Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SAYFAM / Bir Emekle... > Öykü Sayfam

Seçenekler Stil
Alt 21-09-2011, 20:54
mete kaynaroğlu mete kaynaroğlu isimli üye şimdilik offline konumundadır

10-

Uyuyamadığım gecelerden biri daha. Pencereden dışarıyı seyrediyorum. Bir el sonra bir kol ve kirli sakallı bir yüz, pencerede beliriverdi. Adam beni görmedi. İçimden sessiz bir haykırış; “hırsız bu.” Şaşkınlıkla adamın beni görmesini bekliyorum belki beni fark edince kaçar diye. Nafile görmüyor. O hâlâ pencereye tam çıkıp yerleşmeye çalışıyor. İşte o an sessizce pencereyi açtım “ Ne arıyon lan burada?” Diye bağırdım. Adam pencereden zemin kata düşmeyle, atlama arası bir şekilde iniş yaptı. Hanım hemen yanı başımda bitti… Adam ise gülerek “Amca ya valla yanlışlıkla çıkmışım oraya” diyerek koşarak uzaklaştı. Hanım, “kime bağırdın öyle” diye sordu. “Alçak” dedim “Bak bunu yaz bir tarafa bu adam yine gelecek.”
Alt 29-09-2011, 09:52

11-

Motosikletimle gidiyorum. Aracın biri beni solladı. Arabanın ön kısmı dantelle işlenmiş örtü ile kaplı. Dikiz aynasının üzerinde sallanan boncuk işleme muska… Bir de çocuklarının sandığım fotoğraflar sallanıyor hemen yanında. Şoför koltuğunda gençten bir adam, onun yanında da genç bir kadın, arka koltukta ise iki çocuk oturuyor. “Ne güzel bir aile.” Dedim içimden. Mamafih araba biraz bakımsız, egzoz borusu sallanıyor alt tarafta ama olsun. Anlaşılan arabaları ile mutlular ancak belli ki araba biraz mutsuz. Peşi sıra yavaş bir hızla gidiyoruz. Birden genç kadın, arabanın camını açtı ve bir soda şişesi atı yolun kenarına. Motosikletli bir garibi… Hem de beni küçümseyerek sanki. “Olmadı… İşte bu olmadı!” dedim. Aracın arkasından yanaştım, elimi araca doğru uzatım ve tuttum. Araç yavaşladı… Kapısını açtım ve aracı hemen boşaltmalarını söyledim. Aracın kendi iradeleri dışında yavaşlaması ve durmasına bir anlam veremeyen aile, çocuklarını alarak arabadan indi. Aracı aldığım gibi kaldırdım ve yere vurdum. Bunu daha önce yaptığımda ön tarafta ki motor aksamı dışarı fırlar araç daha ilk seferde iflah olmaz bir hal alırdı. Şimdi yaşlandım anlaşılan. Birkaç kez yere vurmak zorunda kaldım. Neyse aracın işi bitti… Şoför olan hiç ses çıkarmıyor. Genç kadın inler gibi “Ne yaptın amca?” diye sordu. “Anlamadın mı?” dedim gözlerine bakarak. Belli ki anlamamış… “Anlamadın ha! Neyse yenisini alırsınız.” Dedim. “ Alamayız amca, nerden bulacağız o kadar parayı” dedi. “O zaman araba istiyorsanız eğer daha çok çalışıp bulacaksınız o parayı.”
Alt 09-10-2011, 20:14

12-

Siz de inanmıyorsunuz adamın bir daha geleceğine öyle değil mi? Yanılıyorsunuz. Hırsızın yılışığı, işini arsızca yapar. Bana amca dedi ya… Evin sahibine bu şekilde hitap eden hırsız gördünüz mü? Aslına bakarsanız bizim ev hırsıza davetiye çıkaran bir ev. Her gece yaşadığım huzursuzluk bundan. Uykum tutmaz doğru dürüst. En ufak tıkırtıya uyanır, başımı kaldırır sesi dinlemeye başlarım. Sesin neme bir ses olduğunu, nerden geldiğini devam edip etmeyeceğini merakla beklerim. Hele yaz geceleri… Pencereler açık üstelik. Sineklikleri var pencerelerin. Onlar da caydırıcı olurlar mı? “Kapayın şu pencereleri” diyorum. Hanım hemen; “Bu sıcakta nasıl yatacağız, klima al öyle” diye cevap veriyor. Klimaya güç yeter mi? Alsak bile ektiriği dünya para tutar bilmem mi? Ben de gelecek hırsızı bu şekilde bekliyorum işte. Korkum, geldiği zaman ne yapacağım? Mesele burada…
Alt 20-10-2011, 10:50

14-

“Bir daha bu sokaktan geçmeyeceksin… Niyesi yok… Geçmeyeceksin.”
Alt 30-10-2011, 14:51

