PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Feyzullah Çınar Anıldı


dem
18-05-2010, 13:44
BİR USTA, BİR OZAN: FEYZULLAH ÇINAR ANILDI

Divriği Kültür Derneği, halk ozanı Feyzullah Çınar’ı Muammer Karaca Tiyatrosu’nda andı. “Feyzullah Çınar’ı Anma ve Anlatma Gecesi”nde Çınar’ın yaşamını anlatan bir sinevizyon gösterisi ve fotoğraf sergisi sunuldu. Kubilay Dökmetaş’ın bir konuşma yaptığı etkinlikte Erdal Erzincan, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu da sahne aldı.

Gecede Feyzullah Çınar’ın kızı Hüsnüye Çınar yaptığı konuşmada babasının emek ve adaletten yana olduğu için çok acılar çektiğini dile getirdi. Çınar sözlerine şöyle devam etti: “Devrimci kişiliğinden ve sanatından ödün vermedi. Pir Sultan Abdal ve Alevi müziği geleneğinin önemli bir temsilcisiydi.”

Feyzullah Çınar kimdir?
1937 yılında Sivas Çamşıhı’nın Çamağa köyünde doğan Çınar, 5 yaşında bağlama öğrenmeye başladı. Eserleri 1950’den itibaren yaygın olarak bilinmeye başlayan Çınar, ilk plağını 1966’da doldurdu. Bu plağın satışı kısa sürede 200 bini aştı. 1968 yılında katıldığı Hacı Bektaş’ı anma toplantısında karşılaştığı Fransız Türkolog Irène Mélikoff tarafından Fransa’ya davet edildi. Çeşitli Avrupa ülkelerinde Alevilik üzerine konferanslar veren Çınar, Alevi-Bektaşi deyişlerindeki yorumundan dolayı 1971 yılında Radyo France’ın konuğu olarak Paris’te bir uzunçalar doldurdu. Aynı zamanda belediye işçisi olan Çınar 24 Ekim 1983 yılında yaşamını yitirdi.