Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ŞAİRLER - YAZARLAR > Söyleşiler

Seçenekler Stil
Alt 12-05-2012, 01:38
Gökhan Ertekin Gökhan Ertekin isimli üye şimdilik offline konumundadır

Standart "NİLGÜN MARMARA KADAR CESUR OLMAK İSTERDİM"

“NİLGÜN MARMARA’ KADAR CESUR OLMAK İSTERDİM.”

“Hepimiz zamanın hizmetkârıyız”

[SIZE="2"]Geçtiğimiz günlerde Ücra Tenler adlı ikinci kitabını çıkaran ve okuyucunun beğenisine sunan Gökhan Ertekin’le şiir ve edebiyat hakkında kısa bir söyleşi.
[/SIZE]
Röportaj: Soysal Özlü

Şiiri siz nasıl tanımlıyorsunuz?
İnsan bazen kendini sessizliğin içine gömülmüş hisseder, kendine bir çıkış yolu arar. Ben kendime şiirle çıkış yolu arayanlardanım. Bu bakımdan şiir bence, yaşamdaki buğday taneleridir.

Yani şiir sizin için bir ham madde midir?
Buğday kelimesine bakınca evet bir hammadde gibi duruyor; ancak bana göre bu kadar sınırlı bir anlamdan ziyade daha geniş bir anlamda bir arke olabilir. Her şeyin ham maddesi…

Şiirlerinizde daha çok kendinizi içe kapatma söz konusu. Bu da sizin maddenin temelinde duran şekil değiştirmiş arke anlayışınızdan mı gelir?

Bir nevi… Ben duygularımı bire bir şiirlerimde yansıtmayı sevmiyorum. Okurken okuyucuya da iş vermeyi, onun da kelimenin ucundan tutmasını hedefliyor. Karşılıklı bir çaba olsun ki okuyan kişi ile daha da fazla yakınlaşabileyim.

Bildiğim kadarıyla felsefe okumaktasınız. Şiirlerinizi de felsefenin zeminine oturtarak mı yazmaya çalışıyorsunuz?

Neden olmasın ama açıkçası öyle bir gayem yok. İnsan çevresinde gördüğünü, öğrendiğini yazılarına işlemesi pekâlâ doğaldır. Benimde içinde bulunduğum durum felsefenin yarattığı bir mekân olduğu için şiirlerimde felsefenin etkisini görmek mümkün. Yine de dediğim gibi böyle bir amacım yok

Bir de ödülünüz var. Ödül hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şahsen hiçbir zaman ödül heveslisi olmadım. Öyle olsaydı kitabı kendim çıkarmadan önce yarışma yarışma koştururdum. Benim için önemli olan okuyucunun kitaba verdiği tepkidir ki bundan daha güzel bir ödül olamaz.

İlk kitabınız ‘Kirpik Ağrısı’ biçim olarak daha kısa şiirlerden oluşurken ‘Ücra Tenler’ kitabınızda daha uzun şiirler bulunmakta bu değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ben her iki kitapta da çok fazla biçim değişikliği olduğunu düşünmüyorum. Değişiklik olarak nitelendirdiğinizi ise zaman içerisindeki gelişim olarak nitelendirmek mümkündür. Her iki kitabında esas itibariyle amacı edebi bir nitelik taşımasıdır.

Bir yazının ya da şiirin edebi bir değer taşımasının temel şartı nedir?

Bir ürünün edebi bir nitelik taşıması yazarın kendi olmaktan çıkmaya başlaması ile mümkündür. Kendini yenilemesi, kendinin yükseğine ulaşması ile bir edebi ürün ortaya koyabilirsiniz. Bunun içinde çok okumak, çok yazmak gerekmektedir. Bir edebi ürün için sadece yetenek gerekemez yeteneğin yanında zekâ ve merakta olmalı. “Diğerleri nasıl yazıyor, güncel olan ne?” diye biraz araştırmak gerekir esasen.

Yeni kitabınız ‘Ücra Tenler’ de en çok dikkatimi çeken zaman üzerindeki vurgunuz. Zamanla ne ya da neler anlatmak istediniz?
Hepimiz ister istemez zamanın hizmetinde yaşamaktayız. Zamanı değiştirebilmek mümkün değil, eğer öyle olsaydı kötü hiçbir anımız olmazdı; ancak ne yazık ki her birimizin geçmişinde, yani zamanın devinimi esnasında bizde bıraktıklarında kötü birikimlerde mümkün. Bu kötü birikimler bazılarımız da daha çoktur ki ben de kendimi bunlardan sayanlardanım. İşte bu nedenle zamanın çizgisel değil döngüsel bir işleyişte ilerlediğini düşünüyorum. Ancak bu döngü antik çağın güzel bir döngüsünden ziyade ortaçağ koşullarının yarattığı ancak bu koşullardan asla kurtulamayacağımız bir döngü.

İlk Kitabınız ‘Kirpik Ağrısı’nda Nilgün Marmara’ya ithaf ettiğiniz bir şiir var ondan bahseder misiniz?

Nilgün Marmara benim için özel bir şairdir. Hayata bakışı, duruşu, şiirleri beni oldukça etkilemiştir. Belki benden önce benim düşündüklerimi dile getirdiği için onu kendime çok yakın hissediyorum. Bana göre çok güçlü ve azimli bir şair. İntihar etmiş olması onun güçsüzlüğünü değil aksine cesaretini gösterir. Belki bunu dillendirmem doğru değil ancak onun kadar cesur olmak isterdim

Peki şu sıralar kimleri okuryorsunuz?
Şu sıralar şairlerden yakın takibe aldığım; Gökhan Arslan, Didem Gülçin Erdem, Harun Atak var.

Gelecekteki yazın hayatınızdaki planlarınız nedir?

Demin bahsettiğim zaman anlayışından dolayı pek fazla plan yapmayı seven biri değilim ama aklımda şimdi bir roman yazma var ama bir türlü başlayamıyorum. Yine şiir yazmaya ve yayımlamaya devam edeceğim. Şiir benim vazgeçilmezim çünkü.

Tag Ekle
şiir, ücra tenler, gökhan ertekin röportaj, kitap

Seçenekler
Stil