Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ŞAİRLER - YAZARLAR > Anekdotlar

Seçenekler Stil
Alt 21-08-2006, 02:20
FulyaÇelikbilek FulyaÇelikbilek isimli üye şimdilik offline konumundadır

FulyaÇelikbilek - MSN üzeri Mesaj gönder

Sayin Hocam, utandiriyorsunuz...

Ben sadece ufacik bir katkida bulundum manice...bu sizin dileginizdi o gece...

Sizi mutlu ettimse sevinirim...

Ani defterinizde de yer almak hos bir duygu tesekkürler...

Alt 22-08-2006, 09:40
seskici
Guest

14 Ocak 1978
Sevgili Kardeşim Ahmet,
İzmir'den ve Polatlı'dan gönderdiklerini aldım. Yavrunun ömrü uzun olsun. Halk deyişiyle analı babalı büyütün. Sana sağlıklı askerlik günleri dilerim.
Dönemeç'le ilgim sürüyor. Bu sayıdan 7 tane satıldı. Sürekli yanımda taşısam hemen bitecek, ama vaktim yok.
Varlık yıllığında M.Uyguner senin Amansız şiirini anıyor. Kabacalı Sanat Dergisinde Dönemeçten söz etmiş. Sanırım Nesin'de de adın geçer. Dergiler bölümü Kabacalı'dan yazı aldığına göre...
Askerlikte bir hayli birikimin olur. Çünkü duyarlı bir insansın sen.
Sana kitabımdan gönderemedim. İkinci baskısı yapılacakmış. Bir ay içinde 6 bin kitap tükenmiş. Sanırım 78'de bir kitabım daha çıkacak. Antolojiyi de basıma hazırlıyorum. Ama eylüle doğru çıkabilir.
Şimdilik sağlığım yerinde. Eski görevime dönme olasılığı belirdi.
Gözlerinden öperim. Selam, sevgi, hasret...
İmza: Ahmet Uysal
Not:
Aziz Bağçeli adlı bir arkadaşım da sizinle. Tanışırsan selam...

Yukarıdaki mektup, Ahmet Uysal'dan bana yazılmış olup,askerliğimin ilk döneminde Polatlı Topçu Okulu adresime gönderilmiştir.
Geçmiş gün mektubun altına bölük komutanımız şöyle bir şerh düşecektir:
"Askerlik süresince dergiyle ilişiğini kes!"
Alt 26-08-2006, 05:09
ahmet uysal
Guest

<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

İzmir, 07.05.2001
Değerli Ahmet Ağabey,
Karşıyaka’da buluşup içtiğimiz yağmurlu bir günden beri yüzüne hasret kaldım. Arada epeyi de yazlar eskittik.
Sanırım "pencere" çıkmıştır ve Polatlı’dayken bölük komutanının üzerine şerh düştüğü o mektubunu okumuş, yıllar öncesine gitmişsindir. Bizim geçmişimiz de güzeldi Ahmet Ağabey; gül kokuyordu. Zaman kendini eskitti. Hepsi bu. Aşklarımız, ayrılıklarımız da güzeldi.
Seni ilk gördüğüm günkü Setbaşı’ndaki ince yağmuru unutamam. Anımsarsan kapını iki kişi çalmıştık. O gün Bursa’yı terk ettiğimde ol kişiden de ince bir sızıyla ayrılmış oldum.
Geçelim bunları diyeceğim ama aksilik yine yağmur yağıyor.
Evet, Sisli Şehirlerde Kalan şiiriyle ilgili çözümlememe özel ödül gibi bir şey verdiler beş kişiyle birlikte.
Dün Yurttaş’ın köyünde bahar şenliği vardı. bir araya geldik, söyleştik, filler gibi içtik. Güzel de bir yağmur yedik. Sarhoş adam ıslansa ne çıkar.
“Aşk Boyu Sürgün” dosyam, kitap boyu sürgüne dönüştü. Bilgi de!
Bekliyorum. Ömrümüze düşen gölge uzuyor.
Selam saygı ve dostlukla.
AHMET GÜNBAŞ
Alt 26-08-2006, 08:29
Mustafa Fırat Mustafa Fırat isimli üye şimdilik offline konumundadır

Dün(25.08.2006) eve giriyordum...Hemen yan blokta oturan komşumuz ustayazarımızAdnan Özyalçıner ağbeyi gördüm.Merhaba dedikten sonra biraz renginin solmuş olduğunu farkettim...Ve sordum "Hayırdır Adnan ağbey, yüzünüzün rengi gitmiş"...

