Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > KİTAPLAR - DERGİLER - KİŞİSEL SİTELER > Kitap Fuarları - kitap günleri

Seçenekler Stil
Alt 15-11-2016, 20:24
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Tüyap Onur Ödülleri sahiplerini buldu

Tüyap Onur Ödülleri sahiplerini buldu

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülleri, 14 Kasım Pazartesi akşamı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi - Interexpo Salonu’nda gerçekleşen törenle sahiplerini buldu.

Otuz beşinci yaşını “Felsefe ve İnsan” teması ile selamlayan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı Ödülü Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’ye TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal tarafından verildi.

Bu yıl Umulmadık Toraklar isimli çok küratörlü geniş bir sergiye ev sahipliği yapan 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı Onur Sanatçısı Ödülü Gülsün Karamustafa’ya TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan tarafından verildi.

Bu yılın Sanatsever Kurum Onur Ödülü ise Summart Sanat Merkezi’ne verildi. Ödül Sayın Mete Bora adına Sayın Zeynep Bora’ya Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi ressam Sayın Aydın Ayan tarafından verildi.

NTV
Eklenmiş Resmin önizlemesi
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  tüyap onur ödülleri.jpg
Görüntüleme: 351
Büyüklüğü:  46,2 KB (Kilobyte)  
*emre gümüşdoğan

Konu emre gümüşdoğan tarafından (15-11-2016 Saat 20:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: -
Alt 19-11-2016, 12:07
tiryakinim tiryakinim isimli üye şimdilik offline konumundadır

Standart Fuarda Cemal Süreya ve Yaşar Kemal rüzgarı...

Fuarda Cemal Süreya ve Yaşar Kemal rüzgarı...

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda edebiyatın iki önemli ismi Cemal Süreya ve Yaşar Kemal için etkinlikler düzenlendi.

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, İstanbul Büyükçekmece’de bulunan TÜYAP fuar alanında devam ediyor. Fuarda dün edebiyatın önemli isimlerinden Cemal Süreya ve Yaşar Kemal anısına etkinlikler düzenlendi.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği’nin düzenlediği ‘Cemal Süreya’yı Anıyoruz’ başlıklı panelde Cemal Süreya’nın edebi kişiliği ve edebiyata kazandırdığı değerler üzerine konuşuldu. Aydan Ay’ın yönettiği panale, Yazarlar Sendikası ve Pen Üyesi Seyyit Nezir, Zühal Tekkanat, Ressam ve Şair Engin Turgut ve Edebiyatçı Koray Feyiz konuşmacı olarak katıldı.

Panelde ilk olarak konuşan Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Başkanı Seyit Nezir, “Cemal Süreya, Türkçe’ye yeni tatlar katma bakımında daha önce hiçbir şairin yapamadığını başarmıştır” diye konuştu.

Ardından söz alan Süreya’nın öğrencisi Koray Feyiz ise “Süreya hayattayken yanına giderdik şiirler ve yazılar ile alakalı sorular sorardık. O da bizi yönlendirirdi” dedi. Feyiz, etkinlikte Cemal Süreya’ya yazmış olduğu mektubu okudu.

Panelde konuşan Ressam-Şair Engin Turgut ise “Süreya ile çok güzel günlerim oldu. Çok güzel anılar yaşadık beraber. Onu yad ediyorum” diyerek Süreya anısına iki şiir okudu.

‘ESKİMESİN DİYE ADINI GENÇLERE HATIRLATIYORUM’
Ardından söz alan Zühal Tekkanat, “Cemal Süreya’nın eski eşi diyorlar bana. Sesi çok güzeldi, çok da güzel gözleri vardı. Zaman geçtikçe hayat sanki bitiyormuşçasına geriledi. Onu korudum hala da koruyorum. Eskimesin diye adını gençlere hatırlatıyorum. Bu yüzden dernek kurdum” dedi.

ÇUKUROVA’YI NEDEN ÇEKMİYORSUN?
Türkiye edabiyatının koca çınarı Yaşar Kemal için de ‘Çukurova-Yaşar Kemal’ başlıklı fotoğraf gösterisi düzenlendi. İlke Kitap’ın öncülük ettiği etkinliğe Fotoğrafçı Lütfü Özgünaydın katıldı. Gösteriyi onlarca kişi ilgiyle izledi.

Özgünaydın, gösteri sunumuna geçmeden önce Yaşar Kemal’in bir hayranı olduğunu vurgulayarak Kemal ile tanışma anılarını anlattı. Özgünaydın “İlk tanışığım günlerde bir fotoğrafınızı çekebilir miyim, dedim; o da kabul etti. Daha sonra evinde fotoğraf çekme isteğimi belirttim; o da bir saatliğine kabul etti. Evine gittim, birkaç portre fotoğraf çektim. Bir saatimiz bitti, fakat Kemal beni birkaç saat daha bırakmadı. Sonra evden dışarı çıktık, İstanbul’un çeşitli yerlerinde gün ışığında fotoğraflarını çektim” dedi.

