Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ŞİİRLE İLGİLİ YAZILAR ELEŞTİRİLER TARTIŞMALAR > Eleştirmen Gözüyle

Seçenekler Stil
Alt 17-02-2006, 15:13
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Yurdumun Şairleri!!!
Amatör Şairler POSTA Sizi Bekliyor!!!

"Türkiye'nin en çok satan gazetesi POSTA amatör şairlerin sesini duyurmak için "YURDUMUN ŞAİRLERİ" adlı bir keşe başlattı. En beğendiğiniz şiirinizi ve şarkı sözünüzü, renkli fotoğrafla birlikte bize yollayın. Biz de yayımlayalım."
Böyle başlıyor, şiire yapılan haksızlığın, şaire yapılan saygısızlığın ilanı.
Devam ediyor...
"Şiirinizin uzunluğu beş kıtayı geçmesin."
Demek şiir sadece kıtayla yazılıyor ve beş kıtayla sınırlanıyor!!!
devam ediyor ilan... Şiirler!!! gönderiliyor ve yayımlanıyor.
17 Yaşında, 12 yıldır şiir yazanlar, 21 yaşında 400 şiiri olanlar, 76 yaşında olup hayatını şiire adayanlar yazıyorlar...
devam edecek...Edited by: EmreGümüşdoğan
*emre gümüşdoğan
Alt 17-02-2006, 17:00
MUSTAFA ERGİN KILIÇ MUSTAFA ERGİN KILIÇ isimli üye şimdilik offline konumundadır

İyi hatırlıyorum yazımhanede bir arkadaşın şiiri yayınlanmışta bu köşede sanırsın nobel almış. herkes sayfalarca methiye düzmüştü. o da kalkmış şiiri gazeteden kesip onu taratıp baş köşeye aşmıştı.

öncelikle bizler bir şeylere dur demez ve yol verirsek sonuç buralar gelir.
Alt 19-02-2006, 19:12
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Yurdumun Şairleri!!! Şiir yazıyor POSTA yayımlıyor...

Şiiri Kumkapı'ya düşürdüklerinde sesimiz mi çıkmıştı?
Arabeskleştirenleri alkışlayanlar olmadı mı?
Bırakın ders kitaplarına çadaşşiirin girmesini... şiirimizi genç beyinlerin tanımasına izin vermeyenleri protesto ettik mi?
TV lerde veradyolarda, şiire-şaire yapılan haksızlığa karşı çıktık mı?

Kaç kişi POSTA gazetesine e-mail atarak, şiire ve şaire yapılan bu saygısızlığı protesto etti...

Ah popülizm...
Ah popülizmin dayanılmaz hafifliğine kanat çırpanlar...
Ah sanatın sanatcının hakkını yiyen rantcılar...

Gelelim yurdum insanının yazdığı şiirlere!!!..

Havva Sağ
38 yaşında ve 24 yıldır şiir ve şarkı sözü yazdığını söylemiş, okuyalım 24 yılın ürününü.

BAŞKASININ

Hey yaralı
Ne aranırsın
Giden gitti, bulamazsın
Yar dediğin kuş misali
Elinden kaçar, gider
Tutamazsın

Duymaz kimseler
Yüreğindeki çığlığı
Dindiremez kimse
Gözyaşlarını
Unut onda yaşadıklarını
O artık başkasının

Okur yazar nüfusumuzun yarısı, eline kalem alsa bu sözleri yazar... Şiir acaba herkesin yazdığı mıdır?

Bu kadar ucuz mudur?

Devam edecek...

sair@posta.com.trEdited by: EmreGümüşdoğan
*emre gümüşdoğan
Alt 19-02-2006, 20:06
onur tekin
Guest

Ben yolladım protesto yazımı ne cevap geleceğini bekliyorum bence bütün üyelerimiz mail yağmuruna tutsun...
Alt 21-02-2006, 17:28
mvstafa ısık
Guest

Emre beyin, bizlerin bu duyarsızlığımıza yönelik sitemine hak vermemek ayıp olur... belkide gördüğümüz ve ciddiye almadığımız bu malum gazetenin malum köşesi ,şiiri ve şair kavramının ne kadar küçük düşürüldüğünü apaçık gösteriyor...yıllarca şiir için uğraşmış,şairim demeye onurlu bir şekilde çekinen onlarca usta şair olduğunu bilmemiz bile ortaya koyacağımız tavrın ne kadar net ve karalı olması gerektiğini gösterir...bunca insanın bu işin ciddiyetini ve emek gerektirdiğini bilmeden (buna cahillik demek doğru düşer mi bilmem!)bu tür popülist yaklaşımların küçük düşürmesine karşı korunması ve uyarılmasını bir amaç bilmeliyiz..bizlere düşen bu rezilliğin önüne geçmek farketmeden aşağılanan bu insanların dikkatini çekmek ve gazetenin bu uygulamayı kaldırması için e-posta yoluyla uyarılmasını rica ederim..saygılarımla... Edited by: mvstafa ısık
Alt 21-02-2006, 18:39
mine mine isimli üye şimdilik offline konumundadır

Haklısın emre,

ben de bir ara gördüğüm de bu sayfaya gülüp geçmiştim. Bu kadar kolay olmadığını birilerinin hatırlatması gerekiyor.

