PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İzmir Tiyatro Günleri 28. Defa 'Perde' Diyecek


emre gümüşdoğan
26-03-2010, 16:50
İzmir Tiyatro Günleri 28. Defa 'Perde' Diyecek

İzmir Tiyatro Günleri, 28. Defa "Perde" Demeye Hazırlanıyor. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Kapsamında 10 Nisan 2010'a Kadar Devam Edecek Faaliyetin Tanıtımı İçin Bir Basın Toplantısı Düzenlendi. İzmir Sanat'taki Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi (Eü) Rektörü Prof. Dr.


http://img.haberler.com/haber/278/izmir-tiyatro-gunleri-28-defa-perde-diyecek-1975278_o.jpg (http://www.haberler.com/resim.asp?haber_id=1975278)

İzmir Tiyatro Günleri, 28. defa "perde" demeye hazırlanıyor. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında 10 Nisan 2010'a kadar devam edecek faaliyetin tanıtımı için bir basın toplantısı düzenlendi. İzmir Sanat'taki toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Pof. Dr. Semih Çelenk, İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Müdürü Aytül Büyüksaraç ve Devlet Tiyatrosu Müdürü Yusuf Köksal katıldı.

Toplantıda konuşan Rektör Füzün, insanı eğiten ve ders veren bir olguya sahip olması sebebiyle tiyatronun önemine değindi. Dekan Çelenk ise Büyükşehir Belediyesi'nin sübvansiyonuyla 15 gün boyunca salonların çok düşük fiyatlarla kapılarını açacağını vurguladı. Rektör Yılmaz da, "Hepimiz insanı, insanla ve insanca anlatan bu sahnenin yanında olmalı, onu alkışlamalıyız." dedi. İZDOB Müdürü Büyüksaraç, sahnelerinde yapılacak gösterimler hakkında bilgi verdi. Devlet Tiyatrosu Müdürü Köksal ise İzmir'de sahneye çıkmak isteyen çevre illerden yoğun oyun talepler aldıklarını, bir şölen havası yaşanacağını söyledi. Sanatın, şehrin her bakımdan kalkınması için çok önemli olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, "Kalkınma, sadece maddi üretimle olmaz. Kalkınmada baş aktör, kültür sanattır. Dünya zamanla yarışıyor, bizim koşmamız gerek." şeklinde konuştu. Kocaoğlu, Tiyatro Günleri'ne destek veren üniversitelere ve sanatçılara teşekkür etti.

28. İzmir Tiyatro Günleri'ne katılacak gruplar ve oyunları:
Ankara Ekin Tiyatrosu-Heccav, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu-Aşk Sözleri, Tiyatro Stüdyosu-Şölen, Semaver Kumpanya-Lursin Sokağı Cinayeti, Dostlar Tiyatrosu- Marx'ın Dönüşü, Bizim Tiyatro-Bana William Deyin, Oyun Atölyesi-"7" Şekspir Müzikali, Kent Oyuncuları-Kraliçe Lear, Talimhane Tiyatrosu-Yastık Adam, Tiyatro Pera-Quintet ve Bir dönüşün Beşlemesi, Orta Oyuncular-2019, Mask-Kara Tiyatrosu-Velev ki Tartüf. (Cihan Haber Ajansı)