Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > İŞLİKLER (Atölyeler) > Öykü İşliği

Seçenekler Stil
Alt 23-11-2005, 18:18
evin okçuoğlu
Guest

burda netsizlik var ifadesinin netlik yok olarak değiştirilmesini öneriyorum..

şiir neden aklı ötelemelidir anlayamadım..
Alt 23-11-2005, 19:51
bahçevan
Guest

tamam değişebilirsin evin. bence bir sakıncası yok[img]smileys/smiley2.gif[/img]
Alt 24-11-2005, 18:58
evin okçuoğlu
Guest

hadi öyküsünü yazlım

kendini yitiriş

kimlik

Alt 25-11-2005, 10:54
evin okçuoğlu
Guest

aklıma bir şey geldi. ben öyküleştireceğim bir konuyu buraya ana hatlarıyla yazsam, o dizgeye dayanan kısa birer öykü yazıp isteyen buraya assa.. aynı tür menekşenin değişik renkleri gibi...

öykü kahramanı üniversite kazanan Mardinli genç. öretmeni ilgilenir dertleşirler. ailenin tek umududur genç. o okuyup ailesine yardım edecektir. zor koşullarda yaşar. ara tatilinde memlekete gider. dönüşte öğretmene gencin annesi bir yün patik (çedik) yollamıştır. burada bitecek öykü.
Alt 25-11-2005, 20:52
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Bu başlıkta;

Üreten insanların önünü tıkayan, amacı üretmek değil dekavga ortamı yaratmak isteyen, dergibi nickli arkadaşımızın - ki kendisini, acemoğlu, bahtiyar ergun, kelepir ve daha bir çok nickle başka siteden tanıdığımız- yazıları, "bağcı dövenler başlığına" taşınmıştır.

Hiç bir yazı silinmemiştir, bundan sonra da yazıları aynı başlığa kaldırılacaktır.

Edited by: emre
*emre gümüşdoğan
Alt 25-11-2005, 22:59
Sevda Güngör Sevda Güngör isimli üye şimdilik offline konumundadır

Sevgili Emre, emin olmadan Dergibi adlı arkadaşın kim olduğuna dair varsayımlar yapmayalım derim. Hem bırakın da lütfen Dergibi belki birikim sahibi bir arkadaştır anlatır da biz de dinleriz. Ancaaak, emeğe saygı adına bu başlık altında olayın büyümesi ve yön değişmesi doğru değildir.

Evet Sevgili Esra artniyetsiz bir yazıyı almış ve kimin olduğu konusunda yanılgıya düşmüştür. Ben de olayı geç farkettim. Bunu özelden Sevgili Esra ya bildirecektim. Dergibi yaptığında tamam işte bir dikkatli arkadaş ve bu işleri biliyor demiştim.

Edebiyat dünyasında sadece okuyarak bulunan ve bazen haddimizi aşarak da yazma serüvenine girmiş olan bizler bu kuralları bilmediğimiz için alıntı yaparken hassasiyet göstermiyoruz. Ya da bilmiyoruz neler olabileceğini. Öğrendik ama keşke bu kadar sansasyona gerek kalmasaydı.

Dergibi yazılarını görünce bilinçli bir insan diye düşündüm. Güzel gidiyordu taa ki olayı öğretmekten ve uyarmaktan çıkartıp, mesele haline getirene kadar.

Ben kimsenin ne savunucusuyum ne de tercümanı. Kendi adıma konuşuyorum.

Esra nın art niyeti yoktur.

Olay bu noktaya gelmeden de yanlış düzelirdi.

Konuştuklarımdan alıntı yapmayın.

Okuma eylemlerim devam edecektir.

Alüvyonlarım yığılınca var olacağım.

Sevgiyle.

Alt 25-11-2005, 23:05
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

işte konu olayı mesele haline getirmek sevgili günce...

esra yanlışlığını düzeltti, alıntı yaptığı yazının altında isim yokken isim yazdık...

olay bağcı dövmek... üzüm yemek isteyenler sofraya buyursunlar...

