Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > KİTAPLAR - DERGİLER - KİŞİSEL SİTELER > Edebiyat Dergileri

Seçenekler Stil
Alt 17-11-2008, 15:34
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Acaba yanılıyor n muyum? diye bir kez daha okudum yukarıdaki yazıları. Yanılmamışım.

Tartışılan konu dosyanın içeriği değil. Dosyanın içeriğiyle ilgili ne bir yorum ne de bir eleştiri var. Eleştiri, "Şiir ve Taşra" dosyasını açan mantığa, anlayışa... Şiirin, merkez ve taşra olarak konumlandırılmasına, kademelenmesine, sınınflandırılmasına... Eleştiriler, böyle bir dosyayı açan derginin şiire, şaire bakışına... - bir çok dosya konusunun, iş yapıyormuş görünmek isteyen bazı dergilerin sayfa doldurma mantığı ile açtığı bilimekle birlikte -

Birileri kendilerini şiirin merkezinde birilerini şiirin taşrasında görme anlayışına... Bu nedenle dosyayı okuyan parmak kaldırsın demek biraz gereksiz oluyor...

*emre gümüşdoğan
Alt 17-11-2008, 17:18
A.Ertan Mısırlı A.Ertan Mısırlı isimli üye şimdilik offline konumundadır

1970'lerden Simon and Garfunkel'in Bir Kayayım Ben adlı şarkılarından şu satırlara birlikte bakalım :
...Beni korumak için kitaplarım ve şiirim var ;
Zırhımın içinde,odamın içinde saklanıyorum
Rahmin içinde emniyetteyim.Dokunmuyorum kimseye,
ve kimse de bana dokunmuyor.
Bir kayayım ben,bir adayım.
ve bir kaya acı duymaz :
ve bir ada asla ağlamaz .

...Bugün melodisi bile dilimin ucuna gelmeyen,eski ıslığıma takılmayan bu şarkının sözleri nasıl olupta zihnimin köşe taşları arasına saklanmış bilemiyorum...ve niye bugün taşradan gelip üsküdara şiir taşıyan bu memleket bizim türküleri söyleyen dilimden düşüverdi...bunu da bilmiyorum inanın.Duygularını bu kadar iyi anlatamayan milyonlarca insan da,günümüzün birçok yetenekli yazar ve duyarlı sanatçısının dile getirdiği bu 'YABANCILAŞMA' tecrübesini paylaşır.."Yalnız kalabalığa",kendilerine ne anlamlı bir amaç,ne da karar alma gücü veren bir toplumsal sistemin ezdiği 'zerrecikleşmiş şehirlilere'ilişkin sosyolojik incelemelerin sayısıyla da kanıtlanıır bu olay...keşke Camus'un Yabancısı'da görebilseydi bugünleri...Özkan Mert'i arıyorum,çıkmıyor,mesaj atmış 'Pazartesileri ben Dünya'da yokum,bilmiyor musun,'diyor..Ben de ona hepinizin gözleri önünde ve hepimiz adına soruyorum : " Elma kokan başka bir planet mi buldun Özkan Abi?Buldun da söylemiyorsan yerim seni elma gibi..."

Alt 17-11-2008, 23:42
Erdogan Kul Erdogan Kul isimli üye şimdilik offline konumundadır

Al***305;nt***305;:
Erdogan Kul

Sayın Ali M,

Sizin sıralı (ve de biraz korkutucu, hizaya getirmek isteyici, bir yetkili edasıyla hesap sorucu) buyrultularınız doğrultusunda parmak kaldırmayacağım; ama birkaç gerçeği işaret etmeye, birkaç noktaya parmak basmaya devam edeceğim. Şöyle ki: Edebiyat dünyasında uzun bir süredir, ***8220;taşra dergileri***8221;, ***8220;taşralı şairler***8221;, ***8220;taşra ve edebiyat***8221;, ***8220;taşra ve şiir***8221; gibi kategorik belirlenimlerin yerleştirilmeye çalışıldığı gerçeği herhalde ilgili herkesin malumudur. Bunun edebiyat tarihçiliği açısından bir değeri ya da geçerliliği olmadığı gibi bir tür ***8220;yönlendirici üçkâğıtçılık***8221; üzerinden işlevselleştirilmeye çalışıldığı da ortadadır. Edebiyat tarihçiliği açısından ***8220;taşra dergisi***8221;- ***8220;İstanbul dergisi***8221; ya da ***8220;taşra şiiri***8221;-***8220;İstanbul şiiri***8221; gibi nitelemeler değil; ***8220;edebiyat dergileri***8221;, ***8220;şiir dergileri***8221;, ***8220;şairler***8221;, ***8220;yazarlar***8221; gibi belirlenimler geçerlidir. Bir şairin ikamet yeri, metninin kurucu ögeleri açısından bir önem ya da özellik arz ediyorsa, yani ***8220;zorunlu***8221; olarak göz önünde bulundurulması gereken bir durum ise ancak hesaba katılabilir; bunun dışında hiçbir öneme sahip değildir. Şimdi, meseleyi bu açıklıkla gören bir bakış, yaklaşımında bunu esas alan bir tavır olduğunu iddia edebilir misiniz, söz konusu dergide ve ***8220;ilgili merci***8221;lerinizde?... Ayrıca temelde mesele, bu kategorik belirlenimin olumlanıp olumsuzlanmaması değil, esas alınıp alınmamasıdır. Yani siz ***8211;faraza- olumsuzlamak amacıyla bile bir konuyu ele alırken aynı kavramlara dayanıyorsanız, temelde bu ayrımın ve bu ayrımı yapanların ***8220;mutlak***8221; konumundan hareket ediyorsunuz demektir. Ortadaki üçkâğıt, kendisini türlü yönelimlerde sürdürebilecek biçimde düzenlenmiş çünkü. </font>

