Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > İŞLİKLER (Atölyeler) > Öykü İşliği

Seçenekler Stil
Alt 24-12-2007, 14:41
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şuanda  online konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Yineleyeyim yine, düzyazıda eleştiri yapacak yetkinlikte değilim. Ancak beğeni ya da beğenmeme düzeyi bir görüş belirtebilirim. Ötesi teknik konu, çizmeyi aşmak olur.

Ben iki öyküyü de beğendim, beğenerek okudum. Elbette eleştirilir de ama kısa sürede verilen bir konuya, bir fotoğrafa göre öykü üretmek kolay olmasa gerek. Üzerlerinde biraz rutuş, biraz çalışma ile her dergide yayımlanır hale gelirler.

Öykü işliğineöyküsever arkadaşları bekliyoruz. Sitemizin öykü bölümü sorumlusu İlkay Noylan. Sanırım yoğun geçti bayramı, tatilde görünmedi. Kısa zamanda ekibini kuracak, işlik programını, öykü programını hazırlayıp harekete geçececektir. Bu işler ekip işi, Sayın Noylan'da öykü sorumlusu olarakekibini kuracak, forum görevlilerini, işlik görevlilerini belirleyecek ve daha bir üretken, daha br heyecanlı çalışma dönemi başlayacaktır.

Hepimiz birbirimize destek olmalı, birlikte üretmemin ve paylaşmanın tadını yaşamalıyız. Zaten edebiyat sever, öykü sever, şiir sever kaç kelaynak kaldı ki ülkemizde...

Katkıların için teşekkürler Sevgili San_, iyi bir katılımcı, iyi bir dostsun...

*emre gümüşdoğan
Alt 25-12-2007, 12:50
Hüseyin Korkmaz Hüseyin Korkmaz isimli üye şimdilik offline konumundadır

Hüseyin Korkmaz - MSN üzeri Mesaj gönder

Kuşların bekleyişi içinde biriken uzaklık...o
uzaklığın kanat alışıdır gökyüzü lekeleri...siyah lekelere bürünmüş, gökyüzüne gölgesini düşürenler ...bakmaya sevdalı gözlerim size
bakardı.Orada ne vardı neden onlara benzetiliyordum... Onlar gibi kalabalık onlar gibi yalnız mıydım?Belki de saklı ve kaçak bir eylemin duruşuydu bu...
Elimde bir bardak sıcak çayla onları seyrediyordum,garip bir ses içimde uğulduyordu...
-yüreğinin sesini dinle ve git sarıl geç kalmadan...
soyadıma yabancı büyümüştüm,ödleğin pısırığın biriydim aslında,en çok da yağmursuzluktan korkardım hani kurak bir yürek yaşamıştım ya bir daha bundan korkuyorum işte...
en dehşetli sevdaları sevdim işte kuşlar...
suların olgunlaşıp denize dönüşmesi gibi gururluydum kal diyemezdim ki...
ben daha çok kerem gibi yanmasını bildim içten içe,dumanım malatya koksa da,sen olan yerdeydim yani bir çöl gibi...
-durgun ol dedi biri
-diğeri gürül gürül akmalısın dedi.
ben en çok bir bardağa su koyup seni seyretmeyi sevdim..Belki deli, anlamsızca yapılan bir hareket veya </span>halüsinasyon</span>(</span>senihalüsinasyon</span>) halinde sana vardım...
hiçbir gücün durduramadığı hayellerin içinde kelepçe vurdum kollarıma,zindana koydum kendimi yusufça ama senden vazgeçmedim asla...
senin olmadığın yerde kuşlar da hüzünlü tellere konuyor,kış geldi göçmüyor ardından...
ve bir dizeye düşüyorum sonra gölgemin olmadığı...

</span>

Hüseyin Korkmaz
Alt 04-05-2008, 20:26
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şuanda  online konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

<DIV align=center>
<DIV align=center>
<DIV align=center>
<DIV align=center>
<DIV align=center>
<DIV align=center>Bir evim olmalı, bahçeli.. Maydonoz, soğan sarımsak, bir iki de kıvırık...
<DIV align=center>
<DIV align=center>
<DIV align=center>Bir de öyküsü olmalı bu sımsıcak evin ve bahçesinin.
<DIV align=center>
<DIV align=center>
<DIV align=center>
*emre gümüşdoğan
Alt 23-07-2008, 20:24
ILGAZSILA ILGAZSILA isimli üye şimdilik offline konumundadır

gece ışığını denize dokundurdukça ben üşümedim bu tahta evimde...öyle güzel duvarlarım yoktu....tahtalarım vardı beni üşütmeden anlayan....ve deniz arkadaşlarımı ayırmadan benden....küçük kayıklarımı....mangal üstünde bir yudum doyum...aç kalsamda farketmez...bahçem her yer...çiçeklerim hep yeşil....evim deniz ve ben....
Alt 31-08-2008, 14:54
raplebi raplebi isimli üye şimdilik offline konumundadır

herkesin sıcacık bir yuvası vardı gecelerinin bnmki kadar karanlık geçmediği...ılık bir sevgiydi bana lazım olan... ve yanımda annem...bnm tek annem evim oldu...bana o baktı... o büyüttü... o ısıttı beni kışın soğunda...ailem bakmazken o koynuna aldı beni...içine girdiğinizde hafif bi rütübet kokusu girer içinize... iyice çek onu iyice...o benim annemin kokusu o ...hafiften dam akar...yerde duran tasın içine...annemin gözyaşları onlar... hep ben üzülünce akıyor yağmurlu kış akşamlarında...
Alt 23-11-2008, 21:02
akademi akademi isimli üye şimdilik offline konumundadır

akademi - İCQ üzeri Mesaj gönder

<DIV align=center>
<DIV align=center>
<DIV align=center>
Tehdit!
<DIV align=center>Betonun, çeliğin ve çok katlı binalarıntehditi... ve yenilen insani ilişkiler...
<DIV align=center>
<DIV align=center>İşte konumuz.

