Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SAYFAM / Bir Emekle... > Öykü Sayfam

Seçenekler Stil
Alt 31-12-2011, 00:51
haticepekoz haticepekoz isimli üye şimdilik offline konumundadır

haticepekoz - AİM üzeri Mesaj gönder
Standart Güvercin Öyküsünden, Sıla dizisine, diziden Hikaye Hırsızı Kitabına

http://birgun.net/lifes_index.php?ne...h=12&year=2011

‘Çocuk gelin’ kavramına karşı mücadele şart…
NECLA KARATAŞ -BirGün-

Dürsaliye Şahan’ın ‘Hikâye Hırsızı’ adlı kitabında son dönemin Türkiyesi’ni buluyoruz: Kaçak göçmen kadınlar, işçi kadınlar kadınlar ve de çocuklar… Ötelenmiş, yok sayılmış ne kadar sıradan insan varsa Hikâye Hırsızı’nda bir kez daha ete kemiğe bürünüyor.

Şahan, ayrıca kitaptaki ‘Güvercin’ adlı öyküsünden yola çıkarak hazırlayıp, yapımcı firmaya gönderdiği projenin değiştirilerek ‘Sıla’ dizisinin yapıldığı iddiasıyla İstanbul

1. Fikri Sınaî Haklar Mahkemesi’ne açtığı dava ile de gündeme gelmişti.
“Yazdığım töre hikâyeleri içinde en çok çocuk gelinlerin hikâyesi içime dokundu” diyen Dürsaliye Şahan ile kitabı, mahkeme süreci ve birçok konuya dair konuştuk...

» Bir öykü yazarı aynı zamanda yazı atölyeleri düzenleyen, bir yazarsınız. Son olarak da telif davanızla gündeme geldiniz ama ben yazarlık serüveninizden başlamak istiyorum. Yazmaya nasıl başladınız?
Herkes gibi okula gittiğim günlerde başladım.

» Aynı anda hikâye yazmaya başlamadınız herhalde...
Neredeyse aynı anda.

» Nasıl oldu?
Hikâye değil ama hikâye cümleleri yazıyordum. Ali top at cümlesine benzer Ali top sakla yazıyordum. Sonra kendimce aritmetik problemleri yazmaya başladım. Ahmet’in on şekeri var ikisini düşürdü geriye kaç tane kaldı gibi. Dördüncü sınıfta Malazgirt Savaşı’nı kendi yorumumla yeniden yazmıştım. Sonuç aynıydı ama kurgu epey farklıydı. Öğretmen şaşırmış biraz da azarlamıştı.

» Bunlar ilk hikâyeleriniz mi oluyor?
Denemeler demek daha doğru olur. İlk öykülerim üçüncü sınıfta çıkmaya başladı. Öğretmen öğrenci ilişkisini anlatan karalamalardı.

» Disiplinli bir yazar mısınız?
Hiç disiplinli değilim. Zamanımın büyük bir kısmını okuyarak ve yazarak geçiriyorum ama bunu disiplin altında yapmıyorum. Sabah kalktığımda kahvemi içerken kitabımı elime alıyorum. Okurken keyif alıyorum. İş gibi yapmıyorum ki. Ya da aman saat ilerledi, şunları okumam gerek, mutlaka iyi bir öykü yazmalıyım kaygısını taşımıyorum.

» Yazmaktan sıkıldığınız olmuyor mu?
Bazen evet. Aynı öyküyü veya metni tekrar tekrar ele aldığımda evet biraz bıkkınlık oluyor ama çoğu zaman büyük bir aşkla yazıyorum.

» Konularınız daha çok kadınları, göçmenleri, çocukları ve etnik grupları anlatan türden. Bilinçli bir seçim mi?
Bilinçli yerine doğal bir seçim demek daha doğru herhalde. Yıllarca İngiltere’nin en bilinen göçmen gettosunda, Hackney’de yaşadım. Üç beş tane göçmen hikâyesi ne ki? Beş kalın cilt roman bile Hackney’i anlatmaya yetmez. Şimdi Hackney’de yaşayıp İstanbul sosyetesini yazmam imkânsız değil ama daha uzak bir ihtimaldi.

» Yani İstanbul ya da Londra sosyetesi ilginizi çekmedi mi?
Çektiği anlar oldu. Londra’da yaşayan Türkiyeli sosyeteleri bir ara ele aldım. Birkaç öykü çıktı ama hadi fazla konuşmayayım.

» Londra’da Türk sosyetesi var mı ki?
Olmaz mı...

» Çok merak ettim. İstanbul’dakilere mi benziyorlar?
Çok merak edilecek kadar ilginç olduklarını düşünmüyorum.

» Öykülerinize dönecek olursak göçmenlerden sonra töre ve çocuk gelinlere el atmışsınız.
Evet. Yazdığım töre hikâyeleri içinde en çok çocuk gelinlerin hikâyesi içime dokundu.

» Çocuk gelinler diye bir kavram var değil mi? İnanmak çok güç.
Biliyorum çoğumuz için inanmak ve kabullenmek zor. Bilinçli bir kadın olarak çocuk gelin kavramını sindirmekte mümkün değil. Bunun içinde bizler bunun mücadelesini vermek zorundayız.

» Yazdığınız çocuk gelin hikâyelerinden biri de telif davası nedeniyle mahkemelik olmuştu.
Evet, maalesef oldu.

» Şu meşhur Sıla dizisi sizin öykülerinizden birinden intihal yoluyla yapılmıştı değil mi? Hangi öykünüzdü?
Güvercin adındaki öyküm.

