Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ÖYKÜ > Öyküyle İlgili Genel Yazılar

Seçenekler Stil
Alt 12-11-2007, 12:10
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Nerede yazdığın değil, ne yazdığın önemli
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>
Batman'da öğretmenlik yapan Yavuz Ekinci, 'Sırtımdaki Ölüler' kitabındaki öykülere sinmiş hüznü 'İki ya da üç ayda bir bir yakınının ölüm haberini alıyorsun. Evimiz sürekli olarak bir taziye evi. O ruh haliyle büyüyorsun' diye açıklıyor<O:P></O:P>
<O:P></O:P>
Bol ödüllü bir yazar Yavuz Ekinci. 2001'de Yaşar Nabi Nayır Dikkate Değer Öykü Ödülü'nü, 2003'te Gençlik Kitabevi'nin ve İnsan Hakları Derneği'nin öykü ödülünü, 2004'te 'Tabletler' adlı dosyasıyla Yaşar Nabi Öykü Ödülü'nü kazanır. 2005'te Gila Kohen Öykü Ödülü'nü alır. 2005 yılında 'Sırtımdaki Ölüler' dosyasıyla Milliyet Haldun Taner Öykü Ödülü'nü kazanır. Doğan Hızlan'ın başkanlığında, Faruk Duman'ın yazmanlığında, Füsun Akatlı, Ferit Edgü, Tuğrul Eryılmaz, Selim İleri, Ahmet Oktay, Şara Sayın, Demet Taner ve Tahsin Yücel'den oluşan seçici kurul, "Öykülerindeki özgün konuları, bu konulara uygun geliştirdiği üslup ve dille, günümüz Türk öykücülüğünün ulaştığı çizgiye denk düşen nitelikleri" nedeniyle Yavuz Ekinci'nin 'Sırtımdaki Ölüler' adlı dosyasını ödüle değer bulur...<O:P></O:P>
Batman'da yaşayan Yavuz Ekinci, edebiyat krallığının İstanbul'da olmasını dert etmiyor, önemsemiyor, "Edebiyatın konusu insan olduğuna göre insanın yaşadığı her yerde edebiyat vardır. Aslolan metindir; nerede yazdığınız değil, ne yazdığınız önemlidir" diyor. <O:P></O:P>
Öykücülüğümüzde az rastlanan bir anlatım tekniğine sahip Ekinci'nin öyküleri. İnsanı anlatsa da kahramanların büyük çoğunluğu eşyalar. Asırlarca insan hikâyeleri biriktirmiş bir duvar bazen, elden ele dolaşan ölümler kusan bir silah kimi zaman, bazen de bir çekmeceden süzülüp gelen sözcükler. <O:P></O:P>
Türkçeyi sonradan öğrenmesine rağmen kusursuza yakın bir dille yazıyor Ekinci: "Liseye başladığımda doğru dürüst Türkçe bilmiyordum. İlkokulda öğretmen yüzü görmedik. Çevrende de Türkçe konuşan olmayınca öğrenmen gittikçe zorlaşır. Annem tek satır Türkçe bilmez, babamsa üç beş kelime bilir. Ortaokulu yatılı okuduğum için çat pat öğrendim."

Batman'da öğretmenlik yapan Ekinci masallar dinleyerek büyüdüğünü, bunun da yazarlığında önemli bir etken olduğunu söylüyor. 'SırtımdakiÖlüler' kitabındaki öykülere sinmiş hüznü soruyorum: "İki ya da üç ayda bir, bir yakınının ölüm haberini alıyorsun; kimi ay ikisinin. Evin sürekli olarak bir taziye evi. O ruh haliyle büyüyorsun. Ölümü yaşıyorsun. Hatta öyle ki bazen toprak altındaki çürüyen cesede düşen kurtları bile görebiliyorum. Öykülerimdeki kahramanlarımın mutsuzluğu da benim mutsuz olmamdan kaynaklanıyor. Bir ben miyim mutsuz olan? Çevremdeki insanlar da mutsuz." <O:P></O:P>
'Uçup giden öyküler yazılıyor' <O:P></O:P>
Çoğu insanın filmlerde gördüğü savaş sahnelerini kendisinin bire bir yaşadığını söylüyor genç yazar. "Çocukluğum da ilkgençliğim de çatışmaların ortasında geçti. İnsanlar ölüyor, insanlar öldürülüyordu. Öykülerimdeki kahramanlar da işte bu çatışma ortamında büyüdü. Çok da mutlu olmalarını beklememeli" diyor. <O:P></O:P>
Türkiye'de öykücülüğün 80'lerden sonra bir suskunluk içine girdiğini söylüyor Ekinci, "Öykücülerin büyük çoğunluğu, öykülerini bir şey anlatmama üzerine kuruyor. 12 Eylül'ün getirdiği korku mudur bilinmez, suya sabuna dokunmayan; okunduktan sonra bir tat bırakmayan, insanda bir iz bırakmayan öyküler yazılıyor. Uçup giden öyküler. Suskunlaşmış öykücülerimizin çoğu." Son iki yıl içinde yazdığı öyküleri bir araya getirdiği yeni kitabının hazır olduğunu söylüyor Yavuz Ekinci. Sekiz öykünün yer alacağı kitabın ismi konusunda henüz karar verememiş.

Derviş ŞENTEKİN
RadikalEdited by: emre
*emre gümüşdoğan
Alt 25-11-2007, 00:15
AYKIZI AYKIZI isimli üye şimdilik offline konumundadır

Sevgili Yavuz Ekinci'nin öykü kitabını sabırsızlıkla bekliyorum.

Seçenekler
Stil