Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-11-2014, 00:11
ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ekin ekin isimli üye şimdilik offline konumundadır

VEYSEL ÇOLAK VE İNTİHAL...

Veysel Çolak'ın Hayal Yayınları şiir dizisinden "İki Karanlık Arasında" adlı yeni bir şiir kitabı yayınlandı... Bu kitabın adı, benim "Yanlış Sevilen Ülke" adlı Kasım 2009 yılında yayımlanan şiir kitabımın 99. sayfasında yer alan "Apoetik Anlayışsızlık Düşünceleri" adlı şiirimin dördüncü dizesinden alıntılanmıştır. Dize şöyledir: "iki karanlık arasındaki aldanışlar" Bilmem ki bu yapılana etik açıdan ne denilebilir? Aynı şekilde yine Veysel Çolak, bu kez, önce Patika Dergisi'nde sonra Kasım- 2012 yılında "Gizlenememiş Olan..." adlı şiir kitabımda da yayımladığım "Sonra Soluk Ay, İnce Islık Sesiyle" adlı şiirimin "hayat bazılarına yakışmaz, bazıları da hayata" dizesini "Gerçek Edebiyat"adlı internet sitesinde yayımladığı bir yazısının başlığında kullanmış ve hiçbir dipnot vermemiştir. Bu konuyu, yazı yayınlandığında Gerçek Edebiyat sitesinin yöneticisine de bildirdim. Veysel Çolak Yeni Bütün hareketiyle bir çıkış yapıp kendini tanıttıktan sonra şiir alanında yeni ve özgün hemen hiçbir şey yapamadı. Ortaya koyamadı. Günümüze kadar yayımladığı şiirlerinde de düzyazılarında da yinelemelerden başka hiçbir şeye rastlanamaz. Çolak'ın tıkanıklık düşündüren temel sorunu şiirlerinde özellikle yeni ve özgün metaforlar üretememesidir.

Edebiyat ve şiir alanında etik açıdan yapılan her üretimde, yazar, üründe alıntı varsa bunu kendi buluşuymuş gibi sessiz sedasız kullanmayıp, kullanılacaksa da izin alıp, yazara ulaşamazsa dipnot vererek belirtmesi gerekir. Geçmiş yıllarda şair Nihat Ziyalan da, Avustralya'dan, İlhan Berk'in kendisinin bir şiirinden intihalde bulunduğunu savlamıştı. Ama bu savı İlhan Berk öldükten beş sene sonra bir internet sitesinde şiir kamu oyuna açıkladı. Yani zamanlamada hata vardı. Çünkü İlhan Berk yaşamadığı için kendini savunamazdı. Bu nedenle karşı çıkmıştım Nihat Ziyalan'a o zaman... Hatırlanacaktır. Çok ilginçtir o dönemde o internet sitesinde pek çoğu edebiyat dergilerinde de yazı yazan katılımcılar-birisi de Veysel Çolak'tı-anlaşılmaz biçimde Nihat Ziyalan'ı desteklemişler ve bana da İlhan Berk'i desteklediğim için küfürlü yazılar yazmışlardı. Aydınlık Gazetesi'nde de bu konuda dürüst yazılar yayımlandı. Şimdi söz konusu intihal olgusu benim başıma gelmiş durumda ve ben de geçmiş deneyimime dayanarak Veysel Çolak'ın intihalde bulunduğunu, metaforlarımı bana bilgi vermeden, dip notu yazmadan, tırnak içine almadan, yıldız koymadan kullandığını açıklıyorum.

Abdullah Şevki
31 Ekim 2014