PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arjen Arî, mezarı başında anıldı


admin
30-10-2012, 23:14
Şair-Yazar Arjen Arî yaşamını yitirdi

Kürt Şair-Yazar ve Azadiya Welat Gazetesi köşe yazarı Arjen Arî, kansere yenik düştü.

http://www.evrensel.net/images/images/2012/10/10-2/30adaarjen.jpg

Kürt edebiyatının usta ismi bir süredir tedavi gördüğü Diyarbakır'da yaşamını yitirdi. "Ev Çiya Rûspî ne, Ramûsanên Min Veşartin li Geliyekî, Destana Kawa, Şêrgele, Çil Çarîn, Gorî û Bindest, Kulîlkên Be'îvan, Payiza Peyvê, Eroûtîka, Bîhoka Li Pişt Sinor, Bakurê Helbestê eserlerini arkasında bırakan Arî, yaklaşık 10 gündür hastanede tedavi görüyordu.


Arjen Arî 1956 yılında Nusaybin'e bağlı Çalê köyünde doğdu. 1976 yılından beri şiirle hemhal olan Arî'nin ilk şiiri 1979 yılında Tîrêj dergisinde, 12 Eylül'den sonra da İsveç'te yayınlanan Berbang, Kurdistan Pres, Nûdem, Çira; Türkiye'de yayınlanan Rewşen, Nubihar, Gulistan, Kevan, Tîroj, W; Kürdistan Bölgesi'nde yayınlanan Peyv, Nûbûn, Karwan adlı dergilerde yayınlandı.evrensel

yasemin doğan
22-05-2016, 11:10
Arjen Arî Diyarbakır’da anıldı

Kürt edebiyatının öncü isimlerinden Arjen Arî anısına Amed 2.Kitap Fuarı kapsamında anma gerçekleştirildi.

http://www.siirakademisi.com/forum/attachment.php?attachmentid=2951&d=1463904586

Kürt edebiyatının öncü isimlerinden Arjen Arî anısına Amed 2.Kitap Fuarı kapsamında Evrensel Basım Yayın, Kürt Yazarlar Derneği, Lis Yayınları, Ronahi Yayınları ve Arjen Arî ailesi tarafından anma gerçekleştirildi. Törende Arî anısına ödüller de verildi. Kürt dili ve edebiyatının gelişmesinde emek ve katkıları olan kişilere verilen Onur Ödülüne bu yıl çevirmen Tonguç Ok layık görüldü.

Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen törene çok sayıda kişi katıldı. Arjen Arî’nin ailesi, Yazar Berken Bereh ve Amed 2. Kitap Fuarı onur konuğu Ehmed Huseynî’nin katıldığı etkinlikte Arî anısına bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Her yıl Arî anısına düzenlenen şiir yarışmasında sonuçlar açıklanmıştı. Bu yıl katılan eserler içerisinde ödüle layık eser bulunamadığı ancak Onur Ödülü’nün cezaevinde bulunan çevirmen Tonguç Ok’a verileceği duyurulmuştu. Törende Ok adına ödülü Yazar İsmail Dindar aldı. Yapılan konuşmalarda da Arjen Arî ve Kürt edebiyatının geldiği noktaya vurgu yapıldı.

‘ARJEN ARÎ KÜRT EDEBİYATININ ESTETİĞİNİ BELİRLEDİ’

Yazar Berken Bereh, "Arjen Arî kalemi ve anadiliyle bu dili asimilasyona karşı savunmuş, bin yıllık algısı ve bilinciyle bu coğrafyanın sesini dünyaya duyurmaya çalışmış bir yazardır" dedi. Arjen Arî’nin Kürt edebiyatının estetiğini belirlediğini ifade eden Bereh, “Arjen Arî’nin başı dik ve ben bir dostu olarak bahtiyarım ben diyorum Arjen Arî ölmedi, aramızdan belki bedenini yükleyip gitmiştir ama bilinciyle, algısıyla ve yüreğiyle o artık bu toprağın bir parçasıdır. Ki o diyordu ‘Tanrısız olur ama topraksız olmaz’ Arjen Arî’yi yad ediyorum” diye konuştu. Bu yıl hiçbir esere ödül verilmemesini de açıklayan Bereh, “Şüphesiz üçüncüsü gerçekleşen yarışmada ödül verilmesini çok isterdik. Bunun birçok sebebi var ancak özetle dilin kullanımını önemsiyoruz. İkincisi içerik. Arjen Arî kendi toplumunun şairiydi, kendi halkının sesi ve vicdanıydı. Bu coğrafyada baskı ve zorbalıklar yürütülüyor ve buna karşın şiirsel bir renkle bir şiire dahil edilemiyorsa mümkün olmuyor” dedi.

