Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > KİTAPLAR - DERGİLER - KİŞİSEL SİTELER > Edebiyat Dergileri

Seçenekler Stil
Alt 06-08-2007, 15:18
yılmaz arslan
Guest

Standart Varlık Dergisi, 'Kentsel ve Kültürel Dönüşüm' kapağıyla yayımlandı

VARLIK AĞUSTOS 2007

Derginin bu sayısı, Halk Kültürü ve Düşüncesinde Nasrettin Hoca, üst başlığı altında gülmece ve mizah kültürünün bizdeki yansımalarını tartışıyor. Derginin ilerleyen sayfalarında da Edebiyatımız Yeterince Gülüyor mu? konulu soruşturma yer alıyor.
Ayrıca dergide, Hıfzı Topuz ile söyleşi (Öner Ciravoğlu) ve Topuz Başını Eğmeyenleri Buluşturdu adlı yazı (Irmak Zileli) yer alıyor.
Ölümünden Sonra Ataç başlıklı yazısıyla Mustafa Şerif Onaran, Ataç' ın denemesel eleştirmenliğini anlatıyor.
Tanpınar Şiirinde Aşkın Halleri başlıklı yazısında Selim Temo, Tanpınar şiirinde aşkın rüya ve gerçeklikle bağını, dört bağlamda ele almış.
Perihan Mağden ve Ayla Kutlu' nun yazıcılığı ise Dilek Erinç ve Hande Öğüt' ün kalemlerinden...
Enis Akın, Şairin İnsan Psikolojisini Keşfi: Ece Ayhan başlıklı yazısında Nazım hakkındaki kısmi düşünceleriyle, Tahir Abacı ise Arkadaş Z. Özger' e ve Başka Şeylere Dair adlı yazısında Arkadaş' a bakışıyla (haklı da olsa) eleştiri alemini hareketlendireceğe benziyorlar.
Kertenkeleleri ve Matruşkaları Tüketmek (Melike Aydın),Veda:Caudillo' nun Sonbaharı (Bu yazıdaki,Fidel hakkındaki keskin düşünceler de bir tartışma yaratacağa benziyor)(Şebnem Şenyer),Eleştiri tarihinden/Ayşe Ece: Çeviri Eleştirirsinde Yaklaşımlar (Mehmet Rifat) (edebi eleştiri ile çeviri edebiyatı eleştirisinin azlığınıtartışan bir yazı) dergideki diğer yazılar...
Deneme Yazma Yordamı(F. Andaç),artık alıştığımız Edebiyat Komiseri sayfası yanında, öyküler (Zıbın, İsa Çelik); (Kahvaltı Sofrası, Özlem Tansal);(Evcilik, Kadri Kerem Karanfil) , bu sayıda...
Şiirler:
Afşar Timuçin, İsmail Uyaroğlu,Hüseyin Yurttaş, Veysel Çolak, Arif Erguvan, Ali Timuçin,Metin Doğan' a ait.
Alt 07-08-2007, 12:07
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Varlık kapağında bir hoca Nasrettin

Varlık dergisinin Ağustos 2007 sayısı çıktı. Derginin kapak konusunu 'Halk kültürü ve düşüncesinde Nasrettin Hoca' oluşturuyor. Yusuf Çotuksöken, Sevgi İyi, M. Sabri Koz, Mustafa S. Yalçın ve Dilek Tuna-lı'nın ele aldığı dosya Nasrettin Hoca'yı, felsefî açıdan, folklorcu gözüyle ve karşılıklı kültür alışverişine dayalı kültür özellikleri dahil her açıdan ele alıyor.

Öner Ciravoğlu'nun, 'Başın Öne Eğilmesin' adlı yapıtıyla Orhan Kemal Armağanı'nı kazanan Hıfzı Topuz ile yaptığı söyleşi ise yazarın Sabahattin Ali ve Orhan Kemal ile olan tanışıklığından yeni çalışmalarına kadar geniş bir yelpazede yazarı bize anlatıyor.

YENİ YAZARLAR, YENİ ŞAİRLER

Söyleşinin ardından gelen ve Irmak Zileli'nin tanıtımını yaptığı Sabahattin Ali'nin romanı Başın Öne Eğilmesin ise Hıfzı Topuz söyleşisini tamamlar nitelikte. İsmail Uyaroğlu, Hüseyin Yurttaş, Veysel Çolak ve Arif Erguvan'nın şiirleriyle katkıda bulunduğu dergi, birçok farklı ve yeni hikâyeyle devam ediyor. Ayrıca Mustafa Şerif Onaran'ın yazdığı, Ölümünden 50 Yıl Sonra Nurullah Ataç ve Selim Temo'nun anlattığı, Tanpınar Şiirinde Aşkın Halleri, iki edebiyatçıyı da geniş bir kapsamda sunuyor bizlere. Perihan Mağden'in romanlarının ikonografik açıdan incelendiği dergide Şairin İnsan Psikolojisini Keşfi: Ece Ayhan adlı yazısıyla Enis Akın da yer alıyor. Enver Ercan'ın bu ay daha çok TYS ile ilgili sorulara verdiği cevaplarının bulunduğu Yeni İmzalar yazısı, yazar ve şair adaylarının gönderdiği yazılara yaptığı eleştirilere de yer veriyor.

