Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SAYFAM / Bir Emekle... > Şiir Sayfam

Seçenekler Stil
Alt 28-06-2008, 15:33
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Dudakların sır vermez, ama gözlerin selek,

bu arada bu dizede (gözlerin selek) bölümünde hafif bir imgeye yaslanış seziyorum naim bey.. yanılıyor muyum yoksa? dil bilimci olarak uyarın beni hatam varsa..Edited by: ogün k
Gayb suyunda incisine uzanan
Alt 28-06-2008, 15:35

bunlar içerisinde bestelenmiş var mı hiç naim bey?
hepsi ayrı güzellikte şarkı sözlerinizin..tebrikler
Alt 05-07-2008, 18:36
naimbey naimbey isimli üye şimdilik offline konumundadır

Evet sevgili Ogün Bey,
İmgeye yaslanışımız aşikar..Zaman zaman başka unsur ve nesneler için kullanılabilecek sıfatlara,şiir içinde başka görevler yükleyerek,daha az söz ile daha çok şeyi anlatmayı amaçlamaktayım.Ayrıca her okuyanın kendine göre bir anlam da çıkarmasını hedeflemekteyim.Selek,sıfatı fiil veya imsi gibi algılanabileceği gibi,anlam bakımından da"cömert,işveli,şuh,sürekli,davetkar" gibi anlamlara da çekilebilsin istedim.
Alt 05-07-2008, 18:47

Ogün bey;
Bendeniz bir Türk Halk ve Sanat müziği tutkunudur.Farkettiğiniz gibi şiirlerim -öyle bir niyetim olmamasına rağmen-şarkı sözü izlenimi vermekte.Batı Trakya'da görev yaptığımız yıllarda her iki müziğin ,balkan yerelindeki melankolik özellikleri,zaman zamanşiirimizi de etkilemekte.
Ben Aydın'ın Buharkent gibi küçük bir kasabasında yaşamaktayım ve çevremizde beste ve bestecilik gibi hiçbir sanat faaliyeti yer almamakta.
Ayrıca 1978-1984 yılları arasında,devrin en önde gelen dil bilimcilerin elindeyetişmemizerağmen,-ihtihzanız şaka kabul edilmiştir-bana dil bilimci denemez.O mertebeye çıkabilmek için Türkoloji koridorlarında en az bir çeyrek asır tüketmek gerekir.
Saygılarımla.
Naim özdamar
NOT:Meslektaşınız olan,oğlum Yusuf Kürşad Özdamar ,Ekim ayında şehrinize askerliğini tıp doktoru olarak yapmaya gelecektir.Tanışacağınızı umarım.Ancak kendisi Tıp Fakültesi tıp şubeleri bölümü mezunudur.Edebiyat şubesinden değil.
Alt 06-07-2008, 13:02

Al***305;nt***305;:
naimbey
Ogün bey;
Bendeniz bir Türk Halk ve Sanat müziği tutkunudur.Farkettiğiniz gibi şiirlerim -öyle bir niyetim olmamasına rağmen-şarkı sözü izlenimi vermekte.Batı Trakya'da görev yaptığımız yıllarda her iki müziğin ,balkan yerelindeki melankolik özellikleri,zaman zamanşiirimizi de etkilemekte.
Ben Aydın'ın Buharkent gibi küçük bir kasabasında yaşamaktayım ve çevremizde beste ve bestecilik gibi hiçbir sanat faaliyeti yer almamakta.
Ayrıca 1978-1984 yılları arasında,devrin en önde gelen dil bilimcilerin elindeyetişmemizerağmen,-ihtihzanız şaka kabul edilmiştir-bana dil bilimci denemez.O mertebeye çıkabilmek için Türkoloji koridorlarında en az bir çeyrek asır tüketmek gerekir.
Saygılarımla.
Naim özdamar
NOT:Meslektaşınız olan,oğlum Yusuf Kürşad Özdamar ,Ekim ayında şehrinize askerliğini tıp doktoru olarak yapmaya gelecektir.Tanışacağınızı umarım.Ancak kendisi Tıp Fakültesi tıp şubeleri bölümü mezunudur.Edebiyat şubesinden değil.
başımızın üzerine her misafir..bekleriz genç meslektaşımızı, soframıza, bahçemize.. kapımızı çalana aş da buluruz, muhabbet de..

