PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grup mu, Gurup mu?


adalı mirvari
14-08-2006, 17:16
Türkçe'de şurup yazılırken, neden grup yazılıyor?


Şurup ile Gurup arasında kelimenin başharfindeki G ile Ş'den başka bir fark yokken, neden birinde ŞURUP yazılıyor da diğerinde GRUP yazılıyor.


Bence burada yazım konusunda bir hata söz konusu; GURUP yazmak daha doğru geliyor bana. ŞURUP gibi yani.


Bilemiyorum bu konuda Türkçe'ye meraklılar ne diyecekler.?

Apolemia
14-08-2006, 17:52
Türkçe merakımdan değil ama anlamlarına göre anlatayım

Grup: Küme demek.

Gurup: ay, güneş gibi gök cisimlerinin göğün altına inmesi durumudur. Gurup vakti denir, gök kızıl veya turuncu renklerdedir...

Bir şeyi net anlayabilmek için tdk'nın sitesini kullanabilirsiniz, böylece yanlış anlatımların da önüne geçilmiş olur.

sema
14-08-2006, 17:57
Grup, yabancı kökenli ve group'tan gelmektedir. Bu nedenle bu şekilde kullanılıyor. İlla Türkçe kullanmak istenirse, grup yerine küme denebilir.

Erdogan Kul
11-07-2007, 17:23
Evet, "grup" sözcüğü ile "gurup" sözcükleri hem kökenleri hem de anlamlari bakımından farklı olduklarından dolayı yazılışları da farklı... arkadaşlarin söylediği gibi, "grup" sözcüğü Batı kökenli ve "küme, öbek" anlamlarına geliyor... "gurup" ise "gün batımı vakti" anlamında olup aslında "gurub" biçiminde yazılan Arapça kökenli bir sözcük... Türkçede, yumuşak ünsüzle biten Arapça ve Farsça kökenli sözcüklerin son sesleri yalın yazılımda sertleştirildiği için sözcüğün sonundaki "b" sesi de "p"leştirilmiş...
Edited by: Erdogan Kul

karaçay
12-01-2008, 20:03
Üç kişinin yanıt vermesine karşın sayın Adalı Mirvarinin sorusu karşıtını almamaktadır.Bende Adalı mirvarinin dediği kibi burada bir yazım konusunda hatanın olduğundan yanayam.
Sözcüklerin ikisi de dilimize gelme sözcüklerdir.Bunların değişik anlam taşıdıklarını belirtmek için dilimizin ses uyuşumunu bozmaya ve yanlış fonetikaya uğramamız çıkış yolu olmamalı.
İki ünsüzün ardıcıl gelmesi dilimizin kurallarına uymamaktadır.İkisini de gurup yaza biliriz fakat işlendikleri yerle ilgili hangi anlamda olduğunu anlamalıyız.

şahbazi
12-01-2008, 22:04
her sözcük kullandiğı makamda kendi anlayışı bulunur.azeri dilinde bazan"coma" söcüyü gurup sözunun yerini verir. yabancı sözcukler dilimizın kurallarila uyğunlaşsa daha verimlidir. bu sözcük g ile yazılmasına bakmiyarak"q = k" kimi kullanması görunmekdedir. Edited by: shahbazi