Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ANLIK YAZIM PAYLAŞIM > Yarışmalar - Konulu, Süreli Yazım Çalışmaları

Seçenekler Stil
Alt 01-11-2010, 22:58
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

gel sen yönet...
*emre gümüşdoğan
Alt 02-11-2010, 08:04
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Emre Gümüşdoğan'ın ne kadar ''kutsal'' biri olduğunu anlamak için bu sayfalarda bir kereciğine İYİ bir şey yapmaya, şiire katkısı olan olumlu bir adım atmaya kalkışmak yeterli olur, sanırım...

Tayyibe Atay'ın, iletisine verdiğim sertçe (!) yanıt... Kişisel birşey değil,öncelikle..ÇÜNKÜ; ekim ayının şiiri etkinliğinde oluşturduğum SEÇİCİ KURUL, bu gün Türkiye'de herhangi bir kurumca kalburüstü bir şiir seçimi yapılmaya kalkışılsa (benim isim hariç) imrenilecek bir isim-listesidir.

Bu kurula.. Yazılanı -çizileni -yapılanı okuyamadan.. okuma nezaketi göstermeden ''görevlerini yapmamışlar'' gibi haddini aşan bir ifadeyle yaklaşmak.. etkinliği yürüten bendenizin cevap vermesi gereken bir saygısızlıktı, cevapladım da...

ErsinCansever adlı katılımcı-şairimizin, seçi sonucu açıklanır açıklanmaz kişisel mailime yolladığı mesajları hiç paylaşmayacağım.. zira onun da belirttiği gibi, muhatap değiliz..

İlker Gören'e gelince... son 5-6 aydır aynı şehirde yaşıyoruz, kendisine özel mesaj atarak bir çay ve sohbet davetinde bulundum..umarım şövalye ruhu bu davetimi reddetmeyi öncelemez ve benimle yüzyüze konuşma nezaketini gösterir...kendisine ''insan değil'' söylemiyle,''okuma özürlü olunca..canlı nesne(!) şair de olamıyor, insan da...''söylemi arasındaki incelikli farkı anlatmak borcum..onun da sanırım bana ''ögün'' ile ogün arasındaki iki fazladan noktadan dolayı minik bir borcu var..helalleşiriz

neyse.. bu yazının amacı bu etkinliği yürütme görevinden istifa ettiğimi açıklamaktı.. laf uzadı..

bu etkinlik, devamının gelmesi gereken bir etkinliktir, diye düşünüyorum..benden sonra bu işlevi yürütecek insan; kardeşimdir, yoldaşımdır..elimden gelen yardımı hiç kuşkusuz yaparım...

Başta peygamber sabrı ile bu siteyi yıllardır yürüttüğünü son bir ayda çok daha iyi anladığım sevgideğer Emre Gümüşdoğan'a bana olan inancından dolayı teşekkür ederim.

ekim ayının şiiri etkiliğinde seçici kurulu oluşturduğumda ( hiç birine sormadan yaptım bunu) ''gık'' demeden görevi kabul eden çok değerli şair ve eleştirmen dostlarıma da ne kadar teşekkür etsem buraya sığmaz...

katılımcılara da, her fırsatta sadece olumsuzlamayı bir borç bilen bazı site müdavimlerine de buradan selam olsun..yolları açık olsun..

etkinliğin uzanımlarını (ürünün ve değerlendirmelerinin bir dergide yayınlanması- imzalı kitap ödülü gibi..) elden geldiğince tamamlayacağım..herkesin şiiri bol olsun...sevgimle
Gayb suyunda incisine uzanan

Konu ogün kaymak tarafından (02-11-2010 Saat 11:18 ) değiştirilmiştir.
Alt 02-11-2010, 11:56
Administrator

Ne zaman güzel bir şey yapılsa mutlaka bir tartışma çıkmıştır. Bu yarışmayı da başından beri - eleştirenler demeyeceğim, eleştiri elbette olacak, başımızın üstünde yeri var eleştirinin- öteye beriye çekiştirenler oldu. Bu kez de bir olay, bir tartışma bekliyordum açıkçası.

Seçiciler kurulunun değerlendirmelerinin hepsini birden asmamasını Sn. Ogün Kaymak'tan ben istedim. İzleyenler, okuyanlar şöyle bir bakıp geçmesin, her değerlendirmeyi ayrı ayrı, içine sindirerek okusun istedim. Her değerlendirme asıldığında sayfa yeniden gündeme gelsin, daha çok okura ulaşsın istedim.