vatanımızın benim gibi boş işlerle uğraşmayan parlak hekimlere de ihtiyacı var...ama edebiyat insanı inceltir, kütükten bir hekim bile olsa inceltir, epeyce...

hafif yollu övünmek gibi olacak ama İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olmak benim için bir gurur kaynağıdır.. Bu gururun arkasında o dönem ÖSS sınavı başarı listesindeilk yüze girmem veya kalburüstü hocalara çıraklık yapmak imkanına sahip olmam yatmıyor.. Bu onurun arkasında yatan tek şey; İstanbul'da ünversite okumanın, aynı anda 2-3 ünversiteyi bitirmiş bir donanım sağlaması gençlere.. sokakları da birer ünversite ebadındadır o şehrin..biz de faydalanabildiğimiz kadar, beynimizin ve algılama yeteneğimizin yettiği kadar - siz alay etseniz de, bu böyle - faydalandık şansımızdan..

tıp fakültesinden mezun olmadan (1987) önce de (yani 1984 den beri şiir çalışırım), şiirin mektebi olmadığı gibi aslına bakarsanız şarkı sözü yazarlığının da mektebi yoktur.. şairlere de saygı duyarım, sizin gibi şarkı sözü yazarlarına da.. ama her ırmak kendi yatağında akar...

bu satırları; açtığınız başlığı Naim Özdamar ŞİİRLERİ değil de, doğrusuyla..yani: Naim Özdamar ŞARKI SÖZLERİ olarak açsaydınız zaten sarf etmezdim..

aydın'da olmak, orada burada olmak mazeret değil.. bakın ne güzel internetin nimetlerinden yararlanıyorsunuz... bırakın bu taşra umutsuzluğunu canım.. nasıl ki bu cânım şarkı sözlerini bizimle paylaşıyorsunuz, internette iz süren onlarca bestekârla da paylaşabilir, değerine ulaştırabilirsiniz..üstelik şiire telif ödemekten sakınan kültür dünyamız, şarkı sözlerine oluk oluk telif ödemeye de pek meraklıdır.. belki bu kâr, sizi mutlu bile eder..

en derin saygılarımla, eserlerinizde başarılar dilerim..

ogün kaymak (kütüğünün inceltilmişliği tasdiklihekimlerimizden)

Alt 09-07-2008, 17:35

Ogün bey;

Sizinle sohbet etmek büyük zevk.Ara sıra iğnelemeleriniz olsa da...
Mesleğinizi aşağılamaya hiç hakkınız olduğunu sanmıyorum.Tıp doktorları içinden pek çok,şair,bestekar,ebru sanatçısı,güfte yazarı yetişmiş durumda.
İnsan ve hayatı olmasa sanat olur muydu?
Bazı şiirlerinizi okudum.Öğretim hayatınızın başarılarının aynası sanki.En kıvrak zekaların ancak üretebileceği söz ve kelime oyunları ile bezenmiş şiirlerinizi çok beğendim.
Tamamen içten,kendinizle barışık olmanızı mısralara yansıtmanız ne güzel.Hergün yaşayıp da şiirlerimizde yer veremediğimiz en basit anları en güzel biçimde dile getirmek de ayrı bir ustalık.Her hangi bir gözlemi betimlerken ustaca bir manevra ile başka konuya geçmeniz-eğer kaba düşmesse-usta bir pahlivanın oyundan oyuna geçişine benziyor.Hemen her dizeniz ,hemen herkesin binlerce defa yaşayıp da anlatamadığı ruh hali ve gözlemleri içermekte.Sizi okumak bir zevk.
Tanpınar gibi olmasa da sizi eleştirebildim mi?
Bana gelince ,şarkı sözü yazma heves ve iddiasında değilim.Tarzım bu,üslubum böyle.
Merhum şair arkadaşım ,Dilaver Cebeci'nin başta "Türkiye'm ve Sultanım" şiirleri bestelenince O'nun kadar biz de mutlu olmuştuk.
Şiirlerimizin bestelenmesi,eğer -şarkı ve türkü formuna gidiyorsa- beni mutlu edecektir sanırım.Olmazsa hiç gam değil.