» Sıla dizisini çok severek izlemiştim. Naif bir yanı vardı…
Evet. Ağa ve aşk üçgeni ilaveleri ile sulandırılmış olmasına rağmen naifliğini korumuş.

» Sizin hikâyenizde ağa yok muydu?
Hayır yoktu. Biliyorsunuz her dizide ağa, holding patronu, mafya babası fon kâğıdı gibi kullanılıyor. Oysa o proje bir çocuk gelini anlatıyordu. Ana karakterin yaşı 13 idi. Sıla da ise ana karakter 17 yaşında. Ve tabii ağa ile evleniyor.

» Mahkemeden sonra kitabınız çıktı. ‘Hikâye Hırsızı’ adını koydunuz. Sanıyorum davaya konu olan öykü de içinde.
Evet, öykü içinde. Proje değil tabii.

» Aklım çocuk gelinlerde kaldı. Kaç tane çocuk gelin hikâyesi yazdınız?
25 sanıyorum. Bunların 11'i tamamen bitti. Diğerlerinin biraz daha kurguya ihtiyacı var.

» Hepsi yayınlandı mı?
Sadece biri yayınlandı, o da işte az önce bahsettiğimiz Güvercin.

» Diğerleri yayınlanmayacak mı?
Yayınlanmak üzere son düzeltmeleri bekliyor. Yakında çıkar herhalde.

» Davadan sonra bir de imza kampanyası başlamış.
Evet. Mahkeme sürecinde arkadaşlarla birlikte telif yasasının çok iyi işlemediğini gördük. Birlikte konuşurken öneri geldi. Kazanılmış bir dava var, onun üzerinden gideriz. Telif yasası zaten Meclis gündeminde filan dediler. Bana da mantıklı geldi.

» Topladığınız imzaları ne yapacaksınız?
Hele bir toplansın.

Öykülerine ilk ödül ortaokulda

» Bildiğim kadarı ile öykü ödülleriniz de var. İlk ödülünüzü ne zaman aldınız?
Orta birde, yani altıncı sınıftaydım. Hayvanları Koruma Cemiyeti, Türkiye çapında bir yarışma açmıştı. O yıllarda Göztepe Ortaokulu’nda okuyordum. Türkçe öğretmenimiz bana çok destek olmuştu. Ona hep minnet duymuşumdur.

Dursaliye Şahan

www.yaziatolyesi.org
Alt 22-01-2012, 18:37
haticepekoz haticepekoz isimli üye şimdilik offline konumundadır

haticepekoz - AİM üzeri Mesaj gönder
Standart Bir çocuk geline adanan kitap; Hikâye Hırsızı

Kitap tanıtımı

Hatice Elveren Peköz

göçmen olmak

üstelik kadın

üstelik çocuk

üstelik öteki

üstelik azınlık

olmak

ya da olamamak.....

Bir çocuk geline adanan kitap; Hikâye Hırsızı
KitabınYazarı:Dursaliye Şahan

İçindeki Güvercin öyküsü ile, Telif Mahkemesine taşınarak intihal iddiası ile gündeme gelen Hikâye Hırsızı Layla Yayımlarından çıktı.
Göçmen kadınlar, tacize uğrayan çocuklar, maço erkekler, gidenlerden geriye kalan küçük kızlar, alışık olmadığımız aşk halleri ile Dürsaliye Şahan’ın yeni kitabı 18 öyküden oluşuyor.
Her biri ayrı bir dünyayı anlatıyor
Pürüzsüz geçen o muhteşem yaşamının çok sevdiği tek oğlu tarafından elinden alınışı ile Nevbahar hanımın bir kedi gibi sessizce ölüme sığınışı…
Sonu belirsiz bırakılsa da; Alev’in tutkulu aşkına rağmen kocasını terk etmeyerek okuyanı “Ateşli bir aşk mı yoksa kıyamete kadar sürecek sadakat mi?” sorusu ile baş başa bırakması…
Okuma yazma bilmeyen Sakine’nin günlük hayatındaki köleliğine karşın sevdiklerinden aldığı güç…
Parmaklarını bile sayamazken bir gece yarısı peşine düştüğü Mıho ile dağları aşarak savrulduğu Londra’da var olmaya çalışan Kürt kızı Zilan’ın ironik hasreti…
Daha çok bir romanın özeti gibi duran ‘Korucunun Karısı’…
Herkesin gözü önünde uğradığı tacize başta annesi babası olmak üzere çevresindeki yetişkinlerin duyarsız kaldığı küçük Nuteyla’nın dramı…
Din, töre ve kültür bahaneleri ile 12 yaşındaki küçük Güvercin’in zoraki gelinliği,
Bir asır önceki o meşum göçten geriye kalan küçük kızın günümüze uzantıları ile Simsiyah Bakıyordu Çalılar…
Ebedi aşkın inceliklerle süslenmiş örneği; Gül Dalından Bebekler…
Devlet eliyle göçe zorlanırken, kuluçkadaki tavuğunu sonuna kadar koruyan Şedde Ana’nın batan güneşe gidişi…
Kısacası, kitabın önsözünü yazan Ayla Kutlu’nun da dediği gibi ‘elinize aldığınızda kolay kolay bırakamayacağınız, bir çırpıda okuyacağınız Hikâye Hırsızı’ raflardaki yerini aldı.

Tag Ekle
dursaliye şahan, mutlu yıllar...

Seçenekler
Stil