Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ŞAİRLER - YAZARLAR > Kadın Şairler/Yazarlar

Seçenekler Stil
Alt 18-09-2006, 21:58
Nur Sicimoğlu
Guest

Ben konuya ucundan kıyısından girmek zorunda kaldım çünkü kadın hakları diye başlık açan kişi benim.

Bu sayfanın açılış başlığını bir kez daha okuduğumda Fuat Çiftçi'nin sadece alıntıladığı bir yazıya başlık açtığını gördüm.Kendisinin hazırlamadığı bir araştırma!yazısını siteyle paylaşmak ve bir anlamda acaba 'en'şair bayanlarımız bu kadar mı sevgili site demek istemiş..

Sitede hak savunma durumu yok ama şairler olarak ben buradayım demek istedim.

Önemli olan şairin cinsiyetimi acaba şiirin içeriğimi..
Alt 18-09-2006, 22:12
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Fuat dost, listeyi senin hazırladığını söylemedim ki...

Başka bir sitede, şiir yazan bir kişi hazırlamış, hatta jeneriklerinde;

""ÖKSG YÖNETİCİLERİNDEN İLHAN KEMAL'DEN SIRADIŞI BİR ÇALIŞMA, BİR İLK: TÜRKİYE'DE YAYINLANAN ONLARCA DERGİ VE ŞİİR KİTABI TARANARAK OLUŞTURULMUŞ, GÜNÜMÜZ ŞİİRİNİN 109 ÖNEMLİ BAYAN TEMSİLCİSİNİN İSİMLERİNİ BİRARADA GÖREBİLECEĞİNİZ TEK LİSTE..."

bu titiz!! çalışmayı.

dost sen sadece buraya aktardın, yaptığın olumlu bir şey, olumsuzluğu yoktur bence

*emre gümüşdoğan
Alt 18-09-2006, 22:42
düşyorgunu düşyorgunu isimli üye şimdilik offline konumundadır

Hiç anlamam birinin ''şair'' kimliğini kim geçiriverir sırtına da sonra sıvazlar onu!Daha doğrusu bir insanın şairliğine hangi standartlara dayanarak karar verilir?Yakın arkadaşın reklamı yapılır, yeni şair ilan edilir!Yayınevleri basar parayı, yeni şair ilan edilir!Biliyor musunuz her ay yüzlerce şiir dosyası geliyor yayınevlerine!Çoğu da geri çevriliyor...Oysa şair kimdir?Kim şair ilan edilebilir?
Alt 18-09-2006, 22:54
zeyno
Guest

Fuat Beyciğim, o güzelim canınızı (içi şiirle dolu) niye niçin sıkıyorsunuzallahaşkına, durupdururken kırılacak her biri gereksiz yere..

Memlekette karnı sıpadan sırtı sopadan mahrum kalmayıp, saçı akıyla, aklı hakkıyla uzaya uzar kaç kadın vardır acaba?<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Sayısını bilmiyor olmam, bana benim hepsini tek tek saymayı bilmiyor olmam değil elbette. Zamanında çok şükür öğretmiş ninem…

Yukarıdaki sorumu, zekadan çok hafızaya darbeli matkap etkisi yapabilir bir soru kadar gereksiz sayabilir ve cevabın muhafaza hakkını, cebinizde değilse aklınızın içinde, saklı tutabilirsiniz. Sakla sayıyı gelir sayımı… Kadın olan kadının kendisi için, kadifeden kesesi var fistanı var şalvarı var ama kadısız...

Diğer söze gelince, buradaki herkes mutlaka çok değerlidir. Hatta çok şair… Ama herkese her şeyden önce ZAAARİF demeyi çok istiyorken diyemeyeceğim… Zarif sözcüğünükimselerden kıskandığım için değil elbette

Ve kimilerini kadın şairler listesine muhalif gördüğüm için de değil.