Konunun asıl görülmesi gereken yerini göz ardı ya da hasır altı etmeye çalışıp meseleyi sadece ***8220;O dergide kim neyi savunmuş, haberiniz var mı?***8221; gibisinden bir alana çekerseniz, burada gösterilmeye çalışılan duyarlığı ve haklı tepkiyi anlamamış yahut manipüle etmeye çalışmış olursunuz. O zaman da bunun parmak hesabı yapılamaz...</font>

Ivır zıvır şeyleri bir yana bırakalım... Bu iletime sahici ve tutarlı bir yanıt bekliyorum...
Edited by: Erdogan Kul
Alt 18-11-2008, 00:05
Ali M Ali M isimli üye şimdilik offline konumundadır

Ne tuhaf, söz konusu dosyada yer alan altı yazıda da eleştiricilerinkine benzer sözler ediliyor. Yani o yazılarda da "taşra şiiri"nin göreceliği tartışılıyor. Şiirin taşralı ya da İstanbullu biçiminde kesin kategorik ayrımlara sokulamayacağı vurgulanıyor. Üstelik taşralı şairler küçümsenerek, ayrıksı kılınarak değil, tam tersine öne çıkarılarak yapılıyor.
Ayrıca o altı yazının beş yazarı da taşrada yaşıyor. Antalya, İzmir, Kayseri, Van, Zonguldak... İstanbul'da yaşayan da - Özgün E. Bulut - zaten taşralı.
Buradan ne sonuç çıkıyor?
Yanılgıyı kabul etmek de erdemdir. Okumadan, irdelemeden,
önyargıyla hareket ederek eleştirenler için özellikle.
Alt 18-11-2008, 00:17
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

anlaşamamak da hoş anlaşılamamak da.. taşrayı gözünden seviyorum bu gece..
Gayb suyunda incisine uzanan
Alt 18-11-2008, 00:22
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Dosyaya yazı gönderen yazar ve şairlerin taşralı olması, ya da yanıtların böyle bir ayrıma karşı çıkmaları, "Şiir ve Taşra" adlı bir dosyayı açan mantığı haklı mı kılar?

Ortada bir dosya var. Dosyanınadı "Şiir ve Taşra" Bu dosya katagorize etmenin dayatması değil de nedir? Ya siz, kendinizi şiirin taşrasında mı, merkezinde mi görüyorsunuz?

*emre gümüşdoğan
Alt 18-11-2008, 01:03
Erdogan Kul Erdogan Kul isimli üye şimdilik offline konumundadır

Al***305;nt***305;:
Ali M
Ne tuhaf, söz konusu dosyada yer alan altı yazıda da eleştiricilerinkine benzer sözler ediliyor. Yani o yazılarda da "taşra şiiri"nin göreceliği tartışılıyor. Şiirin taşralı ya da İstanbullu biçiminde kesin kategorik ayrımlara sokulamayacağı vurgulanıyor. Üstelik taşralı şairler küçümsenerek, ayrıksı kılınarak değil, tam tersine öne çıkarılarak yapılıyor.

Ayrıca o altı yazının beş yazarı da taşrada yaşıyor. Antalya, İzmir, Kayseri, Van, Zonguldak... İstanbul'da yaşayan da - Özgün E. Bulut - zaten taşralı.

Buradan ne sonuç çıkıyor?