Günlerce çalıştığım şiir diyemediğim çalışmalarım aklıma geldi. Ve biz şiir yazabilmeyi öğrenmek için okuyoruz, danışıyoruz ve edebiyatı takip ediyoruz.

Hala kendime şair diyememenin gurunu taşıyorum.Bunun bu kadar kolay olmadığınınbu yola çıkanların en başından bildiğini tahmin ediyorum.

Yinede o sayfaya şiir gönderenlerin arasında gerçekten( takip etmiyorum ama ) şair olmayolunda emek sarfeden ve şiir nedir ne değildiri öğrenmek için mücadele veren insanlar olduğunu da umuyorum.

Yaşam koçu & Aile Koçu
Alt 24-02-2006, 01:27
demet han
Guest

Ben protesto yazısı göndermiştim cevap falan gelmedi ...
Alt 27-02-2006, 17:38
mvstafa ısık
Guest

[img]smileys/smiley4.gif[/img]
Alt 27-02-2006, 18:49
şaheste şaheste isimli üye şimdilik offline konumundadır

[img]smileys/smiley4.gif[/img]
Alt 27-02-2006, 19:19
yalnız yalnız isimli üye şimdilik offline konumundadır

<TABLE id=HB_Mail_C***111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="***111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="***111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">
Duygu felsefesinde, insandaki temel dürtünün öz-sevgi olması Rousseau’nun değişmez savıdır, der Copleston, felsefe tarihinde “Aydınlanma” kitabında ve şöyle devam eder: İsteklerimiz tutkularımızı yaratırlar ve ilkel insanın istekleri salt fiziksel olduğu için, öz-sakınım “onun başlıca ve neredeyse biricik kaygısı” idi. Emile’de der ki “ilk ödevlerimiz kendimize karşıdır, ilk duygularımız “kendi” üzerinde özeklenir; tüm içgüdülerimiz ilkin kendi öz korumamıza ve kendi öz iyiliğimize yöneliktir.” Yine, “tutkularımızın kökeni, geri kalan her şeyin kök ve kaynağı, insanla birlikte doğan ve onu yaşadığı sürece hiçbir zaman terk etmeyen biricik tutku, öz-sevgidir; bu tutku ilkeldir, içgüdüseldir, tüm geri kalanları önceler, öyle ki bunlar bir anlamda yalnızca onun değişkileridirler.”
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
Ama bu temel öz-sevgi tutkusu bencillik ile karıştırılmamalıdır. Çünkü bencillik yalnızca toplumda doğan ve insanı her zaman kendini başkalarına yeğlemeye götüren bir duygudur, der Clapston.

Görev icabı birkaç gündür bulunduğum bu sitede sadece şiir ve öykü taraması yapmam gerekirken başlık birden ilgimi çekti ve bu bilgileri paylaşma ihtiyacı hissettim. Sebep?

Forum Emre Gümüşdoğan tarafından açılmış, ki site sahibi olduğunu bilmekteyim,önemli bir hususa dikkat çekmiş. Popülizme kurban giden edebiyatın eleştirisi başka üyelerce de onaylanmış. Paradoksun zirveye taşındığı nokta budur.

Dün birkaç özel mesajlaşma ile öğrendim ki, burada bir tartışma yaşanmış ve bazı üyeler atılmış. Konuyu irdeleyecek vaktim yok. Sadece şu dikkatimi çekti, Posta gazetesini olumsuz gösteren düşünce, ki edebiyat adına son derece haklıdır, kendisiyle ilgili benzer bir durumda aynı tutumda olmamıştır, sözüm yine edebiyat adına.

Sebep Rousseau’nun değişmez savıyla örtüşüyor gibi görünse de Copleston’un dikkat çektiği “kendini” başkalarına yeğlemeye götürmüştür ilgiliyi, diğer deyişle “bencilliğe.”

Tartışmaya rastlamadım ve zaten bu, konumun dışında olduğundan benim için önemli değil. Önemli olan bu sitede edebiyatın yenildiğidir. Tıpkı Posta gazetesinde olduğu gibi.

Bir ek bilgi vermeliyim, uzun süredir araştırmakta olduğum, dergiler vasıtasıyla referans aldığım, internette bulunan pek çok edebiyat sitesinde de durum budur. Site edebiyat sitesidir ancak öncelik edebiyatın değil, kişisel ilişki ve düşüncelerindir.

Öz-sevgi ile bencilliğin karıştırılmasından dolayı edebiyat hep mağlup olmaktadır!</TD></TR>
<TR UNABLE="***111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="***111;n">
<DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>

Seçenekler
Stil