Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SAYFAM / Bir Emekle... > Anı ve Günce Sayfam

Seçenekler Stil
Alt 27-06-2007, 11:05
***che*** ***che*** isimli üye şimdilik offline konumundadır

***che*** - MSN üzeri Mesaj gönder

Yoksa bugün...

İhanetler sessizce öldürür bizi, sevdiğimiz sözlerle. Biz sevdiklerimizi öldürürüz yalanlarimiz, hayal kirikliklarimiz ve pismanliklarimizla. Ve gözü dönmüs bir toplumun suç ortagi olmak öldürür en çok da bizi.

“Söyle dünya güzeli kardes/ Sen bu havalari/ eskiden de/ Böyle mi söylerdin/ Hani yasam tüterdi türkülerin!… / Simdi neden hatirlatiyor ölümü/ Yoksa kardes/ -Yoksa bugün ayriligin günü mü?…-” (M. Demirtas)

Bir kis günüydü, sözlerle vurulmustum. Ben de sözlere vurdum kendimi: Biz ne çok öldük, dedim. Biz daha çok ölecegiz… Ömrümüz Mart’a akarken animsadim yazdiklarimi. Ölümün kül rengi ve alayci yüzü yaz güllerinin altinda yakaladi beni. Biz ne çok ölmüstük; Sevda olup ölmüstük, Onur olup ölmüstük, İnsan ölmüstük, “o an geldi” demistik, hayati ve aski özgürlestirirken ölmüstük. Simdi Özlemli öldük. Mart’ta ölümün bize daha zor gelecegini bilmis gibi gittik, “Kalk gidelim/ siradakini bekletmeyelim” dercesine sanki.

http://. Stefan Zweig, Ikinci Dünya ...ik arkamızda.

Türküsü yarim kalmis bir sevdanın emanetiydik. Tüm acilari yasarken bile mutlu olmayi bilmis bir umutlu gün isiginin. Sevdayı her düsündügümde hep o siir gelir aklima: “Günese seni sormuslar/ tanirim, demis/ isik almisti benden/ yürek dolusu”. Yürek dolusu isik tasiyan bir sevda armagan olmadı bize....

Ne vakit bir sevda yitirsek yemyesil bir dal kirilir içimde. Ve kusatilmis sevdalar kanar yüregimde. Sözcükler yetersizdir duygularimi anlatmak için, sözler kimsesizdir ve acilar sessiz… Gürültüsüz türkü söylemeyi bilmek yetmez olur böyle zamanlarda. Yürek çiglik çigligadir. Sen sessizce bakarsin yüregine. Umudun yara almistir sanki, ama türkü sürmektedir. Yine de biraz daha hüzün karissa da sesimize, ‘yasayan biziz’ deriz.

http://Bir Mart gögünün altinda duru...zlastirdikça.

Bütün satislarin gerekçesi hazirdir bu dünyada: Inanç degisikligi, dogru olani yapma istegi, yeni sevdalar… Bizi bütün Brütüsler öldürür her biçimde. Biz ihanetlerle ölürüz. Korkaklar sessizce öldürür bizi, sevdiğimiz sözlerle. Biz sevdiklerimizi öldürürüz yalanlarimiz, hayal kirikliklarimiz ve pismanliklarimizla. Ve gözü dönmüs kisiliklerin suç ortagi olmak öldürür en çok da bizi.

Yüregi yangin yeri bir sevgiliyi ugurladik bir Matr sabahinda. Bizi bir parça hazin ve dimdik birakip gitti o da, tüm sevdalı ölülerimiz gibi. Kafasinda isikli bir safak, yüreginde yildizlar tasiyan, umutlu bir sevda türküsü gibi duyup yasayan yüzlerce sevdalı insanların yüreginde simdi. Mutlulugu yarinlardan koparip almak için savasirken giden yalnızlıgının yaninda yatiyor dingin bir yüzle. Belki bahtiyarlik degildir artik/ boynumuzun borcudur fakat, direnmeyi bilen sevgililer adina bir gün fazla yasamak, demistim ona.

Fazla söze ne gerek. Yüregim yangin yeri bugün. Ömrüm bir vedalar toplamina benziyor sanki.Yasamayi; bu inanilmayacak kadar güzel serüveni, bu denli acimasiz, bu kadar zalim ve acili kilanlara karsi sevda atesini büyütecegiz, yitirdigimiz tüm sevdalar adina. Ve hep söyledigimiz gibi; biraz daha umutlu olacagiz, biraz daha kararli ve her zamankinden asi.

Vazgeçmek yazmayacak asla kitabimizda, düsmüssek kalkacagiz, belki siradakini bekletmeyecegiz ama son nefesimize dek sürdürecegiz. Biz umutlu bir gelecek güzellemesinin insanlariyiz. Onlardan biriydi giden, türküsü hiç tükenmeyen. simdi, inadimizi, inanca; inancimizi sevdaya; sevdamizi yarina akitmanin günü. Benim yüregimin tüm gülleri, insan gibi tamamlayip giden o güzel sevdaya. Ve biz çogalip güzellestik o sevdalı yangin yeri yürekle. Belli bugün ayriligin günü, güle güle dünya güzeli sevgili, güle güle......Edited by: ***che***

Seçenekler
Stil