Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > HALK EDEBİYATI > Halk Şiirinde Unutulmayanlar

Seçenekler Stil
Alt 27-09-2013, 13:33
Zişan Kahraman Zişan Kahraman isimli üye şimdilik offline konumundadır

Standart Neşet Ertaş / ‘Bozkırın Tezenesi’ parkta yaşayacak

Neşet Ertaş'ı anma törenine ailesi katılmayacak

‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş, ölümünün birinci yıldönümünde yarın memleketi Kırşehir’de anılacak. Radikal'in haberine göre Kırşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak Ertaş’ı anma törenine Ahilik Haftası kutlamaları için Kırşehir’e gidecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Başbakan Erdoğan, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Bedia Akartürk, Ahmet Özhan’ın da aralarında bulunduğu sanatçılarla Ertaş’ın ‘Gönül Dağı’ türküsünü söyleyecek. Ertaş’ı anma etkinliğine siyasilerin de katılacak olması tartışmalara neden oldu. Ertaş’ın türkülerinin telif haklarının sahibi ve yapımcısı Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık törene itiraz etti. Etkinlikten son hafta haberdar olduğunu ve Ertaş’ın ailesinin de ‘Bize de bu hafta haber verildi, konu mankeni gibi arandık’ dediğini aktaran Saltık, ailenin törene katılmayacağını açıkladı.

İKİ TARAFA DA KÜSKÜNDÜ
Ertaş’la yıllara dayalı bir ilişkisi olan Saltık, ozanın Türkiye ’ye dönmeden önce Almanya ’da çok kimsesizlik çektiğini ifade etti: “Almanya’da hep düğün salonlarında çalmış. 12 Eylül sonrası sık sık Türkiye’den ozanlar çağrılırken, Neşet Ertaş’ı gecelere hiç davet etmemişler. Sahip çıkmamışlar. Bunun acısı çok yaşamıştı. Politikadan hoşlanmaz, bir tarafa çekilmek istemezdi. Bir dönem ‘Sağcıların ozanı’ gibi algılanıyordu. Bu da onu çok rahatsız ederdi.” Ertaş’ın Mahsun Şerif hayranı olduğunu anlatan Saltık, bu sevgiyi şöyle dile getirdiğini söylüyor: “Mahsuni Şerif’i çok severdi. Hep onu dinlediğini söylerdi. ‘Ben onun kadar açık olamadım ama benim türkülerimde de aynı mesajlar var’ derdi. ‘Ben halk ozanıyım’ sözünü dilinden düşürmezdi.” Ertaş’ın Türkiye’ye döndükten sonra da politikaya mesafeli olduğunu vurgulayan Hasan Saltık’a göre, şimdi anmasının da politik isimlerle yapılması anısına uygun değil:“İki tarafa da küskündü. Doğru bildiklerini yapmaya gayret ederdi. O yüzden Almanya’da yıllarca 200 Mark gibi paralara çalıştı. Düğün salonlarından çıkmadı. Türkiye’ye dönüp değeri yeniden hatırlandıktan sonra sağa sola çekmeye çalıştılar ama öyle bir düşüncesi hiç olmadı. Bana anlattığı ve çok üzüldüğü bir anısı vardı. Bir gün sahnede Pir Sultan Abdal’dan bir türkü söylemiş. İnişinde dövülmüş, ‘Sen Pir Sultan Abdal’ın türküsünü ne hakla söylersin?’ demişler. Bunun sızını yüreğinde hep taşıdığını anlatmıştı.”

ERKEN HABER VERİLMEDİ
Bütün organizasyon bittikten sonra anma etkinliğinden haberdar olduklarını anlatan Saltık, “Telif haklarının sahibi ve yapımcısı olarak ben; ve aileyi temsilin Hüseyin Ertaş en son bilgilendirildik. En azından önceden haberdar etseler katılmama kararı vermezdik. Herkes Neşet Ertaş’ı anabilir, gece yapabilir ama bunun politik ve ticari amaçlı kullanılması bizi rahatsız eder” diye konuştu.

evrensel
Alt 27-06-2016, 11:05
admin admin isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Standart Neşet Ertaş'ı anmak da suç oldu

Neşet Ertaş'ı anmak da suç oldu

Antep'te sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma açılan öğretmenin Neşet Ertaş paylaşımı bile soruşturma konusu yapıldı.

Antep'te sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma açılan Eğitim Sen Antep Şube Yöneticisi İrfan Okur’un “’Devletin değil halkın sanatçıyım’ diyen Neşet Ertaş'ı ölümünün 3. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyorum” paylaşımı bile soruşturma konusu yapıldı.