Sn. Tayyibe Atay yarışmanın ilk ayından bu yana birkaç kez eleştirdi, itiraz etti, suçladı. Haklı eleştirilerinden yararlandık. Haksız eleştiri ve suçlamalarında durumu kendisine izah ettik. Açıkcası her an bir çıkış bekliyordum Sn. Atay'dan. Çünkü hem yarışmayla -anlamadığım - bir sürtüşme yaşıyordu hem de Sn. Ogün Kaymak'la. Keşke biraz sabırlı olsaydı. Daha yarışmanın bittiği gün, raporların ikisinin asıldığı diğerlerinin de asılacağı anlamında ifade ve iletilerin altına, seçiciler kurulu üyelerinden bazılarını görev yapmamakla suçlayan o yazıyı asmasaydı.

İlker Gören'e bütün samimiyetimle söylüyorum. Sitenin şifrelerini vermeye, siteyi üzerine devretmeye hazırım. Yöneteceğine güveniyorsa ver desin yeter.

Arada hukuksal bir durum varsa taraflar yargıya düşer. Yönetimin görevi, yargıya gitmeye neden olan iletileri yasal süreç içinde saklamak ve yargıdan talep olduğunda vermektir.

Onun dışında olaya müdahale etme durumumuz yoktur.

Yarışmanın bu tartışmalardan yara almamasını diliyorum. Sn. Ogün Kaymak'ın ilkini başarıyla tamamladığı Ayın Şiiri Yarışması'nın sürdürülmesinden yanayım. Bir kişi bile şiir adına bir sozcük, bir bilgi kırıntısı dahi öğrenecekse bu zorlukları çekmeye değer.

Saygılarımla...
*emre gümüşdoğan
Alt 02-11-2010, 14:08
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

neyse... im'lerle konuştuğum bir ortam şiir akademisi.. buna özeniyorum çünkü.. kimse anlasın diye de yazmıyorum.. şiirin anlatıcılıktan çok insanlaştırıcı etkisi benim çekim alanımda..

bu üslubu sadece şiirsel metinlerimde, şiir üzerine söyleşilerimde değil... şiir eksenli çatışma-yazılarında da kullandım..kullanacağım..

bu açıdan bakıldığında ne ilker gören in (birçok dergide ve burada şiirimsi yazılarını okudum ve henüz bir tanesine bile ''işte! şiir!'' diyemedim) ne de sabıkalı tartışmacı-çekişmeci müteşairimizin ''şair de olamaz insan da'' imgeleminden bir şey anlamasını bekleyemeyiz.. aşikar olan, kimsenin insan olma DURUMUYLA ilgilenmediğimiz.. ama İNSANİ'likle bir alıp veremediğimiz var..belki de salt bu nedenle yazıyoruz..

ben buraya şahısları önemsediğim için gelmedim.. Emre'de biliyor geliş ve duruş sebebimi.. bütün derdim bir atölye çalışmasının içinde yer almak.. nüvesi olamasam da, çeperi ya da kabuğu olmak..bunu becerdiğimi sanıyorum..sadece ben değil..arkadaşlarım da bu sav'ı destekliyor..

ammavelakin...ogün kaymak burada olsa da..olmasa da.. şu iletişme-ağı kendini örmeye devam edecek.. gönül isterdi ki..uzun soluklu olsun.. şiirle kucaklaşalım.. birikimi olan kardeşlerimizi-abilerimizi-ablalarımızı, bu ortama kanalize edebilelim.. olmadı.. her aydınlık girişiminde olduğu gibi..bir veye birkaç gölge geldi çöktü..keyfi kaçırdı..

can sağlığı..
Gayb suyunda incisine uzanan
Alt 02-11-2010, 14:46
suece suece isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Her seferinde aynı şey oluyor... Ne zaman keyifli bir şeyler olsa sitede mutlaka bir tatsızlık çıkıyor. Yapmayın lütfen...
Ogün hocam, siz de biraz daha sabredin ne olur. Daha bir ay yaptınız bu işi göreceksiniz ki bir kaç ay sonra daha sistemli olacak. Kendi adıma çok üzüldüm devam edin lütfen...
Alt 02-11-2010, 20:14
Administrator

Yarışmayla doğrudan ilgili olmayan, tartışma içerikli iletileri, " Ayın Şiiri Yarışması / söyleşiler, eleştiriler, tartışmalar" başlığına taşıdım. Yarışmaya, yarışmacılara, seçiciler kuruluna saygı gösterelim, tartışmalarımızı adı geçen başlıkta yapalım.

