Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > EDEBİYAT > Çocuk Edebiyatı

Seçenekler Stil
Alt 06-03-2016, 13:51
dem dem isimli üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Standart Hayal kurmayı seven çocuklar için birkaç güzel kitap

Hayal kurmayı seven çocuklar için birkaç güzel kitap

Çocuk kitapları arasında sorular sorarak kayboluyoruz… Her şeyi bilen günümüz çocukları acaba doğdukları günün hikayesini biliyorlar mı? Peki ya gerçeğin limonataya benzediğini, sokak köpeklerinin de kahraman olabileceğini? İşte çocuklar için birkaç güzel kitap…

Gülenay Börekçi

Ben gelirken buralarda neler oluyordu

Ben Ne Zaman Doğdum?, Behiç Ak

Her şeyi bilen günümüz çocukları acaba doğdukları günün hikayesini biliyorlar mı? Biz eski kuşaklar, doğrusu bilmiyoruz. Benim tek bildiğim doğduğum günün soğuk ve karlı olduğu. Bir de herkes ertesi günkü yılbaşını kutlamaya hazırlandığı için benim doğumum şerefine yapılacak olan kutlamaların açıkçası bir parça sönük geçtiği. Gerisini unuttum. Ya da belki unutmayı tercih ettim.

Fakat Behiç Ak’ın Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Tombiş Kitaplar serisinin dördüncü macerası “Ben Ne Zaman Doğdum?” sayesinde doğduğum günden yakınmamayı öğrendim. Önce birkaç ipucu: Bir yavru kuşun yumurtadan çıktığı ana tanık olan Memo, kendi doğduğu günü de merak eder. Fakat annesinin, büyükannesinin, dedesinin, kısacası herkesin o güne ilişkin hatırladıkları başkadır. O halde acaba bu anılardan hangisi gerçekten Memo’nun doğduğu günü anlatmaktadır? Peki ya Tombiş ne biliyordur bu mühim güne dair?

Farklılıkların güzelliğini vurgulayan ve çocukları çaktırmadan felsefeyle buluşturan “Ben Ne Zaman Doğdum?”un kahramanı Memo’yu tanıyorsunuz. Her kitapta başka bir sorunun cevabını arıyor; buluyor da. Ne soru sormayı ne cevap aramayı umursayan dalgacı arkadaşı Tombiş’e rağmen… İkili bu kez doğum günlerinin sadece rakamlardan ibaret olmadığını, her tarihin içinde kimi zaman güzel, kimi zaman hüzünlü, kimi zaman soluk kesen öyküler gizlendiğini keşfediyor.

Behiç Ak: “Her kitap başka bir gezegene yaklaştırıyor” Fiyonk makarnayı seven kim? Ya kedi olmak isteyen? Behiç Ak’tan Postayla Gelen Deniz Kabuğu

Kim bu Tilda Elmaçekirdeği?

Tilda Elmaçekirdeği: Biz Ayrılamayız, Andreas H. Schmachtl

Tilda Elmaçekirdeği şu tepenin ardındaki küçük köyde yaşayan minik bir farecik. Bir sürü de kendi gibi orman ve tarla sakini yakın arkadaşı var. Kimi zaman en şen partileri verip fındıklı pastalar yiyorlar, kimi zaman da aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için ciddi toplantılar düzenliyorlar. Hatılıyorum, bir keresinde köy halkı arasında bir dikiş nakış yarışması bile düzenlemişlerdi. Bütün maceraları okurken tek bir şeyi hiç unutmuyoruz: Bizim için hayatta en önemli şeyin ne olduğu fark etmez, arkadaşlarımız kesinlikle o en önemli şeyden daha önemlidir. Andreas H. Schmachtl’ın Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan kitapları gerçekten çok eğlenceli.

Gerçek, limonlu bir pastadır!

