Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-03-2012, 20:00
Hüseyin Alemdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hüseyin Alemdar Hüseyin Alemdar isimli üye şimdilik offline konumundadır

ŞİİR DE ŞAİR DE DAĞIN DORUĞUNDA!‏

sana bir çıkmazı yürümek için geliyorum

sokaklar ki taşların ruhunu konuşur

yüzüme diktiğin alfabeyi susuyorum
gök düşebilir, deniz eskiyebilir
bir ayracın ayırdığı ömrümü anlatmak için
sessizliğe uçuyorum gibi geliyorum
kalbimin ustalığında!"*

"Yeşil Hayata dair bir işaret
Arslan çakallar ile sohbet etmemeli
Edebiyatçıların çoğu kötü adam
Ama kartalı yere indiremeyecekler
Yine de anlamıyorum
Rüyalar kendi kahramanını niye gözetmiyor
Bundan sonra çifte tabanca ile gezmeli"**

*) Mühür dergisi 39'uncu sayıya ulaşırken, Mustafa Fırat imzasıyla çıkanŞair Dağın Doruğunda iseüçüncü yaşına bastı. Varlık dergisinin Kültür Gündemi'nde yıllıkların konu edildiği dosyadaki yazımda, "YKY Şiir Yıllığı dahil, tüm yanlışlarına rağmen bütün yıllıklar elbette çıkacak" demiştim; çıkmalıy/dı! Bâki Asiltürk'ün bir anlama Memet Fuat ve Mehmet H. Doğan'ın hâtırası olan YKY Şiir Yıllığı'nı her türlü baskı ve olumsuzluğa rağmen sürdürmeliydi. Hatta geçmişte yaşananları unutup, şiirlerin imzasını kapatarak yıllığa karşı imza kampanyası başlatan şairleri de eğer şiirleri hak etmişse "veda yıllığı" dediği çalışmasına almalıydı bence! Ucunda daha aşırı aşağılamalar ve davalar da olsa. Önemli olan şiirdir, şair değil çünkü; bu gözle bakıldığında tüm eksiklerine ve hakkaniyet adına yaşanan olumsuzluklarına rağmen ilerleyen yıllarda YKY Şiir Yıllığı'nın eksikliği hissedilecektir; tıpkı Adam Sanat Şiir Yıllığı gibi. Sevgili Mustafa Fırat'ın yıllığına Şair Dağın Doruğunda demesini ilk iki yılda fazla iddialı bulmuş, daha naif bir ad konabilir diye düşünmüştüm. Bu yılla birlikte, şairin de şiirin de her türlü olumsuzluğa rağmen dağın doruğunda olduğuna kanaat getirdim. Yukarıya alıntıladığım yedi dize birkaç yıldır şiir dağının doruğunda gezinen Halil İbrahim Polat'ın Mühür 39'da yer alan Düşbaskısı adlı şiirinden. Şiir seçimi konusunda daha hoşgörülü yaklaşım gösteren Mustafa Fırat, Mühür'ü her geçen yıl daha iyi yerlere taşıdı, taşıyacak da. Kolay değil, dergi sekizci yılına gelmiş. Başlarda dergiciliğe ve yayıncılığa çok uzak olan Mustafa Fırat, sekiz yılda çok şeyin üzerine dergicilik ve yayıncılığın mührünü güzel ve sağlam bastı. Keşke yayıncılık konusunda biraz daha az ürünle daha sıkı kitaplara imza atmaya özen gösterse. Dergi ve yıllıklar bir arada konuşulunca; yıllık hazırlayan tüm arkadaşlarımızın yaptığı yanlışlardan biri olan "kendi dergilerini kayırma" konusunda da biraz daha duyarlı olsa. Mesela yıllığa (kendileri inatla seçki diyor; böyle demişken de böylesine çaba ve özveri isteyen bir seçki/yıllık daha kapsamlı bir önsöz istiyor) Mühür'den 24 şiir alınması ister istemez insanda kuşku oluşturuyor. Bütün bunlara rağmen kalbine inandığım sevgili Mustafa Fırat'ın, çok daha iyi bir yıllık yapabileceğine inancım tam. Derginin bu sayısında da şimdiden Mühür yıllığına ve başka yıllıklara girecek birkaç şiir mevcut. Bu anlamda Tuğrul Tanyol, Yılmaz Arslan, Arife Kalender ve Halil İbrahim Polat şiirlerine dikkat. Son birkaç aydır Mehmet Sümer imzası üzerinde duruyorum: Sağlam bir şiir damarı olan ve birikimiyle ilerde şairler üzerine yazacağı yazılarla büyük ses getireceğine inandığım Mehmet Sümer'e şimdiden dikkat! "Şiir Dili ve Şiirin Dili" dosyasına yazılarıyla katılan Uluer Aydoğdu, Ozan Öztepe, Ece Ürkmez, Şeyda Üzer (özellikle), Gökben Derviş, Serhat Uyurkulak, Utku Kaygusuz, Aslıhan Tüylüoğlu, Özkan Satılmış ve Hilal Karahan'ın yazdıkları da tek tek okunmalı. Ayşe Yıldırım tarafından YKY Şiir Yıllığı üzerinden Bâki Asiltürk ile yapılan söyleşinin okunmasından sonra, "insan" olan yanımız diyor ki; Bâki Ayhan T. imzalı Not Alınız!-XV'teki birçok satır yazılmasa! Bâki Asiltürk ile Bâki Ayhan T. uzaktan yakından aynı kişiyse!

**) Ne yalan söyleyeyim, şu ana kadar okuduğum üç yıllıkta görmek istediğim şiirlerden biri bu şiirdi ve hepimizden daha şâir olan birkaç şairden biri Osman Serhat'a ait Şiirler'i (Yedi İklim, Eylül 2011) Şair Dağın Doruğunda'da görmek sevindirici. Sevgili Osman Serhat, şiirinin bir yerinde şöyle diyor "Edebiyatçıların çoğu kötü adam/Ama kartalı yere indiremeyecekler", birçok sinemacı dostum ve ağabeyim olduğu için bu dizelerin bende bir karşılığı oluştu zamanla; edebiyatçılar en azından sinemacılardan kötü insanlar, geçmişti roman ya da hikâye uyarlamalarında sinemacılara neler çektirdiklerinin tanığıyım biraz. Ne var ki, hiçbir zaman şairi bu anlamda edebiyatçıdan saymadığım için şairlerin yıllık da hazırlasa "kötü adam" olmamalarını umuyor ve bekliyorum. Hatta yıllık hazırlayıcılar arasında "kadın şairlerin" de katılmasını diliyor ve arzu ediyorum. Hele ki o şair bir de anne ise hem şiirin hem de şairin kıymetini daha iyi bileceği beklenir kendilerinden. Mustafa Fırat tarafından hazırlanan Şair Dağın Doruğunda'nın üçüncüsüne bir kez daha baktığımda şunu anlıyorum ki, şair de şiir de dağın doruğunda. Eline, yüreğine sağlık sevgili Mustafa Fırat!

MÜHÜR İki aylık şiir ve edebiyat dergisi, Mart-Nisan 2012, sayı 39
(Mustafa Fırat imzalı Şair Dağın Doruğunda ekli)

Öneren ve Hatırlatan: HÜSEYİN ALEMDAR

Hüseyin ALEMDAR
alemdar6105@gmail.com