Antep'te 3 eğitim emekçisine sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma açıldı. Hakkında soruşturma açılan Eğitim Sen Antep Şube Yöneticisi İrfan Okur, bakanlık müfettişlerince yürütülen soruşturma için ifadeye çağırıldı, sosyal medya paylaşımları soruldu.

Evrensel'den İnanç Yıldız'ın haberine göre sorular arasında, yöneticisi olduğu sendikasının basın açıklamalarına dair haber ve fotoğraflar ve “’Devletin değil halkın sanatçıyım’ diyen Neşet ustayı ölümünün 3. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyorum” şeklindeki paylaşımı yer aldı. Yine sendikasının da katıldığı Ankara Gar meydanındaki katliam sonrası “Bugün Barış mitingi için geldiğimiz Ankara’da tarihe ‘Kanlı Cumartesi’ olarak geçecek kara bir gün yaşadık. Hepimizi başı sağ olsun” şeklindeki paylaşımı da soruldu.

"TÜRKİYE DEMOKRASİSİ AÇISINDAN KAYGI VERİCİ BİR DURUMDUR"
Konu hakkında konuşan Okur, paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu dile getirdi. Okur şöyle dedi: “Sorulan sorular arasında sosyal medya paylaşımlarımdan ‘1 Mayıs sonrası terörü lanetliyoruz basın toplantısı’ var. Onun bile buraya alınmış olması, Ankara katliamı sonrası yayınlamış olduğum başsağlığı mesajı, 10 Ekim katliamına yönelik yönelik sendika afişleri, Neşet Ertaş ilgili paylaşımım.. Deyim yerindeyse bir torbaya konulmuş olması çok ilginç. Türkiye demokrasinin çıtasının yükselmesi için mücadele ederken, çıtanın daha da geriye çekildiğini, sıkıyönetim koşulları yaklaşımı olduğunu gördüm. Bu Türkiye demokrasisi açısından kaygı verici bir durumdur.”

birgun.net
Eklenmiş Resmin önizlemesi
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  neşet ertaş.jpg
Görüntüleme: 547
Büyüklüğü:  38,4 KB (Kilobyte)  
Alt 25-09-2016, 16:37
Administrator

Standart Ozan Neşet Ertaş sevenleri ve sanat camiası tarafından anılıyor

Ozan Neşet Ertaş sevenleri ve sanat camiası tarafından anılıyor

Dört yıl önce kaybetiğimiz Ozan Neşet Ertaş sevenleri ve sanat camiası tarafından anılıyor.

Dört yıl önce kaybetiğimiz Ozan Neşet Ertaş sevenleri ve sanat camiası tarafından anılıyor. Sosyal medyada fotoğrafları, sözleri ve şarkıları paylaşılıyor Ertaş’ın. Özlemlerini paylaşan dinleyenleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, oyunculara, yazarlardan şairlere, siyasetçilerden müzisyenlere kadar geniş bir kesim yer alıyor.

Neşet Ertaş için yazılanlardan bir bölümü şöyle;
Kültür ve Turizm Bakanlığı: Büyük Halk Ozanı "Bozkırın Tezenesi" Neşet Ertaş'ı vefatının 4. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

Sabahat Akkiraz: "Gönülden Gönül'e yol gizli gizli" deyip Gönülleri birbirine bağlayan usta Neşet Ertaş seni özlüyoruz.

Ata Demirer: Neşet Ertaş gönlümüzdedir, unutamayız gerçektir!

Nejat İşler: Güzel olan her şey Eylül'de son buluyor.

Ceylan Ertem: Herkese olan sevgimi dile getirecek kadar elim kalem tutuyor, dilim yetiyor.
Ama Neşet babaya olan hislerimi anlatacak kelime bulamıyorum

Ender İmrek: Neşet Ertaş, "Benim için öldü demeyin, yoruldu gitti deyin" demişti ... Onu hep dinleyeceğiz...

Doğa Rutkay: "Özü gülmeyenin yüzü güler mi ? " demiş Neşet Ertaş Sazına sözüne sağlık.
Özlüyoruz... Rahmetle anıyoruz...

Ata Demirer: Neşet Ertaş gönlümüzdedir, unutamayız gerçektir!

Sezgin Tanrıkulu: "Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez" diyen bozkırın tezenesini saygıyla anıyorum...

Metin Uca: Ceketini çıkarmak için halkından izin isteyen büyük ustanın yorulup gidişinin 4. yıldönümünde saygıyla Neşet Ertaş.