Bay Çiklet ve Gizli Sığınak, Andy Stanton

Bay Çiklet’in maceralarını okumuş muydunuz? Hani şu keskin sirke gibi asık suratlı, kıpkızıl sakalının her telinden öfke ve negatiflik fışkıran adam. Hiçbir şeyden hoşlanmayan, öfkelendiğinde esip gürleyen… Tabii şu saatten sonra Bay Çiklet’in değişeceğini iddia edemeyiz. Ayrıca onu kendi haline bırakıp sevdiği şeylerle oyalanmasına izin verirsek, bizi eğlendirebilir bile. Peki ama bakalım hatırlıyor muyuz, bu adam nelerden hoşlanır? Ben sayayım, siz seçin: a) Gün boyu yatağında kestirmek b) İnsanları korkutmak c) Gizli sığınaklar d) Hepsi… Hatırlattığınız iyi oldu. Evet ya, d şıkkı, yani bu saydığım her şey Bay Çiklet’i mest ediyor. Hele o gizli sığınaklar…

İngiliz çocuk edebiyatının genç ve parlak kalemlerinden Andy Stanton’un kısa sürede fenomene dönüşen “Bay Çiklet” serisi Tudem Yayınları’ndan çıkan 8. kitapla devam ediyor. Beter adamların en beteri “Bay Çiklet ve Gizli Sığınak”da bir kez daha korkunç yardımcısı Üçüncü Billy William’ı yanına alarak kötülük peşinde maceralara koşuyor. Ortalığın eninde sonunda mutlaka sütliman olmasını, iyiliğin kazanmasını sağlayan dedektif kahramanlarımız Polly ile Bay O’Bilir’i de unutmayalım. Çizimler yine David Tazzyman’a ait.

Köpekler de süper kahraman olabilir

Pöti ve Dede: Bir Dostluk Öyküsü, Gökçe Gökçeer

Gerçek bir köpeğin maceralarını anlatan ve Redhouse Kidz Yayınları’ndan çıkan Pöti serisinin ikinci kitabı “Pöti ve Dede: Bir Dostluk Öyküsü” raflarda! Şirin kahramanıız Pöti’nin bu kez bir hayali var, süper kahraman olmak istiyor. Bunun için birilerine yardım etmesi gerektiğinin farkında. Hayatta bir şeyi çok isterseniz olurmuş, sahibiyle yürüyüş yaparken yaralı bir köpeğin sesini duyan Pöti için de geçerli bu.

Gökçe Gökçeer’in yazdığı seri, çocukları dostluk ve arkadaşlık gibi kavramlarla daha felsefi düzlemde tanıştırıyor. Tabii ikinci kitapta maceraya Pöti’nin gerçek hayattaki en yakın arkadaşı Dede de katılıyor. Kitabın, terk edilen köpeklere geçici ya da kalıcı yuva bulmak için oluşturulmuş sahiplendirme projesi “Tanış Onunla”ya destek olması da işin güzel yanı.

PÖTİ: David Bowie’ye benzeyen cool köpek

Farelerle filler arkadaş olabilir mi?

Fil Kadar Narin Fare Gibi Güçlü, Rachel Bisseuil

Fillerin farelerden korktuğuna, farelerise fillerden nefret ettiğine inanılır. Acaba gerçekten öyle mi, yetişkinlerin iddia ettiği gibi filler ve fareler birbirine Mars ve Venüs kadar uzak mı? Rachel Bisseuil’in yazdığı ve Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan “Fil Kadar Narin Fare Gibi Güçlü”, hiç de böyle olmadığını anlatıyor. Kitabın kahramanları Anabella adlı minik, beyaz fare ile Zet adlı görme engelli fil. Arkadaş oluyorlar ve iyi kalpli Anabella dünyayı, renkleri, çiçekleri görebilmesi için koca Zet’e yardım ediyor. Böylece fillerle farelerin arkadaş olamayacağı iddiası da gayet eğlenceli bir şekilde çürütülmüş oluyor.

Van Gogh’un ayçiçekleri, Da Vinci’nin şifreleri

Form Bilişim Yayınları’ndan çıkan harika bir seri var. “Büyük İnsanlar” adını taşıyor. Leonardo Da Vinci, Vincent Van Gogh, Antoni Gaudi, Ludwig van Beethoven, Albert Einstein, Isaac Newton, William Shakespeare ve Agatha Christie’nin hayat hikayeleri müthiş güzel illüstrasyonlarla anlatılıyor. “Çocuklar için ne ağır konular bunlar” mı dediniz? Hiç de değil, çünkü hikayelerin her biri çok tatlı bir dille yazılmış. İllüstrasyonlar da nefis. Kendi adıma ben bir daldım, bitirmeden çıkamadım. Herkese tavsiye ederim.

Gülenay Börekçi

egoistokur

Eklenmiş Resmin önizlemesi
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  çocuk kitapları.jpg
Görüntüleme: 509
Büyüklüğü:  83,1 KB (Kilobyte)  

Seçenekler
Stil