Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SAYFAM / Bir Emekle... > Mektup Sayfam

Seçenekler Stil
Alt 25-08-2008, 19:31
sair_dem sair_dem isimli üye şimdilik offline konumundadır

sair_dem - MSN üzeri Mesaj gönder sair_dem - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Teşekkür ederim saygıdeğer süsençiçeği, tozunuz da kaybolmuştu nicedir... Nefes aldığınızı bilmek ne güzel...!
Alt 25-08-2008, 19:54

Yürü! yolunun en başındasın yine... Kervan geçme(sini istemediğin bir zamanda)z bir yol kenarında buldun gönlümü, taşımalı sistemler arabasına koyup götürmek niyetindesin de ağırlığını tartmadan bedenimin nereye kadar sürdüreceksin/sürükleyeceksin içine yolculuğumu... Böyle buyurmuş bir bilge kıvamında adını anmıyorsun hayatın, her geçtiğim durakta bir soluğum kaldı diyorsun, yol uzun anlatıyorsun ve suçsuz olduğumu bile bile kusuyorsun içindeki geçmiş etkili kehanetleri... Geçtiğin yollardan yürüdüm de geldim, bildim ki sözlerin gözlerin kadar ağır değil... Hayatını bir hikayeye yüklemiş yürüyorsun sonunu kestir(mek istemediğin)mekten korktuğun uçurum yönünde... Din'e dayalı sevdalar yaşanmadı yüzünde yerin, sahip olduğunu sandığın zaruretleri çalışarak kazanmadın sen ve yüzüne bulaştığını sandığın boyalar kökünde değildi senin... Geldiğini görmedim senin, geleceğini bilmedim, gördüğüm anda başladın sen ve bilmediğim bir hikayen var anlattığın da umrumu yormuyorum buna... Olacaksan hoşgeldin, kalacaksan kal, gelmeden hayatına katılanlardan sorumlu olan ben değilim, anlattıklarından sen hiç! Şimdi gün basıyor yaşamımız üstüne, kuşan, hazırlan ve yola devam etme kudretini iliştir içimize... Nefesizimizin kesildiği yer yarışımızın bittiği yerdir. Gözlerinde kazanma hırsı görmüyorum senin, senin savaşın yarış anıyla! İçini boşalt ki ağırlık yapacak tek şey kalmasın üzerinde, yol uzun, ırak, belki kurak, ıslak, ve sığ sandığın mazgallar da var.. Düşmeye yeltendiğin her an elimi tutabilirsin, Göğüsle kafesimi ki son çizgide, nefesim son ise sende kalsın...

Çağan Cem Gezici (ankara-25 ağustos 2008) ÖEA'a Edited by: sair_dem
Alt 30-09-2008, 15:43
ahker ahker isimli üye şimdilik offline konumundadır

sair_dem'in "sevgili böğürtlenim"i, bu gerçekten çok farklısitenin ("çok farklı"yı olumlayıcı bağlamda kullanıyorum)bende iz bırakan birçok edebiyat emeğinden biri oldu.
Alt 07-10-2008, 03:00

NE BİLDİĞİMİ BİLİYORSUN...

