Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-10-2010, 08:39
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart veysel çolak ın değerlendirme yazısının girizgahı..bence önemlidir bu cümleler:

Sayın Ogün Kaymak'ın Dikkatine

DEĞERLENDİRME RAPORUDUR

I. İLKE:

Tarafıma ulaştırılan on altı şiiri birbirleriyle karşılaştırarak, az çok daha başarılı olanları belirledikten sonra; bu şiirleri Türk şiirinin vardırıldığı düzeyle yüzleştirerek; daha açık bir deyişle; bu şiirlerin Türk şiirinin içerisinde bir yerlerinin olup olmadığına bakarak, bir sonuç elde etmeye çalışacağım. Bu genel bakışın gerekli ve belirleyici olduğu düşüncesindeyim. Doğruya yakın bir değerlendirme yapabilmek de buna bağlı düxüncesindeyim.

II. KULLANILAN ÖLÇÜTLER:

Bir metni şiir kılan temel öğeler vardır. Bu öğelerden birinin eksikliği, o metnin özürlü kılar; o metnin şiir olarak tamamlanmamış olduğunu gösterir. Bu yaklaşım, bir şiirin bazı yerlerinin güzel olmasıyla yetinme anlayışına karşı çıkar. Bir şiir ya bütünüyle güzeldir, ya da ortada bir şiir yoktur.
Bir şiiri değerlendirirken biçim, biçem, yapı(teknik), imge, dil özeni, söz ve anlam sanatları, esin kaynağı, tartım, dizelerin yatay ve dikey gelişimi (kurgu), izlek, içerik (tema)... gibi bir metni şiir kılan temel öğeler us'a gelir. Şiir için vazgeçilmez olan bu öğe ve olanaklar doğru kullanılmışsa, şiirin ele geçirildiği düşünülebilir. Böylesi bir bakış açısıyla on altı şiiri değerlendirmeye çalıştım. Bu şiirlerin bir kopuşu içerdiği, yeni bir renk ürettikleri söylenemez. Her biri, öğrenilebilen şiir bilgileriyle yazılmış. Bu bağlamda bir yenilik getirmedikleri lrahatça söylenebilir. Değerlendirirmesini yaptığın on altı şiir arasında....

diye sürüyor değerlendirme yazısı sayın çolak'ın... değerlendirme yazılarının tamamını bütün seçicilerin iletileri bana ulaştıktan sonra paylaşacağım..

şiiriniz bol olsun...
Gayb suyunda incisine uzanan