Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-04-2012, 23:11
irfan mutluer irfan mutluer isimli üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

7- OYUN ZAMANI / Ümit Çalışıcı

Rami: Türe uygun yaratıcılık:5/10
Konunun inandırıcılığı: 7/10
Karakterlerin tutarlılığı:7/10
Dilin özgün kullanımı:7/10
Dilin etkin kullanımı ve akıcılığı:7/10
Kurgusal tutarlılık ve özgünlük:6/10
Biçimsel düzene ve imla kurallarına uygunluk: 8/10
Okuyucudaki tatmin duygusu: 20/30
Toplam Puan:67

Gül Uğur: Kurgu bakımından belli bir modelin dışına çıkamayan kalıplaşmış bir anlatım. Bu sonuç, biçimsel açıdan yalnız edebi bir üsluba dayanarak bilinen modelin dışına çıkarılmış bir kurgu ile düzeltilebilir. Başarılar dileyerek 30 puan veriyorum.

Emin Eser:DEĞERLENDİRME: öyküdeki gerçeklik, kurgu, yalın ve duru anlatım başarılı. Konu iyi yakalanmış ancak iyi estetize edilmemiş. Konu,anlatım,içerik ve biçim birbiriyle bütünlük oluşturduğunda öyküye zenginlik katmış oluruz. Bazı kesin hüküm veren cümleler olması öykü tadını biraz kaçırmış gibime geldi. “Pişmanlık dolu gözleri”, anlatımın sonucunda okuyucunun varması gereken bir yargı olsaydı daha başarılı olurdu. Yani öykünün karanlık noktalarının olması öyküyü geleceğe taşır. Okuyucuya bir şeyler kalsın diyorum. İlerde iyi öyküler yazacağına inanıyorum. Puan olarak 65 diyorum.

Aysel Ekiz:Bir solukta okunup anlaşılan,okuru yormayan,son derece de güncel bir konuyu anlatan güzel bir öykü.Ben dili beni zorlamayan öyküler okumayı seviyorum.Elbette kurgu edebi dille desteklenmeli.Öyküde beni tek rahatsız eden on dört yaşındaki genç kızın oyun için arkadaşına gizli gizli kaçışları.O yaş genç kızları oyunu artık günümüzde erkenden terk etmiş oluyorlar bence.Mahmut efendinin halüsinasyon anları daha etkili vurgulanabilirdi belki.
Puanım:65

Seda Han Doukas: 63/100:“Jet hızı” yerine Türkçe yazılabilirdi. “Hafif şiddetli ses yükselmeleri” yanlış kullanılan kelime nedeniyle anlam kargaşası. Başlangıç ve sondaki paragrafın aynı olmasını beğendim. Konuyu özgün buldum. Edebi açıdan derinlikli işlenmesini isterdim. Çarpıcı betimlemeler ile süslenmesini; belki okuyucuyu düşünmeye sevk eden birkaç aykırı cümle.

İrfan Mutluer: Son yılların güncel bir konusu gibi görünse de yıllardır yazıldığı için özgünlüğü kalmadı öykünün. (Bu aynı konular tekrar edilmeyecek demek değil, özgün ve yaratıcı olmalı yazar. Ayrıca günümüzün çocuk istismarları, çocuk gelinleri düşünülürse yazmakta hiç de sakınca yok.) Anlatımın tekdüzeliği, bazı cümlelerin birbiri ile çatışması, kurgunun zayıflığı, satır aralarının olmaması öykünün gücünü de azaltmış böylece. Aynı öyküyü tekrar tekrar yazmalı yazar, özgünlüğü, evrenselliği yakalayana kadar…