Biliyorum bu gidiş senin değil... Aklından neler nasıl geçiyor ve neye hükmediyorsun bu yoklukla bilinmez ama terkedişin beni terkediş sayılmıyor bende... Sesini duyma lüksüne erişmesem de senden uzakta bir cermen şehrinde, arada bir de olsa seni unutmamam için yazdığın mesajlar titriyor... Terketmeyi beceremediğin gibi, bunu yalanlarla süslemeyi de beceremiyorsun...
Lakin italyan likörüne türk rakısını karıştırdığım şu saat masadan uzak bir şehirde demleniyorum ben gözlerinde... Kapılar kapalı, pencereleri söndürüyorum ve yorgun bir hayatı karanlık bir odaya kilitliyorum, gözlerimi içime damıtarak ve sessizce seni özlüyorum... Gelecek kehanetleri kuruyorum sızımın o ince örgüsünde, çaren yok, kapın yok, özün yok, sözün yok, tadın yok biliyorum. Bilmememi sağlama çabasıyla geçiyor saatlerin ki senin iyi bildiğin birşey var; beni terkedemiyorsun... Acılarını yüzüne salgılayan mihrakların var seziyorum, yüzüme savurduğun sözlerin var sana yabancı olan, kırıcı da oluyorsun çevrene içindeki öfkeye inat... İnadın bana değil, inadın kendine değil lakin neden bunu çekiyoruz biz!
Sen beni neden terkedemezsin biliyor musun öfkesini savurmayı bile beceremeyen güvercin; cümlelerim var çünkü yüzünü güzelleştirip kulağına astığın, düşlerim var yolunu kaybettiğin anlarda silkinip uyandığın, sözlerim var sana hiddetinle reddettiğin... Biliyorsun o uçak o şehre inecek! "o saatte, o yerde" olmayı kendine unutturma çabasından vazgeç kadın! Önüne geçemeyeceğin bir buluşma var şehrinde, zamanı geldikçe eteklerin tutuşuyor, gelmeyeceğini söylemek bir yana hangi elbiseni giyeceğini ve saçlarını nasıl yaptırsan beğeneceğimi düşünerek telaşlandığın gecelerin var!
Saygıdeğer Sinan Abi'ye söyle, de ki; "o gelecek" kolaysa bilgeliğine sığındığın o meşhur insan kapayabilsin yolllarını... Beni bir kenara at da çevrene bir bak kadın! Kimler seziyor bu meçhul sessizliğini, Ata'ların, Merve'lerin, Onur'ların bekleyişleri var...
Beni neden terkedemezsin biliyor musun kadın? Çünkü buna cesaret edebileceğin hiçbir koz sunmadım sana! Hadi herşeyi bir kenara bırak da; sana sunduğum adaleti nasıl küstürüp döndüreceksin, gözlerimin ateşini nasıl söndüreceksin minicik gözyaşlarınla, tahtasını nasıl çivileyeceksin düşlerim(iz)in?...
Yok kadın yok! Biliyorsun çaresi yok... Bunca hükm-ü cüretini bende deneyemeceksin! Çünkü neden biliyor musun? Bunu haketmek için hiçbir açık kapı bırakmadım sana...
Sezgileriyle büyümüş bir adamın ahını çekemezsin sen! Sesin senin değil, öfkelerin senin değil, yazıların senin değil, terkedişlerin senin değil... Bana cüretkar tavrınla sarfettiğin hiçbir kötü sözün yok, seziyorum! Korkularının kaynağı sen olamazsın bunca yürek işçiliği içinde, sabrını bu kadar zorlamaya cüret edemezsin sen... Neden terkedişine bir cevap bulamıyorsun bende biliyor musun? Çünkü beni terkedemedin sen, çünkü seni tanıyorum ben, çünkü terkedişinin sahibinin sen olmadığını biliyorum ben...

Kalkmış bir de "hoşçakal"lı allı pullu yazılar yazıyorsun bana Bunu haketmediğim sürece terkedilmiş addetmiyorum kendimi bu aşkta... Yaşanmamış olanları yaşanmamış kılamayacaksın biliyorum... Her öfkeli terkediş içinde aşkı barındırır a kadın, yüreğine sormadın mı hiç!

Ben terkedişine inat, " o saatte, o yerde" senin bekleyişini bekliyor olacağım... Hem de içimde bitmez tükenmez sevdanın ateşine her gün bir kor daha bırakarak..

Bunca anlamsız adımları, bunca sarfederken bile yüreğini ürküten kelimeleri bir yana bırak da, süslen, allan pullan kadın! yarım bırak(maya korktuğun)tığın adam, Seni sevmeye geliyor... Hem de aklını kalbinle doldurmuş olarak geliyor... Bana çiçek al, bana özlemekten usandığım gözlerini getir, bana dönüşlerimi yaktığın yollar getir... Sana açım...

çAĞAN cEM gEZİCİ (sair_dem)
5 Ekim 2008-Frankfurt
Edited by: sair_dem
Alt 07-11-2008, 17:31
süsençiçegi süsençiçegi isimli üye şimdilik offline konumundadır

sair-dem duygularınızı çok güzel kaleme almışısınız emeğinize sağlık.
Alt 21-12-2008, 18:30