<DIV align=center>
Alt 24-11-2008, 16:44
Tayyibeatay Tayyibeatay isimli üye şimdilik offline konumundadır

ben mi geçtim acaba iki binanın arasından))))

hangisine değdi sağ kolum!..

sanırım taşlığında unuttum ayakkabımı
penceresinde eridi yüreğim...

ebleh bir çocuk gibi bakakaldım
gökyüzümdeki karabuluta!..
elimde tanrı bağışı kadınlığım
ve anlamını çözemediğim dualar dilimde
ki
sen de beni öldürdün
yıkılan binalar içinde
ey sevdiğim!..

ne demirin sızısı
ne de betonun ağırlığı dokundu bana
sadece
aşk ile aldatıldım...ağladım!...

Edited by: Tayyibeatay
Alt 07-03-2009, 02:08
unedem unedem isimli üye şimdilik offline konumundadır

Terkedilmiş viraneyim artık, kırılmış, dökülmüş, çürümekte her yanım. Hayır… Ağrıdan, sızıdan değil şikayetim: Yanımdan geçenlerin umursamazlığı, bir de yükselen yapıların alaycı bakışları… Mızmızlandığım sanılmasın. Son darbeyi beklerken ömrüm, beni mutlu eden şeyler de var: Anılarım, bir de sen KAMİL…
Alt 07-03-2009, 19:28
Süleyman Güner Süleyman Güner isimli üye şimdilik offline konumundadır

Süleyman Güner - MSN üzeri Mesaj gönder

KAMİL'İN ŞAPKASI

Buradan babamı da görürüz hem oğlum, dedi Kamil. Yakalanmayalım, o gelmeden eve girmezsem bozuk atıyor biliyorsunuz.

Yine gelmiştik barınağımıza. Bahar başında çamurla sıvar ya kırlangıçlar ilk ılık günde, biz de kış bitmiş , yuvamızdaki nişe sigara ve kibritimizi zulalamıştık bile. Hey gibi Ümmühan Teyze! Küçüklüğümüzün sevecen Ümmühan Teyzesi, bize pestil veren, eve gitmeden sırtımıza tülbentini sokan teyzemiz içimizdeki tahtına göçtüğünden beri bu viraneye daha da sıkı kenetlenmiştik. Evcilik oynadığımız bu kapı önü, erik ağacından geçip kiremitlerini kırdığımız bu virane anayurdumuzdu. O mahallede bir bir sönen mumlara inat ayakta kalmaya çalışan kahraman bir meşale gibiydi. İlk sigaralarımızı içmeye burada başladık, ilk aşklarımızı anlatıp, duvarlarına asmaya burada...

Kamil, yazdım ben çerçevenin soluna sprey boyayla. Kamil yazdım, çünkü benden iki yaş büyük olan Kamil'e hayrandım. Sigarayı onun gibi tutuyor, onun gibi oturuyor, onun küfürlerini seviyordum. Sigaradan derin bir nefes çekip, yazıma baktı keyiflice. Dur, dedi. Aldı boyayı elimden şapka kondurdu A'nın üstüne. Alta Şener yazdım ben de. Sonra tekrar sağa ama yukarıya Kamil yazdım, şapkasını saygıyla koyarak. Taa yukarıdan geçen martı duydu da, duymadı Kamil onu sevdiğimi. Orhan, elindeki çöple yeri eşeliyordu. Beden dersinde dalga geçtiğimiz için küskündü bize.

Çocuklar, dedi derin bir fırt çekip bırakırken. Size bir şey söyleyeceğim. Merakla yüzüne baktık. Duman aramızda yavaşça dağılırken, gözbebeklerimiz buluştu. Bizim evi müteahhite vermiş babam. Bu mahalleden kurtuluyorum. Son cümlenin gerçekliğine belki de kendi de inamıyordu ama hala içimde aynı yüklem secdeye yatıp kalkar. Alalade bir şeymiş ya da bohçacı kadının çeyizleri gibi döküverdi ortalığa. Martıya baktım, boşluğa görünmez bir çizgi çekip yitti, gitti uzağa, çok uzağa.

Kamiller müteahhitin bulduğu eve geçtiler o haftasonu. Müteahhit iki daire vermiş onlara. Camdan bakıp ağladım arkalarından. Kiraya verdiler daireleri ve bir daha geri dönmediler. Ben sonraki sigaralarımı o eski evin tavansız odasında Kamil'in şapkasını severek içtim. Şimdi evliyim ve şapkası olan asil bir erkek sevdiğimi kimse bilmez benim. Fahriye Abla filmini seyrederken niye ağladığımı da...

Konu Süleyman Güner tarafından (09-03-2009 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.

Seçenekler
Stil