 500 adet basıldığı yazılı.

Yazılıkaya'ya Budak'la Ergülen'in çıkışını destekler bir yazı yazdım. Bir yerde Manifesto Yerine'nin altını imzalamış oldum.

Bence bu eğilim kampanyaya dönüşmeli. Hatta şairi ve şiiri arkalayan bir slogan bulunmalı. Onun ötesinde "şiir kitabı alma alışkanlığı" yaratmamız gerekiyor. Tepeden inme okur bilincinin aksine; izleyerek, koklayarak bir şiir kitabına sahip olmak "durup ince şeyler düşünmenin" altın kuralı olmalı!

Eskiden kitaplar armağan ederdik birbirimize, unuttunuz mu? Neden bir şiir kitabı armağan ederek dostluğumuz selamlamayalım?

Şiir Akademisi forumcularına duyurulur.

Şiir elden giderse vay halimize!

Alt 29-05-2006, 17:48
Mustafa Fırat Mustafa Fırat isimli üye şimdilik offline konumundadır

[img]smileys/smiley32.gif[/img]HAKLISINIZ ESKİDEN;BEN KENDİ ADIMA KONUŞACAK OLURSAM BİR ŞAİRİN ÜÇ DÖRT KİTABINI ALIRDIM Kİ HALA ALIYORUM VE SEVDİKLERİMLE BENİMLE BU HEYCANI PAYLAŞSINLAR DİYE ONLARA ARMAĞAN EDERDİM Kİ HALA EDİYORUM.BUGÜN KİMİ ŞAİRLER KENDİLERİNİN İMZALARI VARSA ALIP OKUYOR LAR O DERGİYİ ÜSTELİK İLK ELDE KENDİ ŞİİRLERİNİ VE YAZILARINI KONTROL EDİYORLAR.ETRAF ALABİLDİĞİNE BENCİLLİK KOKUYOR VE ELBETTE İLGİSİZLİK...

SAYGIYLA...

MUSTAFA FIRAT
Alt 29-05-2006, 17:59
seskici
Guest

Sevgili Mustafa Fırat,

Çığlığıma tek yanıt senden geldi. Hayret! Bu konuda ahraz bir kişiliğe bürünmüşüz demek. Ben, tüm Şiir Akademisi forumdaşlarına soruyorum: En son hangi şairin kitabını okudunuz? Daha doğrusu, şu günlerde yeni bir şiir kitabı aldınız mı?

Alalım ki şiir de, yayıneleri de kımıldasın. Okumadan şair olmaya çabalayanlara sormuyorum bu soruyu tabii ki! Onların miladı zaten kendileriyle başlıyor.

Alt 29-05-2006, 18:14
Mustafa Fırat Mustafa Fırat isimli üye şimdilik offline konumundadır

ŞİMDİ HANGİ KİTAPTAN BAŞLASAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM ?FAKAT ELİMİN ALTINDA KENAN SAIALİOĞLU'NUN "KARA ZAMAN ŞİİRLERİ", AYDIN AFACAN'IN BİRAZ GEÇ KALDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜM VE BÜYÜK BİR HAZ ALARAK OKUDUĞUM "RENGİN VE HAYÂL" , GENÇ BİR ŞAİR OZAN ÖZTEPE "ÖLÜLER BANDOSU" ,AHMET GÖK "AŞKIN SU HALİ" VE BUNLARDAN BİRİSİNE KALEM OYNATMAYI DÜŞÜNÜYORUM SANIRIM CUMHURİYET KİATAP'A GÖNDEREBİLİRİM YA DA VİRGÜL'E ...

SAYGIYLA

MUSTAF FIRAT
Alt 29-05-2006, 18:15
AYKIZI AYKIZI isimli üye şimdilik offline konumundadır

Ahmet Telli'nin

"Su Çürüdü" ve "Çocuksun Sen" kitaplarını aldım.

[img]smileys/smiley9.gif[/img]
Alt 29-05-2006, 18:21
Administrator

Kaç gündür kafamı yoruyor aslında.Nasıl bir dağıtım ağı oluşturmak gerek?
Bir yandan şiir kitabı okumayı özendirirken bir yandan dağıtım ağındaki aracı kurum sayısını azaltmak... Ve yıl içinde yayımlanan şiir kitaplarını edinme okuma yarışına girmek...
Şiirin borsasını kurmak gerek...
*emre gümüşdoğan
Alt 30-05-2006, 08:14
seskici
Guest

Bir parça popüler şiirin dışına çıkılmalı, kendi seçeneğimiz doğrultusunda kendini var etmeye çalışan şairlerin kitaplarına yönelmeli. Bu açıdan Mustafa Fırat'ı kutlarım. Çünkü şiir okuru da şairi gibi sürekli arayış içindedir. Birbirimizden öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki!

Sevgili Mustafa şunu da ekleyeyim: Bir buçuk yıldır Cumhuriyet-Kitap'a yazmıyorum. Son olarak on altı yazımın telifi kaldı, onu da ödemediler. Zaten takdir ettikleri rakam o kadar komik ki söylemeye dilim varmıyor. Bendeniz 53 yaşındayım ve ne yazdığımı iyi biliyorum. Yazarlar arasında kast sistemi yaratan anlayışa tahammülüm yok artık! Yazar örgütlerinden de çıt çıkmıyor.Bu konuda - kurumsal dergilere karşı - tüm yazar arkadaşlar tavır koymalı. Gerekirse yazmamalı. Örneğin bir Fethi Naci sadece öykü seçerek telif ücreti alıyorsa, telif ücreti ödenmeyen yazarların durumunu göz önüne getirmek gerek!

Cumhuriyet-Kitap da kitap dünyasında ilan-reklam akışından aynı şekilde yararlanıyor oysa. Hatta epeydir medyatik yayınevlerinin kitapları çok özel bir şekilde tanıtılıyor ilan-reklam formasyonu içersinde.

Bu konuda canım çok sıkkın. Görüşlerimi aynen Turhan Günay'a yazılı olarak ilettimse de yanıt alamadım.

Seçenekler
Stil