Bu ileti kısa süre sonra buradan taşınacaktır.
*emre gümüşdoğan
Alt 03-11-2010, 05:03
Erdogan Kul Erdogan Kul isimli üye şimdilik offline konumundadır

***350;iir Akademisi'ndeki yar***305;***351;man***305;n ba***351;ka yar***305;***351;malar***305;n t***252;m***252;nden ayr***305; ve ***246;zg***252;n bir yeri oldu***287;u i***231;in devaml***305;l***305;***287;***305; ***231;ok ***246;nemli... B***246;yle bir organizasyonu hakk***305;yla ve ba***351;ar***305;yla y***252;r***252;tebilecek birka***231; yetkin isimden biridir Og***252;n Kaymak, ku***351;kusuz...
Kara ***231;almaya, ***231;amur atmaya vs. ***231;al***305;***351;anlar her zaman olacakt***305;r; bu ka***231;***305;n***305;lmaz... ***304;***351;in i***231;inde k***305;skan***231;l***305;k, ***231;ekemezlik, haz***305;ms***305;zl***305;k vs. vs. var. Bu gibi "kifayetsiz muhteris"leri yok saymadan yol alman***305;n olana***287;***305; da yok, do***287;rusu. D***252;zg***252;n kurulmu***351; bir c***252;mleyi yanl***305;***351; anlamak ya yetersizlikten ya da "yanl***305;***351; anlama niyeti"nden kaynaklanabilir sadece. B***246;yle ki***351;iler her yerde, her zaman bulunabilir ve onlar***305;n hesaba kat***305;lmamalar***305; gerekir; "belirleyici"likleri s***246;z konusu olmamal***305;... Burada ad***305; ge***231;en bir ***351;ah***305;s, birka***231; y***305;l ***246;nce, kendisiyle hi***231; ilgisi olmayan bir tart***305;***351;ma vesilesiyle bana da sald***305;rmaya ***231;al***305;***351;m***305;***351;, kendisine sayg***305;yla verdi***287;im her a***231;***305;klay***305;c***305; yan***305;t***305; ***231;***305;ld***305;rt***305;c***305; derecede yanl***305;***351; anlama inad***305;yla beni sinir k***252;p***252;ne ***231;evirmi***351;, sabr***305;m***305; son noktaya getirmi***351;ti. Kendisine g***246;sterdi***287;im sabr***305;n nedeni asla yazd***305;klar***305;ndaki edebi de***287;er ya da o ki***351;inin edebi ki***351;ili***287;i falan de***287;ildi; salt insani nedenlerle sabretmi***351;tim. "Yanl***305;***351; anlama" ve "kar***351;***305; taraf***305;n sayg***305;s***305;n***305; istismar edip ***252;st***252;ne daha fazla giderek sinirlerini harap etme" i***231;g***252;d***252;s***252;n***252;n d***305;***351;***305;na ***231;***305;kamayan bu ki***351;i, beni hi***231;bir bak***305;mdan zerre kadar ilgilendirmiyor bug***252;n. ***220;stelik ciddiye al***305;nmas***305;n***305; gerektirecek herhangi bir neden de bulunmuyor... "Ele***351;tiri" niteli***287;i ta***351;***305;mayan ve arka plan***305;nda sadece yetersizlik, k***246;t***252; niyet, cehalet gibi gerek***231;eleri bar***305;nd***305;ran ***252;f***252;rt***252;leri ya g***246;rmezden gelerek ya da -zaman varsa- "***231;ok sert" bir dille yan***305;tlay***305;p a***287;***305;zlar***305;n***305;n pay***305;n***305; vererek yola devam etmek gerekiyor kan***305;mca....

Konu Erdogan Kul tarafından (03-11-2010 Saat 05:56 ) değiştirilmiştir.
Alt 03-11-2010, 11:54
aysun colak aysun colak isimli üye şimdilik offline konumundadır

Emre Hocam yola devam, lütfen.
Derim ki Şiirakademisi atölye olma özelliğini sürdursun, çok şey öğrenenlerdenim.
Alt 03-11-2010, 12:08
Administrator

Şimdi yeni şeyler üretmenin zamanı. (Mevlana'dan aşırma. )
Sevgili Ogün "2010 Kasım Ayının Şiiri" Yarışmasının duyurusunu yapmakta geç kalıyorsun. Bir an önce kolları sıvamalısın, bu işten kurtuluş yok.
*emre gümüşdoğan

Seçenekler
Stil