Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ŞAİRLER - YAZARLAR > Anekdotlar

Seçenekler Stil
Alt 27-06-2006, 07:04
hatiyce hatiyce isimli üye şimdilik offline konumundadır

[img]smileys/smiley1.gif[/img]
Alt 28-06-2006, 09:27
seskici
Guest

TOPLAMA ŞAİRLER!

Geçen yaz, Yenifoça Belediyesi'nin davetlisi olarak şiir dinletisine gitmek için Ben, Fergun Özelli, Halim Yazıcı ve Zeynep Uzunbay sözleştik. Belediye aracı gelip bizi en yakın duraklardan alacaktı.

O gün beklenilen saatte ciple mahkum arabası karışımı kurşuni bir araç geldi bizi toparladı. Dört şair içine adeta sığıştık. Koltukları, döşemesiyle insanın şakülünü bozan eğri büğrü araçta havalandırma da yoktu. Yaz sıcağında şıpır şıpır terlerken, araç hakkında şöförden bilgi istedik. Şöför anlatmaya başladı.

"Bu aracı belediyemize İzmir Büyükşehir Belediyesi hibe etti. Biz de elimizden geldiği kadar topladık, hizmete açtık.

Şöför, daha konuşacak olmalıydı ama ben patladım:

"Peki, biz şimdi toplama şairler miyiz yani?"

Alt 06-07-2006, 16:32
seskici
Guest

FITIK

Geçen yıl Bülent Güldal'dan bir mesaj gelmişti. Aynen şöyle yazıyordu:

"Ahmet Uysal fıtıktan ameliyat olmuş."

Uysal'ın durup dururken ameliyat olmasına şaşırdımtabii.Hemen yanıtladım:

"Neden?.. Ağır bir şiir mi kaldırmış?"
Alt 09-07-2006, 09:15
ahmet uysal
Guest

1981 yılıydı. görev bölgelerimden biri de balya ilçesiydi. ilçesinin doğusunda, tepede, meşe ağaçları arasındaki köy okuluna teftişe gittim. ön sırada 8,9 yaşlarında mavi gözlü, kırmısı yanaklı, saçları iki belikli çok güzel bir kız oturuyordu. aman tanrım kimdi bu çocuk! özenle kaplanmış defterinin üzerindeki mavi etikette: fatma uyaroğlu, sınıf 2, no (?) yazıyordu. "ismail uyaroğlu adında bir şairi tanıyıp tanımadığını" sordum. "adını babamdan duydum, dedi çocuk, yakın akrabamız oluyormuş." inanılmaz bir raslantıydı. o yıllarda ismail'le yazışırdık. şiirleri gibi yakıcı mektuplar yazardı. birkaç buluştuk. oınu köye götürmeye razı ettim. ama ismail birden yitiklere karıştı. 25 yıl geçti aradan. ida'ya gelecekmiş. gelsin de "patlak" köyüne götüreyim onu. şimdi 35 yaşlarında olan soyadı değişmiş fatma'yı bulur muyuz, bulamaz mıyız bilemem.
Alt 11-07-2006, 18:59
seskici
Guest

TAKAS

Can Yücel'le 1999' İzmir Tüyap Kitap Fuarı'nda aynı satandda kitap imzalama onuruna eriştiğim zaman utana sıkıla, biraz da terleyerek saygın sözcüklerle şiir kitabımı imzalayıp kendisine sundum. Kitabıma şöyle bir göz gezdirdikten sonra, o da kendi kitabını imzalayıp bana doğru uzattı. İlk sayfada Canyücelvari şunlar yazılıydı:

"Al kitabımı, ver kitabını! Bizde buna takas derler!"

Alt 14-07-2006, 09:37
seskici
Guest

SORUMLULUK BİLİNCİ

İzmir Şiir Günleri'nin son günü katılımcı şairlere vapurla bir körfez turu düzenlendi. Simit-boyoz, peynir ve çaydan oluşan sabah kahvaltısı ile birlikte müzik eşliğinde turlamaya başlamadan, konuk şair Arif Damar'ın geldiğini haber verdiler. Çok geçmeden bir elinde bastonu, Halim Yazıcı'nın kolunda içeri girdi Damar. Ve doğrucuabenim oturduğum masaya yöneldi. Saygı ile kalktım, adımı söyleyipelini sıktım, yer gösterdim. "Seni tanıyorum" dedi. Ufluya puflaya yanıma oturdu. Bir anda yeleğini, kitap poşetini koltuğa bırakıp, tabakası ve çakmağını da masaya koydu. Beş-on dakika sonra da," Ben biraz güverteye çıkağım" diyerek yanımdan ayrıldı. Eh artık, dönünceye kadar emanetlerine bekçilik etmek zorunda duyumsadım kendimi. Çakıldım kaldım yerimde.Bir ara yanma yaklaşan şair Bilsen Başaran'ı selamlayarak serzenişte bulundum:

"Bendeniz, Arif Damar'ın çakmağından ve tabakasından sorumlu şair Ahmet Günbaş efendim!"
Alt 17-07-2006, 11:56
seskici
Guest

DENİZE DÜŞEN!..

