Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ANLIK YAZIM PAYLAŞIM > Yarışmalar - Konulu, Süreli Yazım Çalışmaları

Seçenekler Stil
Alt 02-11-2010, 22:45
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Emel İrtem'in değerlendirmeye ait iletisidir

dikiş makinesi şiiri hoş. yazanın da yaşamışlığı var o belli...kadın dili ile yazılmış ve estetik çatlama yaratmıyor..dikiş makinesi, kırk yamalı hayat, küllü sular (burada küllü suları köpürten sabun demiş- ama kül sabun yerine kullanılırdı, bir bilgi yanlışı veya yanlış kullanım söz konusu) şiir doğrusu başladığı gibi güçlü bitmiyor..makine ile yola çıkmak güzel ama vardığımız yer noktasında biraz sorun yaşıyorum...lokumlar sardığımız / lokmansız urasalarla dizeleri de şiiri de manayı da zorluyor
mahcup hayal: bütünlüğü olan bir şiir..yeni bir şey yok ve bir şeyi yeni bir şekilde söylemiyor..özgün değil yani. ama kuvvetli bir şiir duygusuyla yazılmış..bu kişinin diğer şiirlerini de görmek lazım...elbette diğerleri için de geçerli bu dediğim..belki o zaman daha iyi bir sonuca ulaşılırdı.
belki kayıp sularda:
keşke biraz daha anlatılmış olsaymış.. daha bütünlüklü bir şey çıkarmış ortaya...çok güzel bir şiir olabilirmiş diye düşünüyorum...ama her nedense bıçak gibi kesmiş şiiri şair.
sen ben :
ilk okuyuşta cesurca yazılmış gibi algılamıştım..ama sonradan aslında yeni bir şey söylememesi ve öngörülebilir olanı demesi açısından hiç de o kadar cesurane olmadığını düşündüm. gene de güçlü bir şiir duygusu var ve inşallah çok genç bir şairin kalemidir bu diye umut ediyorum.
teni sudur: benim de yazdığım buna benzer bir iki şiirim var...sesin mananın önüne geçtiği ve hareketin de mananın da bu ses altında ezildiği şiirler.. ben yazarken bunu tasarlamıştım..şairin derdi de bu idiyse bir yarışmaya gönderilecek tek örnek açısından biraz riskli bir şiir olduğunu söylemeliyim. şiirin bilgiyle yazılan cinsinden...şair şiiri biliyor ve daha güzel şiirler ortaya çıkaracaktır, muhtemelen daha güzel şiirleri vardır da.
son noktada
1 ) DİKİŞ MAKİNASI : sadeliğe dayanan feminal bir dili denemesi açısından,
2) TENİ SUDUR : çalışılmış olmakla birlikte verdiği şiir duygusu ve hazzı açısından
3) SEN BEN : bütünlüğü olan kavranabilir ve mana katmanlarına olanak tanıması açısından seçtim

Gayb suyunda incisine uzanan
Alt 03-11-2010, 09:59

ogün kaymak'ın değerlendirme notu:

SENBEN şiiri yapısal bütünlüğü olan bir şiir. Yapıyı önceleyen her şiir de olduğu gibi eksikleri ve açmazları da olan bir şiir, ama şiir.

Başlıktaki dizgi kayması anlamlı ve okuru da o anlama çekiyor. Aşk-haz-paylaşım(biz oluş) üçgeninin eğik kenarını eğreti yerleştirse de şiir ayakta durabiliyor.

Duraksamalarla ritmini bulan bir şiir B.G.Ç'nin ürünü. ''Sel oluverme, ruhun delirmesi'' gibi söylemlerdeki fazlalıklar şiiri yorsa da, kısa şiir olmasının, doğallıkla ve fazladan çalışmadan söylenmiş olması ise artısıydı. Terazide birinci geldi..

2.liği su meseli, 3.lüğü teni sudur başlıklı ürünlere verdim.

saygılarımla...

Ogün Kaymak
Alt 04-11-2010, 11:05
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Seçiciler kuruluna teşekkürler. Değerlendirme raporları, şiirin ne olup ne olmadığını gösteren, ben yazdım oldu kadar, ben seçtim oldu mantığını da parçalayan, özenle hazırlanmışbir atölye çalışması gibi. "Şiirakademisi Ayın Şiiri" yarışmasınınamacı da buydu.

Seçiciler kurulunda görev alan arkadaşlara, hem kendi adıma hem Şiirakademisi adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Saygı, sevgi ve şiirle...
*emre gümüşdoğan
Alt 05-11-2010, 10:56

seçiciler kurulundaki arkadaşlarım adına ben teşekkür ederim sevgili Emre..

bu tür etkinlikler ( özenle yarışma demiyorum ) gün şiirinin toplamına kısa da olsa, eleştirel bir bakış getirmesiyle değerlidir.. umarım katılanlar kadar katılmadan izleyenler de bu edime bir özeleştiriyle katılırlar ve şiire bir damla da olsa katkı üretiriz..

sevgiyle
Alt 10-11-2010, 23:39

dereceye giren arkadaşlara ödülleri postalanmıştır..
saygılarımla

Seçenekler
Stil