Edebiyata ortaokul yıllarında ,bir Türkçe öğretmenimiizn teşviği ile merak sardım.Amatörce bir şeyler yazmaya çalışıyorum.
Çocuklarıma şair olmaları için,-cumhuriyetin ilk yıllarında moda idi ya-hep ikişer ad koydum.Fakat onlar,doktor,bilgisayar mühendisi ve mobilyacı oldular.Artık edebiyata ilgiyi torunlarımızda bekleyeceğiz.

Sevgi ve saygılarımla.
Naim ÖZDAMAR

Edited by: naimbey
Alt 10-07-2008, 09:20

övgü dolu sözleriniz yüreğimi titretti sevgili özdamar..her ne kadar konu başlığı ''ogün kaymak şiiri'' olmasa ve başlıklı alakasız bir yazı olsa da, inceliğinizesite editörlerinin hoşgörüsüne sığınarak''olabilecek bir kusur '' olarak not düşüyorum..
her konuda mütevazı olabilirim ama bu konuda sadece 'teşekkür ederim, haklısınız' demekle yetineceğim.. şiir, asla ''estgfrllh'' larla başlayan geri dönüşümleri haketmiyor çünkü..

gerçi sizin pehlivan oyunu dediğiniz ağır çekim figürlere, bizler ''şiirde doğaçlama'' adını veriyoruz..ki bu olanak kişinin müzik dinleme alışkanlıklarına yaslanır kimi eleştirmenlerce..

sevgili mehmet mümtaz tuzcu ustam da, veysel çolak ağabeyim de, şiirimde sizin pehlivan oyununa gönderdiğiniz ani dönüşleri 30 senedir dinlediğim müziğe (caz'a) eklemlemiştir.. büyük ölçüde de haklıdırlar..

ancak mesleğimi aşağılamak çıkarımınızı anlamakta hem zorluk çekiyor, hem hayret ediyorum.. sizin bir üst yazınızda 'benim evladım sizin gibi tıbbiyenin edebiyat şubesinden mezun olmadı... kendisi kıymetli bir hekimdir' ibareniz var..

benim buna cevabım da açık ve net.. mesleğimi 21 senedir severek yaptım, yapıyorum, sağlığım-gücüm-kuvvetim yettiğince, insanlara faydalı olduğunu düşündüğüm sürece de yapacağım..
edebiyat uğraşının insanları incelttiğinden dem vururken sözün orasına yapışan kütük im'i sizi yanlış bir algılamaya itmiş..
ben ne sizin evladınıza, ne başka bir türk hekimi meslektaşıma karşı kişisel bir söylem getirmedim, kütükle..
eleştirim ve ironik söylemim, insanların edebiyatı salt bir mesleki faaliyet olarak görmelerine idi.. çünkü sanat işçi, çiftçi,sanayici,doktor, hademe, diş hekimi, öğrenci, çocuk, anne, baba,taksi şoförüayrımı yapmaksızın bütün insanlığı kucaklayan bir eylemdir..

hayatın içinden çıkan bir sanat eylemi olarak düşünürsek şiiri.. mesleki konumu hayat ve ölümle perçinli bir hekimin şiir uğraşı içinde olması hem zor anlaşılır değildir..hem de yatsınmaz ..
ki kabalaşmış, nasırlanmış bir ''hastalık-sağlık-çalışmakoşulları'' üçgeninde, bir hekim edebiyata ve sanata tutunamıyorsa; ruhunu inceltmesi, tarihin bütün hekimlerine ait yarı-tanrısal meslek kibrini törpülemesi nasıl mümkün olabilir ki?