Yanılgıyı kabul etmek de erdemdir. Okumadan, irdelemeden,

önyargıyla hareket ederek eleştirenler için özellikle.
Esaslı, sahici, tutarlı bir yanıt gelmediğine göre...
Buradan şu sonuç çıkıyor: Yasakmeyve dergisi ve o minvaldeki ahali kendi oyunlarıyla kendilerini oyalamaya devam ededursun; edebiyat, kendine özgü kavramları üzerinden tarihsel gelişimini sürdürecek. Artık kimse (z. Y. ın da dediği gibi) bu basit kurnazlık ayaklarını/numaralarını yemez, yutmaz; duyarlı kişiler yemiyor, yutmuyor, tepkilerini ânında koyuyor da! Büyükkentte mukim kimi kurnazların/üçkâğıt bilirlerin sınıflandırmalarını değil, işin erbabı sanat ve bilim adamlarının temel yönsemelerini hesaba katarak yazılacak edebiyatın tarihi.
Ve siz, sözünü ettiğimiz oyunun küçük bir aktörü, belki bir figüranı olarak anılacaksınız. Ama, kuşbakışı bir saptamayla, eklemlenmeye çalıştığınız tezgâhın işbilirleri bu bağlamda sizden daha şanslı görünüyor...

</font>Edited by: Erdogan Kul
Alt 18-11-2008, 08:04
san_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
san_ san_ isimli üye şimdilik offline konumundadır

dosyayı okumadım.
burada, düşüncelerine saygı duyduğum, birikimlerinden hiç kuşku duymadığım insanların yorumları dikkatimi çekti. beğeniyi esirgemeyen, (yazdıklarımla ilgili yorumları yok, varsa bile çok az) eleştiriyle doğru yerden vuran insanlar rahatsızlarsa, bişeyler yanlıştır diye düşünüp, zaten canımı sıkan bu ayırımcılık konusunda düşüncemi yazdım, parmak kaldırmak gereği duymadan.
ne bileyim ki sonrasında tekmil vereceğim?
ne sınıfa, ne sıraya, ne de tahtaya kalkarım.
bana ne... vaktim yoktu çalışamadım.

istanbul!!! aşık olduğum şehir. ama sadece istanbul!
ayı, güneşi, sokakları, kaldırım taşları, tenhalığı, karmaşası... herşeyi büyüleyen istanbul!
toprağının altında sevdiklerimi uyutan, üstünde ekmeğinden nasiplendiren güzellik, mahpus damlarındasevdiğimi hırpalayan istanbul.
şansın, orayı yaşama bahtiyarlığı armağan ettiği insanların özel olduğunu düşünmeden sevdiğim istanbul.

konu bu değil elbette. ama olsun. taşralı biri olarak istanbul'a bakışımı yazmadan duramadım.

şiirin taşralı olmasına gelip dayandık.
neden eleştirilerden rahatsızız? konular; tartışılması ve üzerinde düşünülmesi için açılmaz mı?
sayın ali m,
"o yazılarda da "taşra şiiri"nin göreceliği tartışılıyor. Şiirin taşralı ya da İstanbullu biçiminde kesin kategorik ayrımlara sokulamayacağı vurgulanıyor"sa neden bu kadar tepki aldı?
yasakmeyve, kışkırtıcı bir başlıkla konuyu açmışsa, önyargıları da beklemelidir.
hem bildiğim kadarıyla, şiirlerine hayran olduğum bilanagrin rumuzlu dostum, (yasakmeyve'de şiirleri var) taşranın en gölgeli yerindendir.
şahsen beni;hayatın çiğliğinden yolup, karanlığınaatan şiirlerindeki derin kuyular,oralarda açılmış olmalı... kimbilir?
sahi, istanbul'da okumuşluğu var, şanslılardan yani.

-hem konunun içeriğinin yanlış anlaşılıp, yanlış noktada tartışıldığını söylerken, "taşralılar parmak kaldırsın" gibi yakışıksız bir tavır da neyin nesi?
ne yapacaksınız? şiir yazmamızı mı yasaklayacaksınız, tesbit edip te...
demek ki, çok haksız değiliz yargılarımızda...
şiirleri bile bizimkinden farklı, "içindekilerle verin gitsin" der gibi...
olmadı sayın Ali M. keşke; yukarıda alıntıladığım gibi, konunun içeriğini açıklayan birkaç paragraf daha yazsaydınız.
anlaşmamız ve anlaşılmamız daha kolay olurdu. kavgayı çok seviyoruz, taşralımız da istanbullumuz da...
selamlar.
en dip not: dosyayı okuyacağım.
Alt 18-11-2008, 12:40
fuaye fuaye isimli üye şimdilik offline konumundadır

konunun dergi ya da dergide yazılanlar değilde başlık olduğu kavranamadı.
Alt 18-11-2008, 13:41
özgünarı özgünarı isimli üye şimdilik offline konumundadır

sevgili sır, ne kötü değil mi bir şeyin "kavranamaması". sende benim açtığım "şiir akademisine ne gerek var?" konusunu kavrayamadın.

Seçenekler
Stil