"Ya sorma Mustafa bu sene hep ölümlerden sarsıldı edebiyat dünyası.Daha yeni bir haber aldık;Muzaffer Buyrukçu ölmüş!" dedi. Yüzümün renk değiştirdiğini hissettim o an."Nasıl yani ağbey?" diye sordum.Hiçbir gazete ve hiç bir yerde haberi çıkmadı!"Adnan ağbey ekledi: "İşte onun için uğraşıyoruz ayrıldığı eşiyle kalıyormuş eşi ondan 8-10 yaş büyük o da kimseye haber verememiş,komşuları haber vermiş eve gitmiş görevliler eşi 3-4 gün başında oturmuş kimseye vermek istememiş savcılık vasıtasıyla götürmüşler,şimdi hangi morg da bizler de bulamıyoruz birçok gazeteye ve birliğe haber verilmiş bakıyorlarmış,oğlu da Almanya'da onun numarasını da kimse bilmiyor ulaşılamıyor yani Mustafa yalnızlık çok zor!" diyiverdi.Gözlerimden bu dramatik olay bir film gibi akıverdi.Bir ara çok ağır hasta olduğunu biliyordum.Ne söyleyebilirim ki?Şaşkınlığım sözcüklerimi kilitlemişti adeta...Buyrukçu bir an önce hangi morgdaysa bulunur ümit ediyorum.Işığı bol toprağı gür olsun...
Muzaffer <B style="COLOR: black">Buyrukçu
, 1 Şubat 1930 tarihinde Niğde (Fertek)'de doğdu. <B style="COLOR: black">Buyrukçu[/B] bir yaşındayken, ailesi Yalova'ya yerleşti. Yalova'nın Koruköy İlkokulu'nda, İstanbul'da Yenikapı Ortaokulu'nda, bir süre Pertevniyal Lisesi'nde okudu. Kalorifercilik, katiplik ve İstanbul Toprak Mahsulleri Ofisi'nde memurluk yaptı (1950-1970). Sanat hayatına, 1945'te kapıcı olarak çalıştığı Son Telgraf'ta yayımlanan öyküleriyle başlayan Muzaffer <B style="COLOR: black">Buyrukçu[/B], Bulanık Resimler'le 1962 TDK Hikâye Ödülü'nü, Kavga ile de 1968 Sait Faik Armağanı'nı kazandı.
Ay Kokuyor, İpek Pijamalı Katiller ve Yalnızlığın Arkasındaki Gülümseme severek okuduğum kitaplardan bazılarıydı...[/b]Edited by: mustafaF
Alt 26-08-2006, 09:40
seskici
Guest

23 ağustos 2006 günkü Yazıbaşı Festivali'ne giderken Dinçer Sezgin'e, her nasılsa Muzaffer Buyrukçu'dan söz etmiştim.

Buyrukçu'nun Anında Görüntü (1992) adlı günlük kitabında Dinçer Sezgin'le ilgili günlükler de vardı. Onrarı okumaya doyamadığımı belirttim. Sezgin de, Buyrukçu'nun hiçbir ayrıntıyı kaçırmadığını ifade ederek, üç aydır hastanede yattığını söyledi.

Bugün ölüm haberini alınca sarsıldım. Sessiz sedasız ayrıldı edebiyat dünyasından Buyrukçu'muz.

Bence o, sadece günlük yazarı değil gündelik öykü yazarıdır. Aynı zamanda yakın çekim çizdiği portrelerle tanıdığı edebiyatçıların ve önemli sanat adamlarının bireysel tarihlerine katkı yapmış, yapıt-yaşam-yazar üçgeninde ince gözlemlere ve ironiye dayanan üslubuyla yeni tatlar eklemiştir.

Evet, Buyrukçu'yu anmak istiyorsak, yapıtlarını yeniden gözden geçirmeliyiz.

Salah Birsel ve Muzaffer Buyrukçu'dan sonra 'günlük yazarımız' kaldı mı acaba?