‘TONGUÇ OK, BİR TÜRK OLARAK MARKSİST ESERLERİ KÜRTÇEYE KAZANDIRDI’

Tonguç Ok adına ödülü alan Yazar İsmail Dindar da, “Tonguç Ok neden Arjen Arî Onur Ödülünü aldı. Kurul bu onuru neden verdi. Çünkü Türk arkadaşların çok iyi Kürtçe öğrenenini cumhuriyet kurulduktan bu yana ne gördüm ne duydum bir Türk arkadaş ideolojik klasikleri Marx ve Stalin’i, Marksist eserleri Kürtçeye çevirdi. Bu ziyadesiyle bir ödülü hak eder. Eskiden Tonguç Evrensel Basım Yayın'a yazılarını gönderirdi ben de redakte ederdim ama bu gün Tonguç’un yanındaki hücrelerde bulunan arkadaşları, Kürt hareketi direnişinde onlar gibi müebbet ceza alanlar var. Şimdi onlar yazılarını Kürtçe çeviriyorlar. Tonguç onların yanlışlarını düzeltiyor. Kürt arkadaşlarının kitaplarını redakte ediyor. “Tonguç Ok, Biz Türk devrimciler, dünya devrimcileri olarak Kürt halkına borçluyuz ne yapsak da bu borcumuzu ödeyemeyiz’ demişti. Şimdi onu selamlıyorum ve kutluyorum” diye konuştu.

‘OK’TAN FEYZ ALARAK HERKES ANADİLİNİ ÖĞRENMELİ’

Arî’nin kardeşi Necla Arî ise, “Evrensel, Lîs, Ronahî yayınlarına bu yarışmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Onur Ödülü’nü alan Tonguç Ok’u tebrik ediyorum. Önümüzdeki yıl cezaevinde değil özgür olması temennisinde bulunuyorum. Kürtçe bilmeyen Kürtlerin de Ok’tan feyz alarak kendi dilini öğrenmesi dileklerini sunan Arî, “insan isterse anadilini öğrenebiliyor. Arjen Arî, bir dizesinde ‘ölümsüzdür kim özgürlük için ölmüşse” o her ne kadar bu gün ruhuyla özgür olmuşsa da maalesef o özgür olmayan bir vatanda yaşıyordu. Dilimizi, kimliğimizi yaşatalım” diye konuştu.

‘DEĞERİNİ BAŞKASININ GÖZÜNE SOKMADAN YAŞAYAN İNSANLARDANDI ARJEN ARÎ’

Evrensel Basım Yayın editörü Onur Öztürk de,”Arî gibi bir değeri yaşatmak için bizler elimizden gelen çabayı sürdürmeye devam edeceğiz. Arjen Arî’yi şöyle bir anekdotla anmak isterim; geçtiğimiz ay Bilim Kurulu üyemiz ve çalışma arkadaşımız Kenan Ateş’i kaybettik. Onun ardından Cem Terzi şöyle demişti, ‘Değerini başkasının gözüne sokmadan yaşayan insanların ardından hissettiğimiz ıssızlık derin olur’. Bu söz Arjen Arî'de de vücut buluyor. Arjen Arî, değerini başkasının gözüne sokmayan bir insandı. Arjen Arî’nin ölümsüzlüğü eserlerinden geliyor. Bu eserleri duyurmak, insanların okuması için çabamız sürecektir. Bu yarışma Arjen Arî’yi anlatabilmek için çok önemlidir. Bir halkın şairi ve mazlumun bir dilin ötesindedir artık Arjen Arî” diye konuştu.

Amed Kitap Fuarı Onur konuğu Ehmed Huseynî’ye de katılım ödülü takdim edildi.

