PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uluslararası Yılmaz Güney Film Festivali yapılacak


berivan aktaş
08-09-2016, 16:13
Uluslararası Yılmaz Güney Film Festivali yapılacak

http://www.siirakademisi.com/forum//attachment.php?attachmentid=3701&d=1473340350

Yılmaz Güney anmasında konuşan Çukurova Belediye Başkanı CHP'li Soner Çetin, Uluslararası Yılmaz Güney Film Festivali yapılacağını açıkladı.

Yılmaz Güney Adana'nın merkez Çukurova İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte anıldı. Çukurova Belediye Başkanı CHP'li Soner Çetin, Uluslararası Yılmaz Güney Film Festivali yapılacağını açıkladı. Gecede Melike Demirağ'ın 'Arkadaş' şarkısı ve Tarık Akan'la yapılan telefon görüşmesi katılanlara duygusal anlar yaşattı.

ORHAN KEMAL SALONU DOLDU
Yılmaz Güney ölümünün 32'nci yıldönümünde sinemacı, oyuncu ve yazar Arif Keskiner, Aytaç Arman, Erdal Cindoruk, İbrahim Çenet, Levent Özdilek, Nilüfer Bıyıklı, Melike Demirağ, Menderes Samancılar, Prof. Dr. Semir Aslanyürek ve Uğur Pişmanlık'ın katıldığı bir törenle anıldı. Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi salon dolarken, izleyicilerin bir bölümü ayakta, bazıları da yere oturarak programı izledi. Etkinlik öncesi Menderes Samancılar kitabını imzaladı, yazar-sanatçı Uğur Pişmanlık fotoğraf sergisini, Zehra Çetiner Yılmaz Güney ise mozaik çalışmasını sergiledi.

ULUSLARARASI YILMAZ GÜNEY FESTİVALİ
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, konuşmasına 'Sevgiyi tüm bebeklerin yüreğine, nefreti karların üzerine yazan, 'gibi'si fazla bir adam için toplandık' sözleriyle başladı. Başkan Çetin, önümüzdeki yılın bahar ayında, belgesel film ve kısa film dallarında yarışmalar içerecek şekilde, Uluslararası Yılmaz Güney Film Festivali yapacaklarını açıkladı. Yılmaz Güney'i 'hem aktör, rejisör, senarist ve prodüktör hem de yazıları ve duruşuyla kararlı bir aydın' olarak tanımlayan Çetin "Yüreği zavallılar ve yoksullar için çarpmış bir insanı anmak bizim boynumuzun borcudur" diye konuştu.

TARIK AKAN'LA TELEFON GÖRÜŞMESİ
Yılmaz Güney'in yazdığı mektup okunarak sahneye alınan eşi Fatoş Güney, Yılmaz Güney filmlerine yönelik baskıya dikkat çekerken, "Filmleri yasak ama biz onun aydınlattığı yolda yürümeye devam edeceğiz" dedi.

Programı sunan gazeteci Ufuk Tekin'in telefonla ulaştığı Tarık Akan'la, tedavi gördüğü hastaneden görüşmesi, salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Bu sırada sahneye çıkan Fatoş Güney "Tarık sen bizim canımızsın ve iyileşeceksin, yine güzel işler yapacaksın" demesi üzerine Akan "Mücadele hiç bitmeyecek" karşılığını verdi.

ARKADAŞ ŞARKISINI SÖYLEDİLER
Yılmaz Güney'in kız kardeşi Leyla Demirezen, yeğeni Şule Demirezen, kız kardeşi Güzide Sayıl, erkek kardeşi Özlen Pütün'ün de katıldığı programa, Çukurova Devlet Senfonu Orkestrası'nden sanatçılar Şafak Alıcıoğlu kemanıyla, Ferhat Ağamalizade de piyanosuyla renk kattı.

Yazar ve sanatçılar Yılmaz Güney'e ilişkin anılarını paylaşırken, Yılmaz Güney'in 'Arkadaş' filmindeki rol arkadaşı Melike Demirağ 'Arkadaş' şarkısını salondakilerle birlikte söyledi.


(DHA)