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Saygıdeğer Sinan Abi...<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">İçimde tomurcuklanmış bir çiçek var ve ben onu hayatıma doğurmak için su kaynakları bulma işçiliğindeyim günaşırı...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Kalbim yaşadıklarının tüm davalarından kurtulmuş ve suç saydıklarının cezasını çekmiş kadar kapıların açılmasını beklemekte...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Kuşkular nereden kaynaklanır Sinan Abi? [/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bilmediklerimizden dersin! Sanmam da ...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bence bildiklerimizden, kendimizden emin oluşumuzdan kaynaklanır.Korkularımızdan kaynaklanır belki de...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">İlk kez bir korkum var içimde... Kaybetmekten korkuyorum ve bunu yaparken kaybetmemekten emin olma dürtüsüyle...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Kendini "..........." diye nitelendiren ve elimde somut olarak sadece birkaç belirli belirsiz fotoğraf, birkaç yazısı olan bir insan![/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Gözleri gözlerimde değil, elleri ellerimde değil, nefesi yok, sıcaklığı yok, yürüyüşü yok, gülüşü yok, saçları yok...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Yok olan öyle çok şey var ki bir bakışta ve bunlar o denli umurumda değil ki...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ben sevi denilen olguyu bu yoklukta yaşıyorum. Ve kapattığımda gözlerimi, yok dediğim herşey yanımda, içimde...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Şehrimde kimsenin görmediği bir insan yaşıyor! Kimseye anlat(a)madığım bir insan yaşıyor. Benim insanım o![/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Kendimi ikiye böldüm, bölünmüşlüğün bir parçasıyım sadece! [/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Kalkmış bana dininden, yaşadıklarından, savaşlarından bahsediyor içimdeki insan! Sen bunları bende kabul edemezsin diyor![/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bir insan neden kabul eder Sinan Abi? Kabul etmek zorunda olduğu için değildir bu değil mi? "Sevgi bizim dinimizdir" diyen[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">düşünür boş laf etmiş olmamalı öyle değil mi? Sevgi'yle çıkıyorsa insan hayata, Benim İnsanım'ın bana anlattıkları bir yolun kesitli çizgilerinden ibaret değil midir? Ve sen gaza bastıkça onlar tek bir çizgi gibi görünmez mi göze...?[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ve hayattan korkum bir yolun içinden geçen bir çizgi midir? Yok yok... Hayatı çok ciddiye alarak yaşamalısın Üstad Nazım Hikmet'in dediği gibi "Bir sincap gibi mesela "... Kanaat edindiğimiz herşey "vicdanımızın sesi"nden gelmez mi? Elbet gelir...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ben O'na yürünmemiş bir yol, gözyaşlarını akıtmamış bir bulut, doğmamış bir umut bahşediyorum. Ve ben bunu yapmakla O'ndan[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">birşey mi beklemeliyim? Neden öyle olsun ki! Yürekten sunuyorsa bir kişi onun karşılığının pahası var mıdır?[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Delphi tapınağının duvarına "KENDİNİ BİL" diyen bir yolcunun yazısını yıllar sonra okuyan Sokrates bile henüz kendisini deryada bir balık sayıp bu sözün peşine düşmüş ve "KENDİNİ BİLMENİN" ne denli basit bir cümle ve bir okadar da derin olduğunu düşünmüştür. Kendini bilmek kendine döndüğünde, kendine sorduğunda alacak cevabın olmasıdır bence Sinan Abi.[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ben kendime dönüyorum, soruyorum? "Sen diyorsun ki bir insanım var, Ona b-akıyorum, O'nu düşünüyorum, O'nu büyütüyorum, haketmesi gerekiyor mu"? Bu ne denli komik... Sevgi'nin ne karşılığı var ki Sinan Abi... Sen onu sadece verebilirsin.[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Sana da sunulmuşsa eğer bir sevgi, o senin verdiğinin karşılığı değildir, o kendiliğinden bir doğuştur. Ve kaldı ki; bu iki sevgi bir yerlerde karşılaşmış ve birbirlerinden memnun olmuşsalar, kimseler değmesin keyfine...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ölüme yaklaştınsa bilirsin Sinan Abi! Kendinden yüksek addettiğin bir güce (bir tanrısal güç) sığınırsın ve bu ki; elinde olmadan yaptığın bir sığınıştır... Ben zorda kaldığımda aklıma gelir bu... Ve abartmak ne denli insaflıdır bilinmez lakin zorda kaldığımda sığındığım ikinci güçtür BENİM İNSANIM...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Sevilerimi sakladım O'na, Gidilmemiş yollarımı O'na açıyorum, Sırları var içimin sevgi oyunlarında sunamadığım O'nda sakladığım.[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bilindik bir doğrum var, çıkıp gelecek bir insan var ruhunu sezip yüzünü görmediğim! Sen söyle Sinan Abi, geliyor O de bana...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Gelsin artık, hayatımca özledim O'nu, bekledim O'nu... Toprağımı O'nun için nemli tuttum ben... Bende doğsun O...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Çağan artık kendini seviyor Sinan Abi! Bu defa kendini nasıl seviyor biliyor musun? Kendini başka bir insanda seviyor![/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">O'nda seviyor! Kendime aşık oluyorum, O'ndaki kendime... İlk defa kendimi bu denli umarsız seviyorum. Anlamını da biliyorum.[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Hayatın en zaman alıcı olgusu BEKLEYİŞ değil midir Sinan Abi? Yaşadıklarından bunu bilirsin ve dersin ki kendi kendine,[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ben bekliyorsam haksız sayılmam bekleyişimde. Ve beklenilen bu bekleyişe yakışacak, var ki zamanı belli değil![/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Şartlarımız mı var bekleyişimizde? Talebimiz mi var? Yook! Bekliyoruz, çünkü bilirsin ki beklemek iyidir Sinan Abi...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">İçinde tedirginliği, sıkıntıyı, bazen umut kırışı barındırsa da huzuru da, aşkı da barındırır... [/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ve beklenilene gelmek düşer, Çaresi yok...![/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Benim umudum O'nda... Tüketilmemiş bir kalbi onda sınamamın ilacı da onda... Alıp gelmek zor olmasın O'na...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Kim ki içine bir aşk düşürürse, isteklerini eminleştirir kendinde... [/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> KENDİMDEN EMİNİM BEN...[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Çağan Cem Gezici (sair_dem)- 2 Ekim 2008-Ankara[/B]

Seçenekler
Stil