(Diyarbakır/Evrensel)

dem
31-10-2016, 11:25
Arjen Arî, mezarı başında anıldı

Modern Kürt Edebiyatı’nın öncü ismi Arjen Arî hayata veda edişinin 4. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

http://www.siirakademisi.com/forum//attachment.php?attachmentid=3993&d=1477902289

Modern Kürt Edebiyatı’nın öncü ismi Arjen Arî hayata veda edişinin 4. yıl dönümünde Diyarbakır'daki mezarı başında anıldı. Arî’yi bu yıl da okurları ve sevenleri yalnız bırakmadı. Anmaya Kürt Yazarlar Derneği, Evrensel Basım Yayın, Kürt PEN ve Emek Gençliği de katıldı. Anmadan önce Arî’nin mezarı başında şiirler okundu, mumlar yakıldı.

‘HALKIN TALEPLERİNİ DİLLENDİREN BİR DEVRİMCİYDİ’
Arî'nin mezarı başında konuşan Kürt Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi İlham Bakır, Arjen Arî’nin yerinin kolay doldurulmayacağını, Arî’yi kişiliğiyle değil şiirleriyle tanıdığını ifade ederek "Onu tanımanın en güzel yolu buydu" dedi. Bakır, Kürtçeyle geç ilgilenmeye başladığını belirterek “Onun şiirlerinde Kürtçenin tadını aldım, keşke aramızda olsaydı. İnanıyorum ki genç şairler Arî’yi kendilerine örnek alıp Arjen Arî’nin yolunda, onun Kürt dilinde bıraktığı o güzel tadın ve rengin devamcısı olacaklar” dedi.

Kürt PEN Eş Başkanı Osman Özçelik, Arjen Arî’yle hem dost hem kardeş olduklarını belirterek “Arî hayata veda ettiğinde, Kürt halkının her zamanki gibi insani hakları için eylem yaptığı dönemde biz de açlık grevindeydik. o günlerde Arjen Arî aramızdan göçüp gitti maalesef. Arjen Arî, eski Kürt şiirini günümüze taşıdı ve Kürt şiirini bir adım daha ilerletti” dedi. Özçelik, Kürdistan’ın her yerinde acı ve elem içinde olduğunu belirterek “ Kürt yazarları, Kürt şairleri halkının acılarını kalemleriyle dile getiriyor, Arjen Arî de öyle bir yazardı. Halkının derdini, kederini, taleplerini kalemiyle dile getiren bir devrimciydi” dedi.

'ONA MİNNETTARIZ'
Evrensel Basım Yayın adına konuşan İsmail Dindar, "Arjen Arî şiirleriyle ve edebi eserleriyle iki türlü hizmet verdi. Bunlardan biri Kürtlük bilincini ortaya çıkarmaktı. Edebiyatının içeriğinde sınır tanımadı, işgal tanımadı kendi edebiyatında bu bilinci ortaya çıkarmak istedi ve başardı. İkinci ise bu güzel dili daha da güzelleştirdi, bugün Arî’nin şiirleri, Kürtçe şarkılarda yaşıyor. Ona minnettarız Kürt diline çok büyük hizmetlerde bulundu” dedi.

Dindar, son olarak JINHA, DİHA, Azadîya Welat, Evrensel Kültür, Tîroj gibi basın kuruluşları ve dergilerin kapatılmasıyla Kürt halkına ve diline yönelik baskıların devam ettiğini belirtti. Dindar, “Kürt halkının davası her yerde sürecek ve Arî’nin yerini dolduracak kalemler olacaktır” diye konuştu.

‘UMUT, KURU EKMEK DE OLSA KEMİRİN’
Son olarak konuşan Necla Arî ise, “Bölgede çok büyük acılar yaşanıyor, umut ve umutsuzluk arasında gidip geliyoruz. ben ne zaman umutsuzluğa kapılsam onun bir paylaşımını okuyorum, ‘umut, kuru ekmek de olsa kemirin’ derdi. Arjen’in hasreti özgür bir topraktı, onun payına düşmedi. O hep özgürdü ve hala özgür” dedi. Necla Arî, Arjen Arî’yi şiirleriyle ve örnek duruşuyla daima yaşatacaklarını söyledi.


(Diyarbakır/Evrensel)