Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23-02-2012, 11:56
Hüseyin Alemdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hüseyin Alemdar Hüseyin Alemdar isimli üye şimdilik offline konumundadır

YENİ BİR ÖYKÜCÜ ŞENAY EROĞLU AKSOY TAKDİMİMDİR!‏

Yıllar önce Evlilik Cüzdanlarını Buruşturan Öyküler kitabını okuduğumda işte benim öykücüm bu diyerek hayatına sarıldığım Neşe Cehiz'i çok özlüyorum. Bir kitabın ve yazarın, bir insanın hayatını nasıl kurtarabileceğini ilkin onda görmüş ve bire bir de yaşamıştım. Şimdi çok iyi olmasam da hayatımı bir parça Neşe Cehiz'e borçluyumdur; keşke tekrar gelse! Bir zamanlar ne çok öykü okurdum, ne çok öykücüm vardı; sonra nedense birçoğu öldü! Son birkaç yıldır Özgür Edebiyat, Sözcükler ve kitap-lık dergilerinde hikâyelerini okuduğum bir insanı (öykücü demeliydim) eşimden bile gizli kendime yâr ettiğimi nedense çok sonra anladım. Hemen her öyküsünde kendine özgü bir dünya kuran, anlatımdaki yenilikçiliği, imge ve metafor yaratmadaki farklılığı ile benim şimdiki öykücüm Şenay Eroğlu Aksoy... Sevgili Aksoy'un ilk kitabı Evlerin Yüreği'nde yer alan on sekiz öyküyü okuyup bitirdiğimde şu fark ettim ki, kitaptaki on sekiz öyküden en az onunu daha önce hem okumuşum hem de yaşamışım! Hattâ "Abis" adlı öyküyle dün gece yattığımı hatırladım! Şenay Eroğlu Aksoy, her şeyden önce modern Türk ve dünya yazarlarını çok iyi okumuş ve özümsemiş; Bilge Karasu'dan Sâdık Hidayet'e, Albert Camus'den Tezer Özlü'ye, Onat Kutlar'dan Ferit Edgü'ye birçok yazarı kendine eksen yapmış ama kendi öykü dünyasını çok çabuk kurmayı başarmış. Hattâ hemen her öyküde alttan alta Ece Ayhan, Cemal Süreya ve Edip Cansever buldum yazdıklarında. Evlerin Yüreği yılın öykü kitabı, Şenay Eroğlu Aksoy ise yılın öykücüsü olmaya şimdiden aday.

Şehir adlı öyküsünde "Kimseye göstermeden ağlıyorum" diyen Şenay Eroğlu Aksoy'un insan ruhuna farklı dokunuşlar yapan, başka hayatlara ve başka dünyalara ayna tutan öyküleriyle sizleri baş başa bırakıyorum. Kimseye göstermeden içinizde öldürdüğünüz hayatlara ağlamanız için!

• Evlerin Yüreği, Şenay Eroğlu Aksoy, Yapı Kredi Yayınları, Şubat 2012

Hüseyin ALEMDAR
alemdar6105@gmail.com
Angeh