Listeye muhalefet konusunda haklı bile olabilir buradaki herkes… Ama gözüme çarpınca gülmekten kalbimin karnını buran bir ambians konusu ile ülkede100 den fazla kadın şair olması hiç te hayra alamet değil konusu var ki, ironide sözü sanki yetersiz kalmış...

Bu nedenle, bu söze, birdenbire (nedense) küçük bir destek çıkası geldi, canı çıkası çıkı içimin…

Bu dünyaya savaş için de şiir için de erkek doğuran kadınlar bana kalırsa değil memleket dünyadaki hayattatamamen yersiz...

Doğanın doğal havasını bozuyorlar bir kere, kurgulanan edebiyat ne!

Kocamen bir torbaya tıkıp itlaf etmeli derim hepsini. Evet evet itlaf etmeli.. Her birisi doğal şairken başlıbaşına küçücük bir şiir bile olmayı beceremedikçe…

Sebebi ne bilmez ama savaşır, savaştaki askere yakıcı özlem, şiirinde şaire ilham, olmadı bir kıtım imge olarak kalsın, görsün gününü kadın dediğin, değil mi efm…

Kim ne yemek isterse onu yesin karışmam, ben çilekli kek yiyeceğim..

Alt 18-09-2006, 22:55
Mustafa Fırat Mustafa Fırat isimli üye şimdilik offline konumundadır

...Edited by: mustafaF
Alt 19-09-2006, 07:16
angelus angelus isimli üye şimdilik offline konumundadır

Olay ayna ve en güzelleri öyküsüne dönmüş sanki!![img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley17.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley9.gif[/img][img]smileys/smiley11.gif[/img][img]smileys/smiley4.gif[/img][img]smileys/smiley11.gif[/img][img]smileys/smiley5.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley2.gif[/img]
Alt 19-09-2006, 16:29
defne defne isimli üye şimdilik offline konumundadır

defne - MSN üzeri Mesaj gönder

Konuyu açıklayan çok güzel bir atasözümüz var bir kuyuya atılan taşla ilgili.. Her kim böyle bir liste yapmak gibi ulvi! bir görevi üstlendiyse...

Hiç gereği olmadığı halde Perihan Baykal'a bile kaydırılmış konu.

Zeyno'nun yazısı zekanın cinsel organlarla ya da saçla alakalı olmadığının güzel bir göstergesi olmuş.Ben bu listeyi hazırlama girşiminde bulunan o henüz tanıyamadığımız arkadaşın cinsiyetini çok merak ettim..

Yani bir anlığına merak ettim, geçti.Yormayalım güzel ya da yakışıklı beyinleri..

Alt 24-12-2006, 21:35
gelin_dishy gelin_dishy isimli üye şimdilik offline konumundadır

böyle bir çalışma yapılmalı mı, gerekli mi..? sanırım çok da gereksiz değil ama şart da değil... yapılırsa da böyle yapılmamalı bence.. uzun uzun eleştirmek değil amacım sadece listenin sonuna neye görehazırladığını belirmesini isterdim.

ve belki o zaman ilgimi çekerdi.. [img]smileys/smiley33.gif[/img]
Alt 13-01-2007, 14:43
azazil azazil isimli üye şimdilik offline konumundadır

Günümüz kadın şâirleri konusunda olmazsa olmaz isimlerden biri de Birhan Keskin'dir bence... Unutmayalım...[img]smileys/smiley2.gif[/img]
Alt 23-01-2007, 14:04
Gogebakmaduragi Gogebakmaduragi isimli üye şimdilik offline konumundadır

Seyhan Erözçelik de erkektir. Sanırım bir yanlışlık olmuş. Hoşkalın. Bir de benim gördüğüm listede Gülten Akın, Nilay Özer, Zeynep Uzunbay, Betül Tarıman, Hülya Deniz Ünal, Serap Erdoğan, Gonca Özmen, Zeynep Köylü, Emel Güz, Özlem Tezcan Dertsiz, Asuman Susam, Elif Sofya, Ece Ürkmez, Müesser Yeniay, Birhan Keskin' i göremedim. Şiirle...

Seçenekler
Stil