Birgün
*emre gümüşdoğan
Alt 18-09-2007, 09:26
Administrator

Günümüzde özgürlük sorunu

Varlık dergisi, eylül sayısında 'günümüz dünyasında özgürlük sorunu'nu irdeliyor. Yücel Kayıran, Cem Deveci, Sevgi İyi, Cemal Atay Genç, Ali Galip Yener ve Yaşar Güneş yazılarıyla bu dosyaya katkıda bulunmuş.

Derginin kültür gündemi bölümünde Ahmet Telli, Nilüfer Kuyaş, Yüksel Pazarkaya gibi yazarlar 22 Temmuz seçimlerini değerlendiriyor. M.Gül Uluğtekin, Rasim Özdenören'in 'Gül Yetiştiren Adam' isimli romanı üzerinden Türklük ve Müslümanlık arasındaki ilişkinin izini sürüyor. Mustafa Şerif Onaran, Türk öyküsünde önemli bir yeri bulunan İlhan Tarus'u 100. doğum gününde anıyor. Dergide ayrıca Metin Cengiz, Sennur Sezer ve Adnan Özyalçıner, Melih Cevdet Anday'ın şiiri ile düzyazılarını değerlendiriyor.Edited by: emre
*emre gümüşdoğan
Alt 05-05-2008, 18:58
yılmaz arslan
Guest

Varlık Dergisi'nde bu ayın dosya konusu: *"Denizlerin idamı'nın Türk Şiiri' ne etkisi"...Konuya Arif Damar, Ahmet Oktay, Kemal Özer, Hilmi Yavuz,Özdemir İnce, Afşar Timuçin, Eray Canberk, Egemen Berköz, Ataol Behramoğlu, Sennur Sezer, Özkan Mert, Refik Durbaş, Nihat Behram, Yücel Kayıran yazılarıyla katkı sunmuşlar. Edited by: arslan yılmaz
Alt 05-05-2008, 19:33
Erdogan Kul Erdogan Kul isimli üye şimdilik offline konumundadır

Varlık, ciddiye almadığım dergilerin başında geliyor. Zaten tarihsel misyonuna baktığımızda da "gerilik"in, "gericilik"in, "engelleyici tekel olma"nın kalesi ödeviyle çıktığı ortadadır. Örneğin, vaktiyle İkinci Yeni şairlerine sıçrattıkları pislikler, karalamalar, yok etme kampanyaları... Belirli bir süreden sonra kabullenişleri (bükemediği bileği öpmeleri) onları aklamaz; sadece "ikiyüzlü" yapar. Bugün edebiyat dergisi namıyla piyasada bulunan faşist ya da dinci dergiler neyse Varlık da odur, o kadardır benim gözümde... Çocukken severdim, "solcu" bir dergi zannedip "sol" yanımla (kalbimle) izlerdim o dergiyi; ama büyüyünce ne mal olduğunu anladım doğrusu... Çocukluk kalbim bu anlamayla çok kırılmış olsa da...
Bu dergide birkaç sayıdır Can Yücel'e sığınarak ortalığa sataşan ve geçen sayıda da bana laf atan bir adam var. Adı Haydar Ergülen... Mesela, ben onu eskiden Marksist falan sanırdım (çocukluk bu ya!). Bu tür dergiler edebiyatı bir tür "aile şirketi"ne çevirme girişiminin yayın organlarıdır. Arada sırada (fazla sayfa sayısını doldurmak ve güya farklılıklarla süslemek için) dışarıdan isimlere de yer vermeleri yanıltmamalıdır, kimseyi...
Varlık'la falan işimiz olmaz...
Yaşasın sivillik. Yaşasın sivil ve harbi edebiyat! Yaşasın hizaya getirelemeyen devrimci ruh!

