Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-05-2009, 17:23
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

gazetelerin spor sayfaları şiir...‏

Reklamcılığa ara verip, hasta derecede şiir yayıncılığıylailgilendiğim yıllardı. Sevgili şair, slogan üretici ve bulmaca dehâsıarkadaşım Er(i)sin Tezcan'la Sadri Alışık Sokak 27/3'teki ofisimizdebuluşur, o günün ya da o haftanın dedikodularını yapardık. Bugünreklam dünyasında kullanılan önemli birkaç sloganın Ersin'e aitolduğunu söylersem abartmış olmam. O, reklamcılara güzel buluşuyla"regl'amcı" derdi hep. Sloganlarından birinin patenti kendinde olsabugün çok güzel yerlerde olurdu herhalde. 18 Mayıs 2009 tarihliRadikal gazetesinin spor sayfasında, Bağış Erten'inAnkaragücü-Beşiktaş maçına attığı "Kartal için An'kara' göründü" adlıbaşlık beni o günlere götürdü. Ersin, benden de senden de dize ya dasözcük araklıyorlar, unutma! demişti. Doğrusu çok fazla üzerindedurmamıştım. Yaklaşık on yıl önce Abidin Dino'nun ölümü üzerineyazdığım bir prelüd'de "Paristanbul" demiştim; bire bir kullanılmasıbir şey değil, ajans ismi bile oldu. Gelelim Bağış Erten'in yazısınınbaşlığına: "An'kara" sözcüğü bal gibi ben kokuyor. Hem de geçen yılBehçet Aysan ve Sivas acısı için yazdığım Külheves Behçet Aysanİnceliği şiirimi anımsatıyor. Şiirin o sözcükle dile getirilmiş dörtdizesi şöyle: "sensiz eren'ler büyüdü serap'lar büyüdü de âh sen hep kırk gibi kaldın--benim için ilk ankara sendin unutma! mülkiyeliler'de naifrakı ân'karaâh(erhan! budak şükrü ali atabaş adnan salih senden sonra gelirey kırgın bir nar gibi kendine saçılmış kalp şehri ankara" İki sözcük, iki insan beni buraya getirdi. Kasıt olsun ya da olmasıngazetelerin spor sayfalarında şiiri duyumsamak yine de güzel!

Hüseyin Alemdar
*emre gümüşdoğan