Işık içinde kalsın.
Alt 02-09-2006, 22:26
ahmet uysal
Guest

"DÜNYA VARKEN NEŞELİ YAŞAYASINIZ"

Selam! Sayın Şair Ahmet Uysal. Hep günleriniz Baharla dopdolu olsun ve dünya varken neşeli yaşayasınız. İranlı bir şair ve yazarım!! Türk dili özellikle Türk şiirine sonsuz ilgiliyim. Şimdiye kadar sizin şairlerinizi epeyce İranın şiir severlerine tanıttırmışım ve onları İranın sanat, yazın dergi ve gazetelerinde İran halkına tanıttırmışım. Çok şiirler farsçaya çevirdim ve ilgi dergileri Türkiyeye gönderdim. Tanıttırdığım şairlerden hatırımda kalanların bazisi bunlar: İbrahim Yıldız, M.Kemal Yılmaz, Demirel Babacanoğlu, Ahmet Gök, Aydın Alp, Tamer Abuşoğlu, Ayten Mutlu, Şinasi Özdenoğlu, Sıla Arıcı, Kemal Or, Oktay Rifat ve... Sizin şiir reklamını yeni biçem dergisinde gördüm... sizi de tanıttırmak istiyorum İranda. Kitaplarınızı lütfen benim bu adresime gönderin: İRAN-TEHRAN P.B. 113 65-1957 NASER FEİZ. Sonraları hangi dergide sizin şiirlerinizi yerleştirirsem, size onlardan göndereceğim. ellerinizi dostlukla sıkıyorum ve uzun ömürler diliyorum. Sabirsizlikle Bekliyorum. Saygılarımla.

Naser Feiz/ 1997/17/10

Not: "Dünya varken", şiirle, sevgiyle, büyük aşklarla yaşayınız efendim. A.U.
Alt 02-09-2006, 23:27
AYKIZI AYKIZI isimli üye şimdilik offline konumundadır

Bune kadar ince bir ileti. Naser Feiz'in samimiyetini çok sevdim. [img]smileys/smiley17.gif[/img]
Alt 03-09-2006, 00:32
ahmet uysal
Guest

'UZAK YAZLARDA' NIN BİR YAZ GÜNÜ ÇALINIŞI

Aziz Ahmet Uysal, "Uzak Yazlarda"yı alalı aylar oldu, çok teşekkür ederim. Önce rahatsızlığım nedeniyle bir süre hiç kitap okuyamadım. Daha sonra, bir yaz sonu yanıma aldım. Sergimin(*) oralarda bir bankta oturup okumaya başladım. Bir ara satış için oradan uzaklaştım. İki dakika sonra geriye döndüğümde bankta kitap yoktu. Birkaç metre ötede oturan bir kadın, bir gencin hızla alıp uzaklaştığını söyledi. "Uzak Yazlarda" bir yaz günü çalındı. (...) Nurullah Can'ın mektubundan. 11.10.1998

(*)N.Can, Kadıköy'de kitap ve kartpostal sergisi açarak geçimini sağlar. Daha çok askerler ziyaret eder onu. O yüzden sergisi, asker kaputu ve postalı kokar. Hele bir de yağmur yağarsa... Öyle bir günde raslalantıyla buldum onu.
Alt 03-09-2006, 01:09
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Tanrımmmmm,
Artık beni yanına alabilirsin, kitap çalan bir hırsız duydum Türkiye'de...
*emre gümüşdoğan
Alt 03-09-2006, 02:04
ahmet uysal
Guest

BOĞMA RAKISIYLA AYILIN

mektuplardan "anekdot" çıkarmak, hasandede üzümünden boğma rakı çıkarmaya benzer. anadolu alevi kültürüne yabancı olanlar "boğma rakı" yı bilmeyebilir. yozgat çorum tokat üçgeninde yaşadığım günler oldu. o kültürle tanıştım. keşke dahil olabilseydim.

bir gece alaca'nın kürkçü köyünde kaldım. imbikten süzülen rakıya tanık oldum. sıcaktı. öyle içilecekti. bunu yaşadım. kendime dahil ettim. şiirime "köylü" diyenler, ülkemizi tanımayan aymazlardır. hadi gidin alaca'nın bir köyüne, sıcak boğma rakısı için de ayılın.

evrensele yerelden gidilmezse, anlamsız olandan hiç gidilmez.

Seçenekler
Stil