Ahmet Ümit: "Seher vakti çaldım yarin kapısını," diyen Neşet Ertaş'ın sesiyle herkese günaydın. Büyük ozanı saygıyla anıyorum.

Niyazi Koyuncu: İyi ki bu hayattan Neşet Ertaş geçti

Onur Caymaz: "cahildim dünyanın rengine kandım..."

Sermiyan Midyat: Aşk biterse yorulur insan... Neşet Ertaş

Resmin ismi:  neşet ertaş.jpg
Görüntüleme: 445
Büyüklüğü:  43,6 KB (Kilobyte)  
Alt 10-12-2016, 11:24
tiryakinim tiryakinim isimli üye şimdilik offline konumundadır

Standart 'Bozkırın Tezenesi'ni türküleriyle andı

'Bozkırın Tezenesi'ni türküleriyle andı

Ünlü Halk Ozanı Neşet Ertaş, Bornova Belediyesi’nce düzenlenen “Bozkırın Diyarından” adlı konserle anıldı.

İzmir'de 2012 yılında hayata gözlerini yuman ünlü Halk Ozanı Neşet Ertaş, Bornova Beledeyesi’nce düzenlenen ‘Bozkırın Diyarından’ adlı konserle anıldı. Bornova Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun sahne aldığı Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’ndeki konser yoğun ilgi gördü. Şef Bahattin Turan yönetimindeki koro, Ertaş’ın birbirinden güzen eserlerini seslendirdi. Koro üyelerinin solo perfomansları da büyük beğeni topladı. Tüm koltuklar dolarken, bazı katılımcılar konseri merdivenlere oturarak izledi.

İki bülümden oluşan konserin sonunda Şef Turan’a çiçek veren Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Sevda olmasaydı gönüle dolmasaydı”adlı türküde koraya eşlik etti. Neşet Ertaş’ın büyük bir sanatçı olduğunu ifade eden Başkan Atila, “Neşet Ertaş sevdadır, gurbettir, aşktır. Kimi zaman sevgiliye kimi zaman anneye duyulan özlemdir. Onun türkülerinde her zaman Anadolu vardır. Her zaman onun gibi sonsuza dek yaşayacak sanatçıların yetişmesini diliyorum” dedi.

egedesonsoz

Resmin ismi:  neşet ertaş bornovada anıldı.jpg
Görüntüleme: 430
Büyüklüğü:  60,8 KB (Kilobyte)  
Alt 19-04-2017, 10:55
dem dem isimli üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Neşet Ertaş anıldı

Türk Halk Müziği’nin unutulmaz sesi Neşet Ertaş, Antalya’da sevilen türkülerinin seslendirildiği bir törenle anıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türk Müziği’nin büyük emektarı halk sanatçısı Neşet Ertaş’ı kültür konseri ile andı. Konserde Prof. Dr. Erol Parlak, Neşet Ertaş’ın en çok sevilen türkülerini seslendirdi.

Sazlı sözlü bir gece
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın, Türkiye’nin müzik kültürünü yaşatmak ve geleceğe aktarmak amacıyla başlattığı Kültür Konserleri’nde bu kez Neşet Ertaş anıldı. Sanat yönetmenliğini Nihat Akçer’in üstlendiği Neşet Ertaş’ı Anma Konseri’nde, ünlü halk sanatçısı, büyük usta Neşet Ertaş’ın türkülerini, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Parlak seslendirdi. Konsere, Antalya Tugay ve Garnizon Komutanı P. Alb. Tahir Savran, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Zülfü Çelik, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Hülya Atalay ve birçok Antalyalı sanatsever katıldı.

AKM’de gerçekleşen konserde, büyük usta Neşet Ertaş’ın insanlığa hizmet için gönderildiğini söyleyen Prof. Dr. Erol Parlak, “Çocukluğumda onun sesiyle türkülere, saza âşık oldum. Bugün karşınızda eli saz tutan biri olarak duruyorsam bunu Neşet ustama borçluyum. Bize büyük bir insanlık mirası bıraktı. Her gün onun eserleriyle insanlığımızı hatırlıyoruz. Hak rahmet etsin” dedi. Neşet Ertaş’ın ölümsüz eserleriyle sanatseverleri mest eden Erol Parlak, ustanın “Gönül Dağı” adlı türküsünü tüm salon eşliğinde seslendirdi.

cumhuriyet

Resmin ismi:  erol parlak.jpg
Görüntüleme: 392
Büyüklüğü:  15,3 KB (Kilobyte)  
Alt 21-09-2017, 16:04
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Neşet Ertaş anılacak

Neşet Ertaş anılacak

Halk ozanı Neşet Ertaş, ölümünün 5. yılında Kartal’da anılacak.

