Konu: gün'ce
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-03-2010, 23:28
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

D.N.M*

D

Şahidim. Kelimelerin varlığına ve yoksulluğuna. Otların yeşilden önce kızıl koktuğuna; dilin kuruyan bir yara olduğuna; kemiğin istemsizliğine de.

Önümden geçti. Şiir sığ ve akımsızdı, tenime değmedi, esinsizdi. Roman oylumunda yüzüme çarptı şiddeti kısa, çelimsiz dizenin. Hepsi önümden geçti ve tökezlemediysem ve kapaklanmadıysam önümde duran yere, suç benim.

İrkildim. Yalnız olmasam irkilmezdim. Yalnız olmasam bunca çoğalamazdım içkinliğimle. Yalnızlığım aşkınlığımdan değil demek. Ve budanabilir tortusu yüzümün, keskin bir sakal tıraşıyla. Ne kadar yalnızsam o kadar insanlaşıyorum, toplumsallaşıyorum. Çünkü tek yolu budur diğer yalnızların dramına tanık olmanın.

Uzunu ve kısası yoktur duaların. İçtenliğiyle büyütürler saygın girdaplarını. Anılar da olduğu gibi. Pilaki, uskumru dolması, hilesiz tavukgöğsünden kesme kazandibi. Anılar ve dualar; ne kadar iç içe. Nefes; ne denli büyük bir onurdur. Buraya bir ünlem koymalıyım!

Hayattayım. Başı ve gidişatı olanım. Sonun bir denklemden ibaret olmadığını biliyorum, y = 2x + 4z - 3 değil son dedikleri eğri. Hayattayım, bu bir başlangıç. Göğü ve toprağı dinledim, öyle…

N

Gardırop yazdığımda bana kimse kızamaz. Böyle öğrettiler bana, kostümlerim. Kostüm diyince kimse kızamaz bana. Kılık kıyafet devrimiyle yaşadım. İspanyol paçalar gördüm ve güldüm eskiyince fotoğraflara. Sonra onlar da devrildiler, fesler gibi. Bileğine künye takan gençlerin içinden geçtim; harfli kolyeler, hatta isimli filan.

Gittim. Ad’ımı bir gölgeye kazımak için, duru bir ağaç seçtim. Sert kabuğa açılan iziyle çakımın, parantezler çizdim.

M

Meymenetsiz bir ifade takınabilirim her daim; gülümseyemeyen insanların üstün yeteneğiyle. Sirklerin yerini bozabilirim, lunaparkların neden ay ışığında bu gürültüyü kopardıklarını anlayarak yolumu değiştirebilirim. Risk alabilir ve dolu mideyle Matilda’ya binebilirim, yemyeşil suratımla. Logaritma hesapları yapabilirim o helezonda. Ayna oyunlarına katılabilirim çocukların, katılım da diyebilirim iştirak da. İştirak, Osmanlının sosyalist dergisidir çünkü. Ne güzeldir nostalji, yunanca dönüş ve keder sözcüklerinden oluşsa da. Ne hasret dolduruyor içini ne de sıla özlemi.

Şiir bile çalışabilirim heyhat! İncelmiş bir imgenin kabuğunu soyarak. O tiren ne tirendir ama çığlıklarla, lunaparkta…

*dize'den
Gayb suyunda incisine uzanan

Konu ogün kaymak tarafından (04-03-2010 Saat 07:16 ) değiştirilmiştir.