Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ŞAİRLER - YAZARLAR > Anekdotlar

Seçenekler Stil
Alt 07-05-2006, 12:47
erhantigli erhantigli isimli üye şimdilik offline konumundadır

Yukarda Bernard Shaw' dan birkaç anekdot yazılı ama şunu göremedim, onu da ben yazıyorum:

Ünlü yazar yaşı geçkince ama genç görünme sevdalısı bir kadınla konuşuyordu. Kadın fıkırdayarak kendisinin kaç yaşında göründüğünü sordu.

Yazarımız kadını süzerek, "Gözlerinize bakıyorum, onyedi diyorum, saçlarınıza bakıyorum, onbeş, cilveniz ise yirmi" diyor.

Kadın sevinerek, "İyi ama gerçek yaşımı söylemediniz" der.

Yazar bıyık altından gülerek, "Demin söylediğim yaşları bir toplayıverin canım" diye konuşur.

***Erhan Tığlı***

[img]smileys/smiley7.gif[/img]
Alt 11-05-2006, 19:26
erhantigli erhantigli isimli üye şimdilik offline konumundadır

Behçet Necatigil Sokağından geçtim bugün. Karşıda Büyük Esma Sultan İlköğretim Okulu vardı.Oradan gelen çocuk cıvıltılarını dinledim. Şair de dinlemiştir onları. Belki de evini özellikle oradan almıştı. Eski bir öğretmen olduğu için bu cıvıltılar ona esin kaynağı olmuştu...

Sokakta bir mahzunluk vardı. Şairimizi sağlığında görmüştüm. Onun da mahzun bir duruşu vardı. Hafif bir hüzün sezilir dizelerinde. Gümbür gümbür yaşama sevinci yoktur. İçine kapanıktır, sanki kendi kendine konuşur, dertleşir gibidir.

Sokakların değil evlerin şairidir o, bağırmaz, usul usul konuşur. Evlerin şairidir ama evlerle insanların savaşını da dile getirmiştir.
Alt 16-05-2006, 10:18
Süleyman Güner Süleyman Güner isimli üye şimdilik offline konumundadır

Süleyman Güner - MSN üzeri Mesaj gönder

Londra´daki ünlü British Museum´da (İngiltere<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></PRE> Müzesi) Thomas Grey´in "Elegy Written in a Country</PRE> Churchyard" başlıklı şiirinin yetmiş-beş ayrı</PRE> kopyası teşhir edilir. Grey, üç, beş, on defa değil,</PRE> kelimeleri, mısraları 75 (evet yetmiş-beş) defa</PRE> değiştirip yazdıktan sonra tatmin olabildi.</PRE>
Alt 16-05-2006, 10:20

İngilizler´in büyük şairi John Mil ton (1608-74), Paradise Lost (Kaybolmuş Cennet) adlı abidevî<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></PRE>eserini yazdığı zaman tamamen kördü. Sekreterleri kızları idi; babalarının dikte ettirdiklerini</PRE>yazmakla kalmıyor, onun danışmak istediği yazarların kitaplarından sesli okuyorlardı.</PRE>
Alt 16-05-2006, 10:22

Tamamen kör ve sağır olmasına rağmen Bn. Helen Keller ünlü bir yazar ve hatip oldu. </PRE>Acı ve ızdırap içinde sızlanmak yerine, handikaplarına rağmen tam bir hayat sürdü; </PRE>hattâ Redcliffe Koleji´ni en üstün derece ile bitirdi. Bn. Keller, "ince bir espiri </PRE>anlayışına" sahip olduğunu da bir gün Harvard Üniversitesi´nde konuşurken gösterdi. </PRE>Bn. Keller, konuşmasına şöyle başladı:<O:P></O:P></PRE> "Siz gençler benden çok daha talihli insanlarsınız. Zira bendeki bir eksiklik hiç birinizde yok."<O:P></O:P></PRE> Hatip, bu sözlerinden sonra biraz durakladı, ve Harvard´lı gençler, bu kör yazar ve hatip kadın<O:P></O:P></PRE> nâmına üzülmeye başlamışlardı ki, Bn. Keller sözlerine devam etti: "Çünkü benim dişlerim takma."<O:P></O:P></PRE> Gençler, Helen Keller´in bu sözlerini çılgınca alkışladılar.<O:P></O:P></PRE>Edited by: Süleyman Güner
Alt 16-05-2006, 10:45
sema sema isimli üye şimdilik offline konumundadır

