Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > İŞLİKLER (Atölyeler) > Usta / Çırak Sayfası

Seçenekler Stil
Alt 12-11-2008, 17:31
tuna
Guest

Yılmaz beyin açmış olduğu bu sayfadan hepimizin öğreneceği bir şeyler var bence.Ben ilgiyle takip ediyorum. Takip etmeye de devam edeceğim.
Alt 13-11-2008, 15:58
ecemım ecemım isimli üye şimdilik offline konumundadır

SİİR KONUSUNDA ÜSTA ARIYORUM BANA SİİRİ LAYIKIYLA ÖGRETECEK USTA ARIYORUM
Alt 13-11-2008, 21:22
yılmaz arslan
Guest

Edited by: yılmaz arslan
Alt 14-11-2008, 22:47
yılmaz arslan
Guest

Şiir üstüne:

Yazımda belirttiğim düşünceler yanında, dikkat çekebileceği gibi -özellikle belli başlı bazı- kaynaklar da belirttim. Bunlar ilk defa şiir düşüncesine yaklaşım sergileyen, isteksiz arkadaşlara yönelik değil elbette. Yazmaya ciddi anlamda yaklaşanlar içindi:
-Sözlük, 100-200 kelimeyle yazmak yerine, dağarcığımızı alabildiğine genişletsin diye önerildi.
-Yerli/yabancı şairlerin poetik (yazı/şiir) birikimleri için sunulan isim önerileri, onların ürünleriyle kendi yazdıklarımız arasında kıyaslama yaparak hem bize yakın olanları tespit etme hem kendi tarzımızı seçme adına belirtildi.
-Dil Bilgisi kitapları, dilimizi iyi kullanmak, şüpheye düştüğümüz yerlerde onlara bakmak, bilgilenmek için önerildi...
-Ekoller, Dünya' da ve ülkemizde şiirin geldiği yer anlaşılsın diye önerildi. Kendi şiir tarihimizin nirengi noktaları anlaşılsın, çıkışa 1000 metre geriden başlamak yerine, 100 adım önden çıkış yapılsın diye.
Bütün bunlar açıkken, bazı arkadaşların -katkı sunmak, çalışma önerileri getirmek yerine- olumsuz önerileri ve görüşleriyle irkildim doğrusu. İşi çok iyi bilen havası var üstlerinde bazılarının. Kimlik yaşı olarak 41, doğal yaşımla 43 yaşımdayım. 30 yıldır çalışıyorum şiire. Çünkü şiir yazmak için, okuyup biriktirmek gerekli. "Ben yazarım; bu şiir olursa olur, olmazsa olmaz," mantığı doğru değil bana göre. Doğrusu bu tavır, aynı zamanda şiirin basit, herkesçe üstesinden gelinebilecek kolaylıkta bir çalışma alanı olduğunu duyumsatır ki, en büyük yanılgı da budur. İşin erbabı olmak için, sağını solunu görecek, var olan işleri inceleyip kendi tarzını çıkartacaksın vitrine....
Çalışmalarımız, doğru bildiğimiz yolda sürecektir...İzleyen arkadaşlarıma kolay gelsin...

NOT: Başlığa bakıp da, arkadaşlar sakın "usta" gibi bir sıfatla çalışma alanına daldığımı düşünmesin...tecrübe paylaşımı olarak alın lütfen...
-Edited by: yılmaz arslan
Alt 15-11-2008, 02:35
Mustafa Fırat Mustafa Fırat isimli üye şimdilik offline konumundadır

Bu yukarıda yazılanları okuyunca zihnimde şiir ve şair üzerine önemli imzaların söylemişlikleri düştü.Kara kaplı defterime aldığım notlarıburaya paylaşmak istedim. Hatta böylesi bir çalışma bir seçki bile oluşturulabilir ne dersiniz sevgili dostlar?