15-

Aslında iyi oğlandır bizim mahalle camiinin hocası. Severim yani. Ancak şu son zamanlarda sesini bir fazla açar oldu hoporlerin. Önceleri takmıyordum. Ancak ne zaman telefon çalsa, ezan da okunmaya başlıyor. Hayır! Çok arayanım yok aslında, ancak o zaman fark ettim sesinin yüksekliğini. Telefonla konuşamıyorum ki… Haliyle… Takıyorum. Bir gün bir dostun hediyesi olan viskiyi yudumluyorum. Benim onca para vererek aldığım müzik sisteminde de müzik ruhun gıdası ya… Ağır parçalar dinliyorum. Haliyle kaptırdım kendimi. Sesini duymak için bu sefer bende yükselttim amfinin sesini… Baktım caminin avlusunda hareketlenme başladı. Şimdi hocadan ricacı olsam uzun iş. O yanındaki cemaatin akıl evvellilerine soracak. Yapmayayım diyorum ama sarı inat işte. Ezan okunuyor ben sesini açıyorum amfinin… Sayısı gittikçe artmaya başladı cemaatin… Anladım. Bir bokluk çıkacak. Bizim eski kulağı kesiklerden bir arkadaşın yanına vardım. “Oğlum bana el bombası lazım.”
Alt 12-11-2011, 09:26

16-

Siz şimdi bana 13 nolu hikâyeyi unuttuğumu söylersiniz. Ne unutması adı üstünde 13… Bu hikâye anlatılır mı? Kimyanız bozulabilir… “Bozulmaz, bozulmaz. Biz ne hikâyeler okuduk” Diyorsanız. Olur, anlatırım o hikâyeyi. Söz.
Alt 03-12-2011, 11:39

17-

Okurlarım… Benim canım okurlarım… Güzel okurlarım. Başıma neler geleceğini siz nerden bileceksiniz öyle değil mi?
Alt 25-12-2011, 10:43

18-

Bir tıkırtı ile uykum kaçtı yine. Yatağın içinde ses çıkarmadan öylece bir sonraki sesin gelmesini bekliyorum. İşte yine bir tıkırtı sesi. Bu sefer başımı kaldırmadan pencereye doğru bakıyorum. Biliyorum bu yine o kaçan hırsız. Bir el, bir kol sonra da adamın yine bildik kirli sakalı… Nefesim kesildi… Soluk alıp veremiyorum. Sıcak yüzünden açık olan pencereyi araladı ve adımını içeri attı, önce bir ayağını sonra diğerini… O sırada hanımın da uyanık olduğu ve onu seyrettiği düşüncesine kapıldım. Hızlıca kalktım ve adamın üzerine atladım. Boğazını ile iki elimle sıkmaya başladım. Hanım arkamdan “Yapma adamı öldüreceksin.” Diye çığlık atıyor. Durmam mümkün değil ellerim iradem dışı sıkıyor artık. Aniden karnımın bir yerinde bir sızı hissettim. Adam bıçağı karnıma saplamıştı ve onu olduğu yerde çevirdi. Ilık bir şey akıyor. Elim bıçağa doğru kaydı, acıyla çektim çıkardım onu. Şimdi sıra bendeydi… Gözüm karardı… Açtığımda ne göreyim, morgdayım.
Alt 25-01-2012, 11:17

19-

İlk gelenlerle, son gelenler bir türlü anlaşamıyor. Bu da benim için zorluklar yaratan bir sorun. Çünkü hem gündüz, hem akşam birlikte içeri giremiyorlar. Akşamları önce eskileri alıyorum içeriye, sonra yeni gelenleri. Gündüzleri ise dışarıya ilk olarak yeni gelenler çıkıyor, sonra eskileri. Her iki tarafı da bir birleri ile temas ettirmiyorum. Çitle ayırdım onları. Bir gün, artık birbirlerini göre göre tanış olmuşlardır dedim. Öyle değil mi? her gün yan yanalar nihayetinde. Çiti araladım… Daha bir kaynaşsınlar, arkadaş olsunlar kardeş kardeş paylaşsınlar yemlerini, sularını. Benim içimde bir kötülük yok. Kötülük horoz olanda. Bir ayağı topal, beyaz bir ördeğim var. Gelinlik giymiş gibi. Baksanız hep gülümsüyor. Hiçbiriyle ilgisi yok. Göl niyetine leğene koyduğum suya dalıp çıkıyor, sevincinden de çığlıklar atıyor. Diğerlerine en ufak fiske vurmuyor. Onunla birlikte gelenler bile üstüne çıkıyor gene de o tek bir şey yapmıyor onlara. Horoz buna kafayı taktı… İki de bir üstüne çıkıp kafasına gagası ile vuruyor. “Olur” Dedim içimden, “daha sonra alışırlar şimdi horoz horozluğunu yapacak”. Bir ara ördeği fark ettim, önce ağlıyor sandım. Gözünün birinden kırmızı gözyaşı akıyor. Kırmızı beyaz içimi titretti. Dalıverdim aralarına ve boğazından tuttum horozun o ara karısı mı ne bir başkası saldırdı bana. Bir tekme ile uçtu o da. Bir bilek hareketi ile horoz taş kesti elimde.
Alt 23-02-2012, 21:33

On üç

Allah, Allah!.. Bu bizim hanımın yanında duran adam, şu kirli sakalı hırsız herif değil mi?

Seçenekler
Stil