Edited by: Erdogan Kul
Alt 05-05-2008, 20:11
yılmaz arslan
Guest

Sevgili Erdoğan, yaşadıkların, izlenimlerin; bu dergide Denizler ve onlar üzerine yazılmış şiirler hakkında kalem oynatanları okumamamızı mı gerektiriyor? En az ben de senin kadar üzüldüm sana yaşatılanlara. Çünkü Zafer' in sitesinden gelenleri de takip ediyorum. Bence tartışmalardan uzak dur. Olan yalnızca bize ve yaratıcılığımıza oluyor. Boş yere canımızı sıkıp duruyoruz. Değmez bence. Yine de sen bilirsin. Sen benim dostumsun, bunu bil ama... Edited by: arslan yılmaz
Alt 05-05-2008, 20:39

Bu yoz oluşumun stratejilerinden biridir, devrimcileri de güya kendinedn gösterip içselleştirerek "etkisizleştirmek" (yok etmek). Kuşkusuz, dosya konularına beyanat vermiş olan çok değerli isimler var, çok saygıdeğer ağabeylerim var (keşke olmasalardı); ama bu "kullanmak", o dergiyi aklamaz, aklamayacak.
Evet, okamayalım; derginin kendisi ve misyonu onu izlemememizi gerektiyor. Temiz kalemler temiz mekânlara buyursun lütfen; yoksa böyle bir mekân, bunu yaratsınlar ya da yaratmaya çalışanlarla omuz omuza verme zahmetine katlansınlar... "Temiz"ler "fakir"se onlar "ihanet"e bulaşmak zorunda mı, adlarını kurtarmak ve yarına taşımak adına?! Yalan mı bu?

Edited by: Erdogan Kul
Alt 05-05-2008, 20:42
yılmaz arslan
Guest

Nerede ve ne varsa okumalı, ama yanıt hakkımız olduğunu bilmeliyiz. Kimseye, okuma, deme hakkımız olduğunu düşünmüyorum Sevgili Dost...
Alt 09-05-2008, 00:47
Administrator

Varlıkta yayımlanan dosya ile ilgili sert bir açıklama geldi Nihat Behram'dan. Sert olduğu kadar haklı ve doğru bir açıklama. İşte Şiirpenceresimail ağından aldığım açıklama.

"değerli süleyman doğan...hassasiyetin için kutluyorum.. o bir lâğım sızıntısıdır..sızdığı delik anında tıkanmazsa sızıntısı damlaya ve akıntıya dönüşür..sözünü ettiğin yazıyı gördüğüm ilk gün -ki derginin çıktığı gündür- dergi yöneticisi nezdinde bu düşüncemi bildirdim ve ekledim:'hakettiği' cevabı hakettiği biçimde alacaktır..sızdığı deliği kendi kuburunda boğulacak şekilde tıkamak ve külünü üflemek boynumun borcudur' diye....o utanmaz sefilin 'denizlerin idamının şiirimize etkisi' başlığı altındaki kusmuğukendi üstünde kuruyacaktır...k usmuğunun, daha girişparagrafı bile patavatsızlığının, sefilliğinin, pervasızlığının, ahlaksızlığının ve aklınca 'kapkaççılığının' boyutunu göstermeye yeterlidir.. 'denizlerin idamının türk şiirine etkisinden..kastettiğimiz, 68 in devrimci öğrenci yoldaşlığından gelen ve Türkiye'deki Nato ve Amerikan varlığı ile 6. Filo'ya karşı, bağımsız ve sömürüsüsüz bir Türkiye için anti emperyalist direniş eylemliliği içinde olan devrimci genç kuşağın öldürülme sürecidir' diyor ve ekliyor:'Sözünü ettiğimiz bu fenomen, şimdiye kadar ne şiir eleştirisi tarafından nede memleket sorunları üzerine gazetede günlük makale yazan şairler tarafından ne yeterince gündeme getirilmiş ne de inceleme konusu edilmiştir'... bak alçağa...demek ki lk kez kendi başlatıyor!!!.. bak kapkaç alçaklığının boyutuna..70 öcesinde 'Bizim de Dağlarımız Var Che' şiirinden tutuklanan Metin Demirtaş'ınruhumuza işlemiş acısını kapıp kaçıyor..İdamlar öncesinde Mahirler, Ulaşlar, Cihanlar tünel kazarken aynı cezaevinde yazdığım ve işkencesine gittiğim 'Yalnız Değiller'in, idamlar gününde yazdığım ve hemen yasaklananilkşiir kitabım 'hayatımız üstüne şiirler'deyer alanvetekrar tutuklandığım 'Üç Dağa Ağıt'ın 70 li yılların mitinglerinin başlama şiiri 'Ölülerimiz'in ruhuna çamur sıçratmaya çabalıyor....cezaevinden çıktıktan sonra 'memleket sorunları üzerine gazetede günlük makale yazan' birşair olarak yazdığım ve memlekette ve canımda atom gibi patlayan, baskının her türüne rağmen, 20 kelepçeli yıla rağmen bugüne dek milyonla kitleye ulaşmış, herbölümüşiirle örülü 'Darağacında Üç Fidan' ın, 'Ser verip Sır vermeyen Bir Yiğit'in üstünü sızıntı safrasıyla sıvamaya çalışıyor..20 yıllık onca yasağa, baskıya rağmen, şiiri milyonla açıklanan bir kitleye ulaştırmanın sadece Türkiye'de değil dünyada da benzeri yoktur..sen bunu da yok say..vay ki ne cesaret...gazetelerde dön dur yıllar ve yıllardır en belalı tehtitlere rağmen katledilen gençleri, F tipi'ndeki zulümleri, işkenceleri yazıp duran ataol'u mu, m.demirtaş'ı mı, ahmet telli'yi mi, leyla şahin'i mi, seyit nezir'i mi, hasan hüseyin yalvaç'ı mı, ahmet erhan'ı mı, ö.ince'yi mi, c. yücel'i mi...daha niceleri...hiç bir şey yapmamışlar da,bu felsefeci bozuntusu, bu psikopat, sayıklamasıyla bu 'eylemliliği' başlatıyor!!.. felsefecilikte kalitenin türkiye standartı işte..başbakanına, maliye bakanına bak felsefecisini al...sinan'ın, ibo'nun, deniz'in ve diğerlerinin hakkında bilgi sıralarken, bu bilgilere de sanki 'vahiy' inmiş de sahip olmuş gibi..1975 yılında sadecedeniz'in son sözlerini yazmanın, 'yaşasın marksizm leninizmin yüce ideolojisi, yaşasın kürt ve türk halklarınınbağımsızlık mücadelesi, kardeşliği' demenin, İbo'yu anmanın bedeli 10 yıldan başlıyordu..bu pislikte biraz arlanma utanma olsa hiç olmazsa bunu düşünürdü, yani o kaynaklardan o bilgileri'kapkaç' yaparken, biraz kızarır da, yılların yasak ve mahkumiyetleriyle bedel ödemiş kayanaklarınadipnot düşerdi....o da yok...başta söyledim, gerekli cevabı alacaktır..bu cevabın muhatabı da o sefil değil..onu vareden düşüncedir..o kim ki muhatap alıp ona yanıt yazayım..değerli Süleyman Doğan bir ufak anımsatma da aynı dosyaya eklenen yazım için yapmalıyım: benim yazım, içeriğinden de anlaşılacağı gibi o dosya soruşturmasına verilmiş yanıt değildir..tv deki dizi nedeniyle tempo dergisinde yaptığım açıklamanın geniş halidir..bu geniş halinin, bir kültür dergisinde de yayınlanması duygusuyla Varlık'a yolladım..'Denizlerle ilgili bir dosya'nın olacağıo sayıda yayınlanmasınının iyi olacağınıdüşündüm..dosyaya eklenmiş olması beni de şaşırttı ve rahatsız etti...bu duygumu dergi yönetmenine ilettim..kendisi de değer verdiğim bir şair ve sevdiğim bir insan olan Enver Ercan'ın da bu sonuçlardan üzüntü duyduğunu biliyorum..hassasiyetinle bana bu duygularımı ifade imkanı sağladın.. teşekkür ediyorum. "
*emre gümüşdoğan
Alt 11-05-2008, 23:52