Çekimler sırasında güzel muhabbetler geçtiğini aktaran Özgünaydın, Kemal’in Çukurova hayranı olduğunu dile getirerek “Bana neden Çukurovayı çekmiyorsun, dedi. Ben çok heyecanlandım ve Çukurova gezintilerime başladım. Bir yıllık çalışma yaptım, Yaşar Kemal’in köyünde ve Çukurova’da. Her gelişimde fotoğraflarımı gösteriyordum, o da o yerin fotoğrafına bakarak anılarını anlatıyordu. Çektiğim fotoğraflarla Fransa’da sergi açıldı. Kemal ile birlikte katıldık sergiye. Halkın yoğun ilgi ve beğenisini alıyordu Kemal. En son bu çalışmaları ‘Çukurova Bayramlığı Giyerken’ ve ‘Çukurova Yaşar Kemal’ diye iki kitap haline getirdik” dedi.

Arif BULUT
İstanbul - Evrensel

Resmin ismi:  cemal süreyya yaşar kemal.JPG
Görüntüleme: 293
Büyüklüğü:  54,7 KB (Kilobyte)  
Alt 21-11-2016, 10:56
dem dem isimli üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Standart İstanbul Kitap Fuarı sona erdi

İstanbul Kitap Fuarı sona erdi

"Felsefe ve İnsan" teması ile 35'ncisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, sona erdi.

Fuar, Beylikdüzü'nde bulunan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 12-20 Kasım tarihleri arasında düzenlendi.

Bu yıl, yurt içi ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşuyla 12 Kasım'da kapılarını açan fuar süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri, imza günleri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300 etkinlik gerçekleştirildi. Ana temanın "Felsefe ve İnsan" olduğu fuarda, çocuklara yönelik "Eğitim Hakkı", "Farklılıklar", "Eleştirel Okuma ve Düşünme" üzerine atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Onur Konuğu'nun Almanya olduğu İstanbul Kitap Fuarı’na Almanya'dan 30 yayınevi katılırken, yaklaşık 40 etkinlik gerçekleştirildi. Fuarda, "Sözcüklerin Etkisi-Worte Bewegen" sloganıyla konuk olan Almanya ve Türkiye yayıncılar buluşması gerçekleştirildi.

Öğrenci, öğretmen ve emeklilerin ücretsiz olarak ziyaret ettiği fuarla eş zamanlı düzenlenen 26'ncı Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı-ARTİST 2016 da sona erdi.

ARTİST Fuarı, 7 Nolu ana salonda bu yıl 25 galerinin yanı sıra "Umulmadık Topraklar" isimli, çok küratörlü geniş bir sergi, panel ve performanslar ile sanatseverleri ağırladı. Fuar, ıslık ve alkışlarla sona erdi.

TÜYAP Kitap ve Sanat Fuarlarını ziyaret eden kitapsever ve sanatsever sayısında, geçen yıla göre yüzde 11,3 artışla 621 bin kişiyle rekor kırdı.

Resmin ismi:  35. tüyap.JPG
Görüntüleme: 299
Büyüklüğü:  58,3 KB (Kilobyte)  
Alt 16-06-2017, 00:37
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

36. İstanbul Kitap Fuarı'nın onur yazarı ve teması belirlendi

04-12 Kasım 2017 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 36. İstanbul Kitap Fuarı'nın yazarı Ayla Kutlu oldu. Fuar süresince Kutlu’nun yaşamı ve eserleri üzerine, kendisinin de katılımıyla çeşitli panel ve söyleşiler düzenlenecek.

Sabit Fikir'in aktardığı habere göre, fuarın teması ise “Edebiyat, İyi ki Varsın” olarak belirlendi. İstanbul Kitap Fuarı tema çerçevesinde yurt dışından çok değerli yazarları konuk etmeye hazırlanıyor.

6. İstanbul Kitap Fuarı'nın onur konuğu olacak ülke ise Kore Cumhuriyeti. Uluslararası Salon kapsamında fuarın ilk 4 günü (4-7 Kasım) açık olacak Kore ülke standında Kore edebiyatı ve kültürüne yer verilecek. Onur Konuğu ülke etkinlikleri kapsamında söyleşi, panel, yayıncılarla profesyonel buluşmaların yanı sıra çocuk etkinlikleri düzenlenecek.

birgun.net

Resmin ismi:  ayla kutlu 1.jpg
Görüntüleme: 242
Büyüklüğü:  47,3 KB (Kilobyte)   Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  36-istanbul-kitap-fuari.jpg
Görüntüleme: 204
Büyüklüğü:  24,8 KB (Kilobyte)  
*emre gümüşdoğan

Seçenekler
Stil