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen anma programı 25 Eylül Pazartesi günü saat 20.00’de Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sunumunu Yılmaz Özdemir’in yapacağı Neşet Ertaş’ı Anma Gecesi’nde araştırmacı-yazar Ahmet Özdemir yer alırken Türk Halk Müziği sanatçısı Mustafa Tatlıtürk de sazıyla ve sesiyle Ertaş’ın türkülerini seslendirecek. 25 Eylül 2012’de vefat eden ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, seslendirdiği “Ahirim sensin”, “Zahidem”, “Gönül dağı”, “Bir bakışta yaktın beni” gibi birçok türküsüyle gönüllere taht kurmuş ve Unesco tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edilmişti. Ertaş 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından fahri doktora unvanına da layık görülmüştü.

cumhuriyet.com.tr

Resmin ismi:  neşet ertaş anılacak.JPG
Görüntüleme: 342
Büyüklüğü:  22,3 KB (Kilobyte)  
*emre gümüşdoğan
Alt 04-10-2017, 22:37
aysun colak aysun colak isimli üye şimdilik offline konumundadır

Standart Neşet Ertaş İzmir Karabağlar'da anılıyor

Neşet Ertaş İzmir Karabağlar'da anılıyor

Resmin ismi:  neşet ertaş karabağlar.jpg
Görüntüleme: 346
Büyüklüğü:  80,2 KB (Kilobyte)  
Alt 08-11-2017, 11:51
Administrator

Standart “Neşet Ertaş” ismi mahkemelik oldu

“Neşet Ertaş” ismi mahkemelik oldu

Ailesi, büyük ozan Neşet Ertaş’ın ismini tescil ettiren bir kişiye dava açtı. Davada, Neşet Ertaş markasının üçüncü kişilere devrinin önlenmesi için ihtiyati tedbir kararı verildi.
5 yıl önce aramızdan ayrılan “Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş’ın ismi mahkemelik oldu.

Habertürk’te yer alan habere göre; Osman Paşa Şahin isimli bir kişi, Neşet Ertaş’ın ismini Türkiye Patent Marka Kurumu’nda kendi adına tescil ettirdi.

Bunu öğrenen ozan Neşet Ertaş’ın eşi Nigar Leyla ve üç çocuğu marka tescilinin iptali için dava açtı.

Ertaş ailesi, sözkonusu kişinin "Neşet Ertaş'ın itibarı ve tanınmışlığından haksız bir şekilde faydalanmak istediğini" savundu.

Dava dilekçesinde, Paşa’nın hiçbir bağlantısı olmadığı halde Neşat Ertaş ismini marka yapmasının kötü niyetli olduğunun göstergesi olduğu da yer aldı.

Neşet Ertaş’ın ailesi, haksız ve yasaya aykırı olarak yapılan kötü niyetli tescilin iptali ve hükümsüz sayılmasını talep etti.

Mahkeme, Neşet Ertaş markasının 3. kişilere devrinin önlenmesi için ihtiyati tedbir koydu.

Neşet Ertaş’ın marka ismi davasının önümüzdeki günlerde görülmesi bekleniyor.

NTV

Resmin ismi:  neşet ertaş 1.jpg
Görüntüleme: 353
Büyüklüğü:  33,5 KB (Kilobyte)  
Alt 14-01-2018, 12:02
aysun colak aysun colak isimli üye şimdilik offline konumundadır

‘Bozkırın Tezenesi’ parkta yaşayacak

“Bozkırın Tezenesi” büyük halk ozanı Neşet Ertaş’ın ismi, son nefesini verdiği İzmir’de yaşayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce Buca Adatepe’de 19 bin metrekare alan üzerine kurulan Neşet Ertaş Parkı törenle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, ömrünün son günlerini “Güzel İzmir sana geldim” dizeleriyle sevgisini anlattığı İzmir’de geçiren büyük ustanın adına yakışan bir tesis kurduklarını söyledi. Moloz döküm sahasından dönüştürülen parka 11 seyir terası ile basketbol sahası, kondisyon seti ve 2 adet yeni nesil çocuk oyun alanı kuruldu. Su kanalı ve oyun havuzu oluşturuldu.

cumhuriyet.com.tr

Resmin ismi:  neşet ertaş parkı.JPG
Görüntüleme: 240
Büyüklüğü:  93,4 KB (Kilobyte)  

Seçenekler
Stil