Nihat Abi sonuna kadar haklıdır... Birileri nedense faşizmin boyutlarını göremiyor ya da görmezlikten gelmeyi -kişisel çıkar ilişkileri nedeniyle- yeğliyor. Geçmişte savaşım vermiş adları karalamaya, küçümsemeye ya da koşulları göz ardı ederek yargılamaya kimsenin hakkı yoktur! "İnsanlıkdışılık" yeterince içselleştirilmiş olduğundan mıdır nedir, yakın geçmişte garip bir hakkaniyetsizlik başladı. Kimin ne adına, kim adına konuştuğu belli değil... Ortalığı bir bulanıklıktır almış gidiyor... Şeriatçı yönetimleri ve şairleri göklere çıkarıp onları birer "ilerilik simgesi" haline getirmeye çalışanlardan tutun da gariban bir halk dervişini faşist ilan etmeye çalışanlara kadar tuhaf bir sol yelpaze oluştu. Buna "meğerse oluşturulmuş" desek daha doğru olur; evet, öyle diyelim... Bu, kendiliğinden oluşmaz çünkü. Hatta emperyalizme karşı çıktığınız anda sizi "ulusalcılık"tan "faşistik"e terfi ettiren, geçmişteki ve bugünkü faşistleri bile bu durumda size yeğleyen "solcu"lar var şimdi!
Tüm kavramları temizleyip yeniden bağlamlarına oturtmak hepimizin boynunun borcu... Öncelikle yapmamız gereken bu.

Ve de sevgili ağabeyciğim, Varlık'tan başka ne beklenebilir ki? Sen de benim kadar biliyorsun Varlık'ın misyonunu...

Edebiyat, Varlık'a ve benzerlerine bulaşmayanların fakir girişimleri üzerinden yarınlara taşınacak...

Kardeşiniz Erdoğan

Erdogan Kul

Seçenekler
Stil