Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SAYFAM / Bir Emekle... > Anı ve Günce Sayfam

Seçenekler Stil
Alt 29-07-2007, 18:37
Aytekin Orhan Aytekin Orhan isimli üye şimdilik offline konumundadır

Babamın sazı alıp eve getirdiği günü hiç unutamam. <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
Çocuksu bir merakla sazın tellerine dokunuşum, tellere her dokunuşumda çıkan o tiz sesin beni çok etkilemesi, öyle ki çok bilmiş edasıyla sazın akort ayarını yapma çabalarım. Sonrası bir saz hocasından ders almam gerektiği ve kısa süre içinde sazın bir köşeye atılması...

Aradan uzun zaman geçti ve sazı köşesinden çıkarttığımda sadece 3 telinin kaldığını gördüm. Ama bu bile sazın tellerine dokunmamam için engel teşkil etmiyordu. Üç telli sazımı yine tıngırdattım ve yine köşesine kalktı***8230;

En son sazı elime aldığımda, bir telinin daha koptuğunu fark ettim. O an saz gözümde cazibesini yitirmiş, sadece bir ağaç parçasıydı***8230; Kalan son iki teli, sonunu hiç düşünmeden kopardım ve sazı ebedi yolculuğuna uğurladım.

Oysa ben saz çalmak istiyordum***8230;

Ağlar gökyüzü, parlayan resim
Kanayan yüzü, sönen bir yıldız
Elinde saklı, kör bir cımbız
Ayıklaya dur, ayıklaya dur

Yâr düştü göze, kağıda söyle
Kalem dinleyip, bir gelse dile
Şairin işi, hep kendisiyle
Sayıklaya dur, sayıklaya dur

Aytekin Orhan
Alt 04-09-2007, 22:17

Bakmak ve görmek, görebildiğin ölçüyle sınırlı. Görünen bir serapsa, yapılabilecek çok şey kalmıyor. Bir ışık sızıyorsa eşikten, içeriye girme çabaları o denli kolay***8230;
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
Şimdi söylemeli,

Suskun bir denizin dövme çabalarını kıyılarına***8230;
Oysa, dün gece gelgitler süpürmüştü çakıl taşlarını da***8230;

Susun, kim söndürdü ışıkları, nefesime ayaz vuran bir boşluğun sancısı düğümleniyor boğazıma***8230;Henüz kırlangıçlar göç etmemişti, bu acele niye***8230; Duvarda adım yazılı, adım beni taşımıyor. Tırmandım, kırıldı basamaklar.. Çizilen rotalar, şimdi şeytan üçgenlerine yönlendiriyor adımları***8230;

Giden gitmeyi koymuşsa aklına, dur diyebilmenin anlamsızlığı hangi lügat da yerini bulabilirdi***8230; Mühim olan gidenin ardında bırakmak yaşlı mendilleri***8230; Şimdi ne söylesem dolu dolu, ama sığınılan boşlukta eriyip gidiyor zamanla birlikte***8230;

Düşme saatlerimi kuran ilahi güç, beni toprağından ayırtmalısın ***8211;ki zehirli tohumlarım ulaşmasın gün yüzüne***8230;

Düşünki, sabah seherinde yıkanır rüyalar***8230;
Bir gemi demir alır limanından
Düşer ak sayfalara***8230;

Çözdüm dilimi, güneş birazdan çıkar bir köşeden***8230;
Şimdi sus zamanı, beklemeli***8230;

Gördüm, ben bir lâl***8230;

Aytekin Orhan

Alt 11-09-2007, 23:19
emre_onbey emre_onbey isimli üye şimdilik offline konumundadır

selamlar aytekin hocam...sizi bu sitede ilk defa gördüm... yazılarınıza söz yok ; yorumu yüreğimde saklı- siz anlarsınız artık...sadece alkışlıyoruz yüreğinizi

yolunuz her daim açık olsun.../ dostça..emre onbey
Alt 10-11-2007, 13:20

Bahçe duvarının kenarına ekilmiş olan sarmaşık tohumlarının yeşermesini ilgiyle takip ediyorum... Sarmaşık, ne güzel bir bitki değil mi? Ekili bulunduğu alana kollarını yayarak büyüyor. Büyüdüğünde duvar görünmez olacak ve soğukluk yerini yeşil bir duvar halısına bırakacak***8230; <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Biz insanlarında, sarmaşıkla benzer yanımız hayli fazla, bir yanda duvara tutunup yaşamını sürdüren sarmaşık, diğer yanda hayata gözlerini açmış ve sevgi, acı, yalnızlık, öfke, rekabet, kıskançlık, mutluluk vb. gibi koşulları birlikte yürütmeye gayret eden insanoğlu***8230;

Hayat bir sarmaşıktır, sarar insanı***8230; Sarmaşık bizi sarmaya başladığında neden duvara tutunup ilerlemeye gayret etmeyiz ve kolay yolu seçip duvardan ellerimizi çekeriz.

Böyle karışık düşüncelerle boğuştuğum bir mesai günü içinde, aklıma düşmüştü ve yazmıştım.

Bir güneşi çiziyorum
Birde seni
Tamamlıyor birbirini

Ne çok şey ifade ediyordu benim gözümde ve kendi içinde***8230; Ben bir sarmaşık olmalıydım, olamadım. Zaten güneşi de çizmemiştim, ispatı karşımda duruyor***8230;

Soğuk ve sabaha çok zaman var.
Dinmeliyim...

Aytekin Orhan

<BR style="mso-special-character: line-break" clear=all>

Seçenekler
Stil