Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-06-2009, 21:51
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

ALTIN KOZA TAM HIZ...

Benim aslında var gibi görünse de Celâl Üster dahil kimseyle bir sorunum yok. Benim sorunum kendimle. Şu anda yazdığım kitap korkunç kendimle yüşleştiriyor beni. Zafer arkadaş kötü biri olmayabilir, keza ben de iyi ya da kötü olabilirim. Sinemada birçok insanı tanıdım, birçoğuyla sohbetim ve dostluğum oldu; Yılmaz Güney hariç. Onla da babam ve "sevgili şiirim" Nihat Ziyalan sayesinde "içsel" bir dostluğum var. Burada bir parantez açacağım (Bugünkü Cumhuriyet gazetesindeki bir haber hiç olmadık yerde öyle bir canımı sıktı ki, yazmak ve birilerine sesimi duyurmak istedim. Sinemamızın yüzakı Nuri Bilge Ceylan ve Özgü Namal'la ilgili bu rahatsızlığım. Düne kadar birçok yönetmen ve oyuncu abimiz Yılmaz Güney mirasının üzerine öyle kondular ve bu mirası öyle bir yediler ki tüketemediler. Şimdi sıra Nuri Bilge ve Özgü Namal'a geldi sanki. Düne kadar Adana Altın Koza adıyla tüm zorlukları aşarak bugüne gelen Altın Koza'nın bir gazete aracılığıyla "Nuri Bilge Ceylan'ın Altın Kozası" diye takdim edilmesi beni son derece üzmüştür. Benim Nuri Bilge ile hiçbir sorunum olmamıştır, olmaz da. Şu anki konumu nedeniyle Altın Koza'nın Nuri Bilge'nin isminin altında ezilmiş olması beni son derece üzmektedir. Önümüzdeki ay baskı işlemleri başlayacak "Kalpzaman Yeşilçam" kitabımda Nuri Bilge sineması ve bendeki izleri kitabın birçok sayfasına yayılmış durumda; yayılmaya da devam edecek. Yine bugünkü gazete haberinde asıl beni yaralayan cümle şu olmuuştur: "Geçenlerde bir Amerikan dergisinde, sinemanın son yıllarda parlayan ismi Inarritu'nun (Alejandro Gonzalez Inarritu) söyleşisini okuyordum. Orada Inarritu, 'Benim eskiden sinemayla bir alakam yoktu. Sokaklarda serseri serseri gezen biriydim. Bir gün Yol diye bir film seyrettim ve sinema yapmaya karar verdim." Sevgili Bilge'nin bir övgü ve yol gösterici anlamında alıntı yaptığı bu cümle beni fazlasıyla üzmüştür. Düne kadar Yılmaz Güney'i "estetikten yoksun", "köylü" gibi yakıştırmalarla yok saymaya çalışan sinemacılardan artık bıktım. Sözün gene Bilge'ye değil, ayrıca Yılmaz Güney'i kötülediğini de hiç duymadım. Ancak filmlerinde Tarkovski ve Bunuel etkileri fazlasıyla görünen Bilge'nin Zeki Demirkubuz kadar Güney'den ve Yeşilçam'dan etkilenmemiş olması hem kendi adıma hem de Yılmaz Güney adına "kalpzaman Yeşilçam" yanımı bir nebze de olsa incitiyor. Özgü Namal'a gelirsek: Tıpkı Yılmaz Güney'in Arkadaş filminde Melike Demirağ'ın oynadığı "sosyete gülü" tiplemesine için söylettiği replik Namal'ı ne de güzel anlatıyor". Dünya hâli böyle, gözle elin ibadeti böyle!

Hüseyin Alemdar
*emre gümüşdoğan