DERGİBİ NİN GÜNLERDEİR YAZDIKLARI ORTADA, TEK KELİMESİ SİLİNMEDİ SEVGİLİ GÜNCE...

dergibinin kim olduğundan emin olmasam... neyse güleyim[img]smileys/smiley4.gif[/img]
*emre gümüşdoğan
Alt 25-11-2005, 23:31
esra saygı esra saygı isimli üye şimdilik offline konumundadır

esra saygı - MSN üzeri Mesaj gönder

<TABLE id=HB_Mail_C***111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="***111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="***111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Sevgili evin öykü yazımı ile ilgili fikrin oldukça iyi olur.Şimdi verdiğin bu kunu ile ilgili bir öykü yazıp bu sayfaya ekleyeceğiz değil mi?

Ben çalışmaya başladım ustam.</TD></TR>
<TR UNABLE="***111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="***111;n">
<DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>
Alt 29-11-2005, 22:37
AYKIZI AYKIZI isimli üye şimdilik offline konumundadır

Küçürek öykülerin yer aldığı, çok güzel bir kitap tavsiye edeceğim arkadaşlar. Buradaki öyküler küçürek öykünün tüm özelliklerini taşımaktadır.

Istvan Örkeny'nin BİR DAKİKALIK ÖYKÜLER adlı kitabı. Sel Yayınlarından çıkmıştır.

Küçürek öykü yalnızca kısalık anlamında ele alınmamalıdır. Asıl olan içeriktir ki onda da "olay öykülerinde" bulunan öğeler (dış gerçeklik) yer almaz. Kısa öyküde bilinçli bir bilinç akışı yoktur. Psikolojik, nevrotik durumların ortaya çıkmasıdır. Bir anın değil, bir durumun anlatılmasıdır ki bence öykü alanında en zor yazılabilen de budur.
Alt 07-12-2005, 18:29
AYKIZI AYKIZI isimli üye şimdilik offline konumundadır

Kısa metinler yazmak, doğası gereği öyküden, hikayeden, romanlardan, novellalardan yani kısa romanlardan daha problemli, daha zor bir şeydir. Bu zorluğa neden olan unsurların başında öncelikle kısa öyküde bilinçli bir bilinç akışı yoktur. Yani yazarın bütün her şeyi programlayarak, tek tek kelimelerin ağırlığını tartarak cümlelerini kurarak bir olay örgüsünün içerisine kendisini atması, bu olay örgüsünün dağılabilmesi için bir çevresel ilişki kurması, bu çevrenin içerisinde olayın geçeceği ya da olay kahramanlarının kendilerini ifade edeceği mekanların olması, olay kahramanları ya da kişileri tanıyacağımız diyalogların, monologların olması gibi bir izleğin, bir temanın olması gibi anlatıya çok büyük kolaylıklar sağlayan kimi temel özellikler olmuyor. Dolayısıyla kısa anlatı, şöyle diyebiliriz: Sıradan, ortalama ya da toplumda ideal diye bildiğimiz insan tiplerinin, öykü kahramanı olarak karşımıza çıkması halleridir. Kısa öykü dendiği zaman sanki hayattan bezmiş, birçok bunalımı olan, deliren, akıl hastaları sokak çocukları, yalnızlıklar, yaşlılık semptomları... yani düşmüş, kakılmış, itilmiş insanlar sanki kısa öykünün esas kahramanlarıymış gibi anlatılır. Oysa kısa öykü de diğer anlatı türleri gibi kahramanlarını her tür tipin içerisinden seçebilir. Sağlıklı insanlar da kısa öykünün, kısa anlatının kahramanlarıdır. Ama hepsinin ortak özelliği bütün bunların sıradan, çok gelişmiş, idealize edilmiş, zengin, fakir vs tüm bu tiplerin ortak özelliği, hepsinde psikolojik, nevrotik bir takım durumların açığa çıkmasıdır. Bu yüzden kısa öyküde bu durumları ortaya çıkaran nedenlerden çok durumun kendisi yazılır.

Kaynak: Aydın ŞİMŞEK

Yaratıcı Yazarlık Atölye NotlarıEdited by: AYKIZI

Seçenekler
Stil