"hümor hissine" [img]smileys/smiley2.gif[/img]
Alt 16-05-2006, 14:29

Uyarın için teşekkürler Sema. Hızlı okumanın azizliğine uğradım. Alıntı da olsa dikkat etmem gerekti.
Alt 23-05-2006, 09:02
seskici
Guest

İstanbul'da, Yazko (Yazar ve Çevirmenler Kooperatifi) genel kurulunda, yönetim kurulu adına genel başkan Erol Toy söz alıp kürsüye çıkmış. Toy, gündemki 'sansür' konusuna sözü getirip, "Ben bir romancı olarak..." diye sürdürüyormuş konuşmasını. Ama bir türlü sözün sonu gelmiyormuş. Salon tıklım tıklım dolu... Uflayanlar puflayanlar... Arka sıralarda bulunan Can Yücel de, konuşma süresince bir dışarı çıkıp bir içeri giriyor, dudağına kıstırdığı sigaranın yanı sıra her çıkışında birer tek atıyormuş.

Can Yücel, son kez dışarı çıkıp tekrar içeri girdiğinde Erol Toy'un hala konuşmakta olduğunu fark etmiş. Toy, yine bildik teraneyle yeni bir paragraf açmış konuşmasına:

"Ben bir romancı olarak..."

Can Yücel bu kez arkalardan davudi sesiyle gürlemiş:

"Erol! Erol! Sen keşke kısa öykücü olsaydın!"
Alt 23-05-2006, 10:20
ahmet uysal
Guest

sevgili günbaş'ın anekdot'unu okuyunca şairlerle yazarlarla pek çok anım olduğunu anımsadım. ne zaman bir anı anlatsam, ahmet abi yaz bunu demeyen yok. anılara sıra mı geldi? bir rivayete göre 62 kitap, ötekine göre yetmiş dolayında çocuklar için kitap yazmışım. rivayet muhtelif. 120 gibi geliyor bana bu sayı. her neyse! yeri geldikçe anlatmalıyım şimdilik:

75'li yıllardı. bursa'da yaşıyordum. kültür derneği bir etkinlik düzenlemiş. ihsan üren, yılmaz mızrak derneğin etkin çalışanlarıydı yanılmıyorsam. bana ruhi su ve aziz nesin'i istanbul'da alıp bursa'ya getirme görevi verdiler. üren'in arabasıyla istanbul'a gittim. sürücüm genç bir arkadaştı. (şu işe bakın siz, o zamanlar ben de gençtim, yoksa yaşlılık mı zehirliyor kanımı. aman ha, yazacak daha çok şiir var

Tip'li dostlar bizi ruhi su'yla görüştürdü evinde. canım ruhi su hemen hazırlandi. kadııköy'den aziz nesi'ni de almaya gittik.evinin önünde arabada oturarak aziz abi'yi beklemeye başladı. aradan epeyce zaman geçti. acıktığımızı gizliyorduk saygıdan dolayı. ruhi su, sezmiş olmalı ki bir yerlerden rokfor peynirli iki sandviç alıp getirdi. bize de:" çocuklar, aziz nesi'ne güversiniz sora da aç kalırsınız diye getirdim bunları," dedi. "o ne cimridir o!"

ne var ki o cimri aziz nesin, bütün gelirini kimsesiz yoksul çocuklara ayırdı. çatalca'da yaptırdığı büyük tesiste kendi adıyla birlikte o güzel çocukları da barındırıp, güzellikler içinde yaşatıyor.

cimri aziz abi, seni ne çok özlediğimi biliyorsun değil mi? gözlerimden akan yaşlar ıslatsın o bilinmezlikteki torağını.
Alt 23-05-2006, 12:00
Körfez
Guest

2003 Ağustos'uydu.M.Mahzun Doğan'ın Ayvalık'ta düzenlediği bir Pencere Gecesi'ne davetliydik A.Uysal'la.Ahmet Ağabey gelemedi.Ben yalnız gittim.Yüzyılımızın önemli şairlerinden biri saydığım Abdülkadir Budak'ta oradaydı.Sevincime sevinç eklendi.Günboyu yedik içtik,şiir söyledik.Gecenin bir yarısı dönüş için kalkıp vedalaştım ve arabama yöneldim.Sol ön kapı arızalanmış ve dışardan açılmaz olmuştu o gün.Sağ ön kapıdan şöfor mahalline geçiyordum ki Abdülkadir : "Anam,Mahzun,Bülent sağda direksiyon arıyor,dut olmuş bu' deyince iyice ayıktım ve kahkahayı patlattım.Aklıma geldikçe de gülüyorum.Öyle ya,kapının arızalı olduğunu kim nereden bilecekti.Kulaklarınız çınlasın dostlar.

Seçenekler
Stil