ŞİİR-ŞAİR

"Şiir olmasaydı, yaşama dediğimiz oluşun çarklarından biri eksilirdi. Belki kıyamet kopmazdı ama insanlar sevişemez, öpüşemez, beğenemez, yarının yeni düzenine şiirli dünyanın hızıyla kavuşamazdı"
Oktay RİFAT

"Hiçbir ozanın, hiçbir sanatçının tek başına bir anlamı yoktur. Onun anlamı,değerlendirilmesi, ölmüş ozan ve sanatçılarla oan bağının değerlendirilmesidir."
T.S. ELİOT

"Şiir kendi serüvenini kimseye bağlanmadan sürdürür. Yapısı gereği bağlanmaya (yaratıcısına bile) ters düşer.
İlhan BERK

"Bazen bir şair, tek şiirle, bir başka şairin yüzlerce şiirini yok eder."

Behçet NECATİGİL

"Eğer maksûd eserse mısra-ı berceste kâfidir."
Koca Ragıp PAŞA

"Şiir sözcüklerin dinidir."
MALLARME

"Şiir, uykuda uyanıktır."
Ali YÜCE

"Şiir yazıdan önce de vardı."
Hilmi YAVUZ
Alt 15-11-2008, 09:06
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Al***305;nt***305;:
mustafaF
Bu yukarıda yazılanları okuyunca zihnimde şiir ve şair üzerine önemli imzaların söylemişlikleri düştü.Kara kaplı defterime aldığım notlarıburaya paylaşmak istedim. Hatta böylesi bir çalışma bir seçki bile oluşturulabilir ne dersiniz sevgili dostlar?

ŞİİR-ŞAİR

"Şiir olmasaydı, yaşama dediğimiz oluşun çarklarından biri eksilirdi. Belki kıyamet kopmazdı ama insanlar sevişemez, öpüşemez, beğenemez, yarının yeni düzenine şiirli dünyanın hızıyla kavuşamazdı"
Oktay RİFAT

"Hiçbir ozanın, hiçbir sanatçının tek başına bir anlamı yoktur. Onun anlamı,değerlendirilmesi, ölmüş ozan ve sanatçılarla oan bağının değerlendirilmesidir."
T.S. ELİOT

"Şiir kendi serüvenini kimseye bağlanmadan sürdürür. Yapısı gereği bağlanmaya (yaratıcısına bile) ters düşer.
İlhan BERK

"Bazen bir şair, tek şiirle, bir başka şairin yüzlerce şiirini yok eder."

Behçet NECATİGİL

"Eğer maksûd eserse mısra-ı berceste kâfidir."
Koca Ragıp PAŞA

"Şiir sözcüklerin dinidir."
MALLARME

"Şiir, uykuda uyanıktır."
Ali YÜCE

"Şiir yazıdan önce de vardı."
Hilmi YAVUZ
benzer çalışma geçtiğimiz yıl Şeref Bilsel ve Tozan Alkan imzasıyla ikaros tan çıktı sanırım sevgili Mustafa.. ama eklemeler ve düzeltmeler elbette gerekecektir.
sevgiler
Gayb suyunda incisine uzanan
Alt 15-11-2008, 16:32
ecemım ecemım isimli üye şimdilik offline konumundadır

siir olmasaydı sair olmazdı
sair olmasaydı siir olmazdı
hayaller olmasaydı
siir ne ise yarardı
hocam olmusmu acaba
Alt 23-11-2008, 04:04
klotho klotho isimli üye şimdilik offline konumundadır

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Ben de usta arıyorum. Var mı aranızda bana usta olacak bir gönüllü??
Alt 14-01-2009, 19:06
Gökçe Demir Gökçe Demir isimli üye şimdilik offline konumundadır

siirkonusunda usta arıyorum sıır yazmayı cok sevıyorum bana bu siiri ögreetcek usta arıyorum
Alt 20-02-2009, 17:54
temmuz93 temmuz93 isimli üye şimdilik offline konumundadır

temmuz93 - MSN üzeri Mesaj gönder

ŞİİR KONUSUNDA USTA ARIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM......

Seçenekler
Stil