sizin şarkı sözleriniz konusuna gelince.. buraya yapıştırdığınız metinler gerçekten şarkı sözü formatında ve bu bir yergi değil bir saptamadır..
size de , diğer şarkı sözü yazalarına da saygım sonsuz.. derdim şarkı sözü ve şiirin aynı kefeye konmamasıdır.. ki geçmişte benle yapılmış söyleşilere ulaşır okursanız; bu derdimin sizinle başlamadığını, yıllar öncesinde de aynı sıkıntıyı dillendirdiğimi açıkça görürsünüz

şiir formatında metinler yazmıyorsunuz..diğer ürünlerinizi, varsa kitaplarınızı incelemiş değilim..bilgim buradakilerle sınırlı...ama buradakiler şiir formatında değil..arada sırada ''gözlerin selek'' gibi hoş kalkışmalarınızla şiirin olmazsa olmazına; ''imge''ye yönelseniz de .. metinleriniz, ses ve ritim ahengi taşıyan, kulağa hoş gelen, imgelem'i ve şiirin diğer yapısal olmazsa olmaz özelliklerini öteleyen ''şarkı sözü'' formatıdır..

bir önceki yazımda da yazdım keşke başlığı açarken doğrusunu yapıp Naim Özdamar Şarkıları diyebilseydiniz, açtığınız alanın adına..

sevgiler saygılarla..

ogün kaymak

hala anlaşılmayan varsa diye, kısa bir dipnot=

bir şarkı sözünün şarkı sözü payesi alması için illa bestelenmiş olması gerekmez.. bir şiir bestelendiğinde her nasıl ki şarkı sözü konumuna, kategorisineitilemezse..
bir şarkı sözü de bestelense de bestelenmese de şarkı sözü olarak kalır, kalacaktır..Edited by: ogün k
Alt 11-07-2008, 17:51

Sevgili Ogün Kaymak Dostum,<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
Şu ana kadar yaptığımız edebi ,kısa sohbetlerin ardından birbirimize ***8220;dost***8221; diye hitap etmeye sanırım hakkımız var.Bence dilimizdeki en içten sözcüklerden birisi ve en candan yaklaşımın ifadesi.
Galiba meramımı ifade ederken sözcük ve cümleleri yerli yerinde seçmekte ,bazen titiz davranmıyorum.Bu da yanlış anlamalar neden oluyor.Sözlerimde herhangi bir art niyet aranmamasını özellikle rica edeceğim.Bu sohbetlerde amacım,yaşadığım beldede bulamadığım şiir ve edebiyat sohbetlerini ***8211;izniniz devam ederse-sizinle ve ŞİİR AKADEMİSİ ***8216;nde yer alan diğer şiir dostları ile sürdürmek.
Emekli olmama rağmen,zamanı az olan birisiyim.Şiirlerinizi tamamını inceledikten sonra ,aldığımız edebi terbiyenin sınırları içinde tarafsız eleştirilerde bulunmak isterim.Bu çalışmanın da edebi bir değere kavuşabilmesi için zaman,çalışma ve dikkat gerektiren bir konu olduğunu sanıyorum.Tabii ki izniniz olursa.
Saygılarımla.
Naim Özdamar
Alt 11-07-2008, 19:47

elbette dostuz sevgili naim özdamar ve lebette karşılıklı fikir alışverişi için burada yer alıyoruz.. farklılıklarımızla varız ama amaç tek..

türkiye mozaiği içindeyiz, değişik renklerdeyiz,dostuz ve birbirimizi anlıyoruz, sanat ortak paydasında buluşabilmek ise herkese nasip olmayan apayrı bir güzellik..

yanlış anlaşılan bir şey yok aramızda.. bir özel mesaj yollayarak posta adresinizi belirtirseniz külliyatım 2-3 gün içinde size ulaşır.. gerekli değerlendirmeyi yaparsınız.. eleştirilmek için izin gerekmiyor benim düsturumda, ama madem ki istediniz izin..sonsuz izinler sizin olsun...

saygılarımla

ogün kaymak
Alt 12-07-2008, 00:37

Sevgili Ogün bey;
Anlayışınız ve inceliğinize sonsuz teşekkürler...
naim_ozdamar@mynet.com

Seçenekler
Stil