Küçükkuyu 1. Zeus Şiir Şenliği'ne katılan şairler, ikinci günkü gezi sırasında Sokağzı'ndan dönerlerken Ahmet Uysal bir tartışma başlattı kendi kendine"Denize edüşen neye sarılır?" sorusuyla... İlk saptamayı kendi yaptı:

"Denize düşen dizeye sarılır"

Sonra devam etti:

"Denize düşen denizkızına sarılır."

Arife Kalender aynı görüşte değildi:

"Denize düşen denizerkeğine sarılır" deyiverdi.

Bendenizi çatlattılar tabii. Araya girip, "Yahu denizanaları neyinize yetmiyor?" deyiverdim.
Alt 17-07-2006, 12:49
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

KÜÇÜKKUYU I. ZEUS ŞİİR GÜNLERİ DİNLETİSİ
Şiir dinletisi ardından yemek, ardından türkübar'a gidiliyor. Yemekte sağımda Hüseyin Peker karşımda Hüseyin Alemdar var. Türkübarda Arife Kalender de ekleniyor bizim gruba.
Rakı içiliyor, kadehime bakıyorum seviyesi hiç düşmüyor, Alemdar'ın ve Kalenderin de oyle,birleşik kaplar gibi. Oysa ikide bir kadehler kalkıyor birlikte.
Hüseyin Peker'in; benim, Arife Kalender'in ve Hüseyin Alemdar'ın kadehlerini dolu tutmak için büyük çaba harcadığı dikkatimi çekiyor.
Hüseyin Peker'in kulağına:
"Bizim kadehler bileşik kaplar gibi, hiç azalmıyorlar." diyorum. Neşeli bir kahkaha atıyor.Edited by: EmreGümüşdoğan
*emre gümüşdoğan
Alt 17-07-2006, 14:37
seskici
Guest

ŞAİRGÜVENLİK

Assos'dan ve Sokakağzı denilen mevkilerden Midilli üç adımlık mesafe gibi duruyor. Yani her an için firara, kaçmaya uygun. Arkadaşlardan biri, "Burada Sahilgüvenlik var mıdır?" diye sorunca, "Olmaz olur mu?" diye yanıtlıyor bir diğeri. Ben de şair çokluğuna ve önceliğine bakıp titizleniyorum, "Sahilgüvenlik değil, Şairgüvenlik gerek bize!" diyorum.
Alt 17-07-2006, 15:58
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Zeus Altarı, Adatepe

Zeus adına şiir günleri düzenlenir de Zeus'a şiirler sunulmaz mı? İkinci gün gezilecek yerler arasında Zeus Altarı ve Adatepe köyü de var.

Adatepe'de, çınarın altında gözleme ve ayran içip dinleneceğiz. Pazar günü ve yoğunluk var. Haliyle serviste aksamalar oluyor. Herkesin gözlemesi geliyor, benim gözlemeden ses yok, garsona sesleniyorum:
"Herkesin gözlemesi geldi de neden benim gelmedi, benim başım kel mi?"
"Bırak diyor." İsmail Uyaroğlu, "Bana gözleme diye bu hamuru kimse yediremezdi ama kalabalık, yoksa bilirdim yapacağımı."

Zeus Altarı'ndayız, Zeus'a şiirlerin sunulmasından önce Ahmet Uysal bilgi veriyor. Zeus'un her akşam üzeri Sisam adasından Hera'yı buraya getirdiğini ve onunla gün batımlarında şarap içip seviştiğini anlatıyor. Arife Kalender bir Middilli adasına bir aradaki mesafeye bakıyor ve gayrı ihtiyari "Nasıl getirmiş Herra'yı o mesafeden buraya" Bir çok kişi bir ağızdan, "Tanrıların hikmetinden sual olunmaz." diyoruz.

altar= sunak taşıEdited by: EmreGümüşdoğan
*emre gümüşdoğan

Seçenekler
Stil