Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-11-2010, 21:48
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

sayın Veysel Çolak'ın ekim ayının şiiri seçilen ürüne dair değerlendirmesi aşağıdadır, bu vesileyle biraz önce yaşadığım bir tatsızlığa da değinmek zorundayım..etkinliğe katılan ve ürünü 16 şiir içinde yer alan bir kardeşimiz; mailime enteresan bir ileti bırakarak, sıralamaya giremeyişinin yarattığı öfkeyi hem bana..hem de seçici arkadaşlara kusmuş ve rahatlamıştır.. kendisine yolu açık, şiiri bol olsun diyorum.. keşke..taşıdığı soyadına yakışan bir erdemle karşılayabilseydi bu etkinliği ve uzantılarını...

Tek şiirden yola çıkarak sağlıklı bir yargıya ulaşmak, her zaman doğru sonuca getiremeyebilir. Çünkü bazen bir şiirde yakalanan başarı, bir daha hiç gösterilemeyebilir. Böylesine tedirgin edici bir yanı var tek şiire ilişkin düşünmenin.
Bakıldığında görünen odur ki bazı şairler (!) istese de güzel şiir yazamaz hiçbir zaman. Bazıları da istese de çirkin (kötü) şiir yazamaz. Önemli olan, bu çirkin şiir yazamayacak şairi bulmak.
Onaltı şiiri bu düşüncelerle okudum. Söyleyeceklerim onaltı şiir için bağlayıcı olabilir, olsun.
Birinci seçilen Birgül Güven Çatalbaş'ın “Senben” adlı şiir; istese de çirkin şiir yazamayacak bir şairi işaretlemiyor. Kolay bir şiir. Geleneksel olanın kolay bir örneği. Bulunan bir sesin; daha doğrusu geleneksel sesin çağrıştırdığı sözcüklerle yazılmış. Bu nedenle bir müzikalite oluşturuyor ama bu bir orkestarasyona dönüşmüyor. Öne çıkartılmak istenen tema bireysel olanı kucaklamıyor; bu nedenle özeli ilgilendiren bir şiir, bir yakınma. Diğer örneklerde olduğu gibi bu şiir de; Türk şiirinin vardırıldığı düzeyin çok gerisinde. Bu şiirin ve bu şiir anlayışının öne çıkartılması, Türk şiirini indirgemek olur. Yazıya değil, söze dayalı olması da başka bir açmaz.

VEYSEL ÇOLAK
Gayb suyunda incisine uzanan