PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bıçağı meşhur Bursa’dan Türkçemize bir hançer daha!‏


emre gümüşdoğan
26-07-2011, 13:13
Bıçağı meşhur Bursa’dan Türkçemize bir hançer daha!‏

Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı (BKSTV) yıllardır Bursa’ya değer katan bir kurum olmuş, etkinlikleri Bursalılarca beğeni ile takip edilmiştir. Bu kurumun işletmesinde olan ve pek çok Bursalının bildiği, hatıralarında yer etmiş Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu aniden “Kültürpark Arena” oluverdi. Benim bildiğim arenada boğaları öldürürler. Bursa’da hiç kimse böyle bir ilkellik istemediği, söz konusu mekanın adından da şikayetçi olmadığı halde neden böyle bir değişikliğe gerek duyuldu? Tahminimce BKSTV da imaj değişikliği taraftarlarından. Bu imaj değişikliğinin en önemli adımlarından biri de şatafatlı “Avrupai” bir isim tabi ki. Bunlar saptamalarımdı. Şimdi dileklerim:

1- BKSTV bu ad değişikliği için Türk dili uzmanlarına danışmış mıdır, danışmadıysa neden danışmamıştır, danıştıysa onların önerileri neden dikkate alınmamıştır, bunları bilmek istiyorum. Bu vakıf senelik ortalama 8-9 milyon liralık bütçe ile etkinlik planları yapıyorsa, kendini acaba Bursalılara karşı sorumlu hissediyor mu, bu konuda açıklama yapılacak mı?

2-Söz konusu mekanın açılış etkinliği kentin değişik yerlerinde asılmışken, “Kültürpark Arena” adı bu afişlerde yer alıyorken, benimle aynı konuda tepki gösteren birileri olmuş mudur?

3- Dil Derneği Bursa şubesi yetkilileri bu konuda ne düşünmektedirler?

4- Türk dilini koruma heveslisi olup da, inşa ettirdiği pazar alanına “Agora” adını veren Nilüfer Belediyesi bu durumda aklanmış mıdır?
İlgilenenler için bilgilendirme bağlantısı:
http://sanat.milliyet.com.tr/kulturpark-arena-kapilarini-muthis-bir-konserle-aciyor-/muzik/haberdetay/13.07.2011/1413835/default.htm

Esenlikler dilerim…
Gönüllü Türkçe zabıtası
Alper Can